Medveděv varuje před jadernou „apokalypsou“ v případě útoku NATO

Dmitrij Medveděv

Bývalý Ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že pokud by mezi Ruskem a NATO vypukla přímá válka, vyústilo by to v jadernou apokalypsu.

Napsal to na svém účtu ve službě pro zasílání zpráv Telegram: „Vzhledem k tomu, že naše vojenské schopnosti jsou nesrovnatelné, nebudeme mít na výběr. Odpověď bude asymetrická. K ochraně územní celistvosti naší země budou použity balistické a řízené střely se speciálními hlavicemi…“. Bude to příslovečná apokalypsa. Konec všeho.“

Není to poprvé, co Medveděv, který v současnosti zastává funkci místopředsedy Ruské Rady bezpečnosti, pohrozil použitím jaderných zbraní. Tentokrát jeho výroky zazněly v reakci na nedávné zprávy, že několik Evropských představitelů dává svým obyvatelům pokyny, aby se připravili na válku.

Například Švédský ministr civilní obrany nedávno varoval občany, aby se připravili na válku tváří v tvář pokračující Ruské agresi. Uvedl, že svět v současné době čelí většímu riziku války než kdykoli od konce druhé světové války.

Šéf Britské armády generál Patrick Sanders minulý měsíc prohlásil, že Britští civilisté by měli být připraveni bojovat v případné pozemní válce, a poznamenal, že Britská armáda není dostatečně velká na to, aby mohla náležitě reagovat na vyvíjející se hrozby. Domnívá se, že občanská armáda by v takovém případě mohla něco změnit.

Medveděv uvedl, že tyto případy, kdy představitelé zemí sdružených v NATO obviňují Rusko z hledání širší války, jsou „nebezpečné žvásty“ a nejsou ničím jiným než pokusem získat větší podporu pro vyslání dalších zbraní a pomoci Kyjevu.

Obvinil také tyto země ze snahy přesunout vinu z domácích problémů na situaci mezi Ukrajinou a Ruskem.

Minulý měsíc vydal podobnou hrozbu poté, co upozornil, že Ukrajinští vojenští velitelé plánují zasáhnout odpalovací stanoviště raket v Rusku pomocí raket dlouhého doletu ze Západních zemí.

„Co to znamená? Znamená to jediné – riskují, že narazí na působení odstavce 19 Základů státní politiky Ruska v oblasti jaderného odstrašení,“ řekl s odkazem na část jaderné doktríny, podle níž může Rusko za určitých podmínek použít jaderné zbraně jako odpověď na použití konvenčních zbraní, „když je ohrožena samotná existence státu.“

Ačkoli takové rozhodnutí je nakonec v rukou Ruského prezidenta Vladimira Putina, někteří diplomaté se domnívají, že Medveděvovy poznámky poukazují na velmi jestřábí přístup ve vyšších patrech Kremlu a na převažující názor, že současný konflikt je existenčním bojem se Západem.

Hrozí přímá válka mezi Ruskem a zeměmi NATO?
Výroky přicházejí v době, kdy bezpečnostní služby na Ukrajině zesilují útoky dronů a raket na ropné rafinerie na Ruském území. Rusko obvinilo NATO a Západní zpravodajské služby, že těmto útokům napomáhají. Obvinilo také Francii, že k provádění útoků v Belgorodské oblasti najímá žoldáky. Mnozí pozorovatelé se obávají, že tento typ zástupné války by nakonec mohl přejít v přímou válku mezi Ruskem a zeměmi NATO.

Ruské ministerstvo školství údajně sdělilo médiím, že studenti středních škol v Rusku se budou v rámci národních osnov učit více o jaderné válce, včetně ochrany před účinky zbraní hromadného ničení.

Rusko a USA jsou v současnosti největšími jadernými mocnostmi na světě, přičemž Federace Amerických vědců uvádí, že Putin kontroluje 5 889 jaderných hlavic oproti 5 244 jaderným hlavicím, které má pod kontrolou prezident Joe Biden.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x