Moskva: Západ musí akceptovat silné vazby mezi Ruskem a Čínou

Rusko-čínské vazby

Tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „závislosti“ Ruska na Číně jsou snahou postavit proti sobě spřátelené země, ale západní lídři musí přijmout skutečnost, že Moskva a Peking mají úzké vazby, řekl v pondělí náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

Rusko-čínské vazby

Macron dříve během dne uvedl, že Rusko utrpělo „geopolitickou porážku“ a stává se stále více závislé na Číně, což „vyvolává pochybnosti“ mezi jeho tradičními přáteli.

„Ve vznikajícím pohledu na svět se však Emmanuel Macron, stejně jako ostatní západní lídři, bude muset smířit s realitou silných, rovnoprávných a vzájemně se respektujících vztahů mezi Moskvou a Pekingem. Faktor, jehož význam a vliv na mezinárodní vztahy bude jen narůstat,“ uvedl Gruško.

Velvyslanec uvedl, že dodávkami zbraní na Ukrajinu se Západ snaží odvrátit vinu za současný konflikt.

„Pokračující bezohledné pumpování fašistického kyjevského režimu zbraněmi je jediným způsobem, jak se vyhnout převzetí odpovědnosti za krizi, do níž uvrhli mnoho zemí a regionů svou bezohlednou politikou podněcování sousedů proti sobě,“ zdůraznil diplomat.

Čínský prezident Si Ťin-pching při své přelomové březnové návštěvě Ruska prohlásil, že čínsko-ruské vztahy jsou svázány historií, geografií a především strategickou spoluprací mezi oběma národy. Dodal také, že stávající vazby mezi oběma národy vykazují zdravou dynamiku rozvoje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov navíc dříve během dne prohlásil, že Kreml rozhodně nesouhlasí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který nedávno prohlásil, že se Rusko stává závislým na Číně.

„Důrazně s tím nesouhlasíme, protože naše vztahy s Čínou mají povahu strategického, zvláštního partnerství, a to není spojeno s žádnou závislostí na komkoli,“ řekl Peskov.

Je pozoruhodné, že Macron předtím, než Rusko označil za závislé na Číně, požádal v dubnu Čínu, aby zprostředkovala dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem ještě před létem.

Agentura Bloomberg uvedla, že Macron pověřil svého zahraničněpolitického poradce Emmanuela Bonneho, aby ve spolupráci s čínským vrchním diplomatem Wangem Yi vypracoval základní plán udržitelného jednání.

Podle zdroje však není známo, zda Ukrajina nebo její spojenci projevili Macronovi podporu, protože spojenci a Ukrajina opakovaně odmítli jednání, dokud ruská vojska zůstanou na územích, která Ukrajina prohlašuje za svá.

Macron uvedl, že Čína by mohla hrát významnou roli při hledání „cesty k míru“ na Ukrajině. „Čína se svými úzkými vztahy s Ruskem, které se v posledních dnech znovu potvrdily, může sehrát významnou roli,“ naznačil.

Stalo se tak poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli přistál v Paříži, aby jednal s Macronem poté, co během návštěvy Německa převzal cenu za boj Kyjeva za „evropské ideály.“

„Paříž. S každou návštěvou se obranné a útočné schopnosti Ukrajiny rozšiřují,“ napsal Zelenskyj na Twitteru, když v neděli večer dorazil na leteckou základnu Villacoublay jihozápadně od Paříže.

Kromě toho se podle ukrajinského vůdce vztahy s Evropou „posilují a tlak na Rusko roste.“

Krátce poté Macron podruhé od začátku války na Ukrajině přivítal v Elysejském paláci svůj ukrajinský protějšek.

Kancelář francouzského vůdce uvedla, že obě hlavy států budou během večeře v prezidentském paláci jednat o „podpoře“ Francie při řešení „naléhavých vojenských a humanitárních potřeb Ukrajiny.“

V prohlášení se dále uvádí, že Macron „znovu potvrdí neochvějnou podporu Francie a Evropy pro obnovení legitimních práv Ukrajiny a obranu jejích základních zájmů.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Čína istotne dobre vie, že po páde RF by bola ďalšia na rade ona samotná!!! Tak, že by sa mala Čína začať aj podľa toho správať. Taiwan si treba teraz zobrať späť. Ak to nepôjde pomocou volieb ktoré by mali byť do cca jedného roka na Taiwane tak potom neostáva nič iné iba silou!!! Čína by sa mal plne pripraviť na túto alternatívu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x