Maďarsko ostře kritizuje Zelenského za jeho výroky zpochybňující loajalitu k NATO

Zelenskyj,Orbán

Poté, co prezident Zelenskyj minulý pátek v rozhovoru napadl „přátelství“ Maďarska s Ruskem, se mezi Maďarskem a Ukrajinou rozpoutala nová slovní válka.

Zelenskyj,Orbán

Zelenskyj obvinil Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána, že se chová „nevhodně“ na člena NATO, a naznačil, že by s ním neměly být konzultovány důležité obranné otázky, například zda by Ukrajina měla být vpuštěna do aliance.

„Zdá se mi, že mezi maďarskou politickou elitou panuje zmatek. Je to velmi zvláštní situace. Může být země NATO současně s Ruskem a proti NATO?“ Položil si otázku Zelenskyj.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci uvedl, že Zelenskyj nemá právo zasahovat do rozhodování Maďarska, a zdůraznil, že jeho národ a lid již za konflikt zaplatili vysokou cenu, a to dokonce včetně ztráty Maďarů, což je narážka na etnické Maďary žijící v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny.

„Naštěstí to není on, kdo o tom rozhoduje,“ řekl ministr zahraničí v narážce na Zelenského slova. „Maďarský lid již za tuto válku zaplatil nesmírně vysokou cenu.“

Szijjártó pak nasadil sarkastický tón a připomněl Ukrajině, co všechno už Maďarsko udělalo:

„Pokud toto prohlášení (Zelenského) znamená: „Uctivě děkuji Maďarům za to, že k sobě pustili a postarali se o více než milion uprchlíků z Ukrajiny, a uctivě děkuji za to, že nám neustále posílají pomoc,“ pak jsou vítáni a mohou s námi počítat i do budoucna.“

Mezi nejnovější kontroverzní postoje Viktora Orbána patří prohlášení, že maďarské úřady nezatknou prezidenta Vladimira Putina. Řekl to v březnu poté, co Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na ruského vůdce zatykač kvůli údajnému porušování lidských práv v souvislosti s válkou na Ukrajině. A to i přesto, že Maďarsko podepsalo a ratifikovalo Římský statut, kterým byl Mezinárodní trestní soud (ICC) zřízen.

Postoj Maďarska obecně spočíval v odsouzení ruské invaze a zároveň v odporu proti řadě sankčních opatření EU, zejména v souvislosti s energetikou, a také v tlaku na obě strany, aby jednaly o míru. Orbán byl jedním z mála evropských lídrů, který se odklonil od konsensu NATO a zároveň udržoval otevřenou a pozitivní komunikaci s Kremlem.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

Maďarsko by sa malo čo najskôr dištancovať od fašistického režimu v Kyjeve!!! A mali by to urobiť čím skôr a veľmi dôrazne, inak hrozí, že Maďarsko zažije nejakú tú farebnú revolúciu. Darebácky štát USA takto vynucuje poslušnosť.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x