Levicová nadace USA plánuje svržení Orbána

Viktor Orbán

Obrovský politický skandál vyvolává v Maďarsku pozdvižení: Nadace vedená kritiky maďarského vůdce Viktora Orbána a prominentními americkými levičáky, kteří se zasazují o změnu režimu, poskytla před posledními dubnovými parlamentními volbami významnou finanční podporu maďarské opozici, aby zajistila změnu vlády v Budapešti. Zahraniční dary maďarským stranám jsou však zakázány.

Viktor Orbán

V kruzích vládnoucí strany Fidesz se již objevují obvinění ze zneužívání. István Hollik, ředitel komunikace vládní strany Fidesz, obvinil Petera Márkiho-Zaye ze lhaní voličům a dodal, že financování bylo spojeno s určitými podmínkami: „Co za to dárci požadovali?“ řekl.

Márki-Zay, starosta města Hódmezővásárhely (jihovýchodní Maďarsko) a bývalý prezidentský kandidát pro dubnové parlamentní volby, na tento proces sám upozornil. Při nahlížení do podrobného výkazu nákladů na kampaň, který teprve nyní obdržel, Márki-Zay přiznal, že v červenci dostal z USA několik milionů forintů, které nyní používá na úhradu svých účtů za kampaň.

Dal jasně najevo, že všechny dary budou použity na pokus o „svržení“ premiéra Orbána – a že tato snaha bude pokračovat.

Podle Márkiho-Zaye pocházely dary od americké nadace Akce pro demokracii, která byla založena teprve v únoru 2022, tedy těsně před maďarskými volbami. Tvrdil, že miliardář George Soros mezi dárci není, protože dary pocházejí od „Američanů a Maďarů žijících v Americe.“ Nadace trvala na tom, že měla „intenzivní online sbírku“ a získala na tento účel peníze od tisíců lidí, jejichž jména nechce zveřejnit, aby „chránila jejich soukromí.“

Mezitím se Akce pro demokracii již nezaměřuje výhradně na Maďarsko. Na webových stránkách nadace jsou uvedeny „hlavní sporné země světa, kde vidíme největší hrozby pro demokracii a kde se příští rok budou konat volby, které rozhodnou o osudu těchto demokracií.“ Patří mezi ně Itálie, Brazílie, Maďarsko, Polsko a Turecko. Ve všech těchto státech jsou u moci národně-konzervativní strany nebo – jako v případě Itálie – je velmi pravděpodobné, že v příštích volbách zvítězí.

V čele poradního sboru nadace stojí spisovatelka maďarského původu Kati Martonová, ale mezi jeho významnější členy patří řada dalších členů, například britský historik Timothy Garton Ash, americká historička Anne Applebaumová, bývalý vrchní velitel NATO generál Wesley K. Clark, liberální americký politolog a spisovatel Francis Fukuyama, americký historik Timothy Snyder, bývalý britský ministr zahraničí David Milliband a hongkongský aktivista Simon Cheng.

Šéf komunikace Fideszu István Hollik sdělil médiím, že v Maďarsku je nezákonné, aby strana přijímala finanční prostředky ze zahraničí. Podle něj Márki-Zay a jeho tým „zneužili zákon“, když přijali prostředky na účet své strany. Hollik rovněž upozornil, že Akce pro demokracii má doslova „tisíce vazeb“ na George Sorose.

Akce pro demokracii sdělila Magyar Hang, že v rozporu s tím, co Márki-Zay tvrdil v podcastu, nadace nikomu neposkytla finanční prostředky na kampaň – podpořila politikovo hnutí MMM „jako občanské sdružení.“ Na jejich webových stránkách je – k 30. srpnu – odkaz na sbírku #HungarianSpring, která však již nefunguje.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x