Lloyd Austin: Válka mezi NATO a Ruskem je nevyhnutelná, pokud Ukrajina prohraje

NATO

Americký ministr obrany Lloyd Austin varoval, že Severoatlantická aliance (NATO) může být zatažena do války s Ruskem, pokud se nepodaří zastavit síly Vladimira Putina na Ukrajině.

Toto mrazivé varování vyslovil 29. února během slyšení ve Výboru Sněmovny reprezentantů pro ozbrojené služby. Kromě varování před možným konfliktem mezi blokem a Moskvou vyjádřil také obavy z možných důsledků Ruského vítězství na Ukrajině.

Podle ministra Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresí ani po pádu Kyjeva. Jeho vítězství, dodal Austin, by také mohlo povzbudit autokratické vůdce po celém světě, aby učinili totéž – což by v důsledku podkopalo demokracii. Ministr obrany rovněž poukázal na kaskádový dopad na další země, zejména ty v Pobaltí.

Austinova slova zdůraznila složitost geopolitické situace, která může mít dopady i za hranicemi Ukrajiny. Zdůraznil vzájemnou propojenost globální politiky a potenciální dominový efekt, který by mohl vzniknout v důsledku selhání podpory ohrožené demokracie.

Ministr varoval v návaznosti na odmítnutí Kongresu schválit balík vojenské pomoci Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů, který navrhl prezident Joe Biden s odkazem na neshody ohledně zabezpečení hranic. Komentáře se rovněž časově shodovaly s významnými manévry NATO ve východním Středomoří, kde převzaly velení početné úderné síly, které demonstrovaly závazek aliance k námořní obraně.

Tento projev vojenské síly NATO v klíčovém geopolitickém regionu zdůraznil odhodlání bloku čelit případné agresi, která by mohla vyplynout z Ruských akcí. Východní Středomoří má strategický význam, protože kontroluje přístup na Blízký východ, do severní Afriky a Eurasie.

Představitelé Bidenovy administrativy jednali o potřebě řešit nedostatek vojenského vybavení v Kyjevě
Mezitím se představitelé Bidenovy administrativy sešli v komplexu Pentagonu – sídle ministerstva obrany -, aby řešili naléhavou potřebu dělostřelectva a munice na Ukrajině. Diskuse se točila kolem možných strategií, včetně čerpání Amerických zásob bez okamžitého doplnění, aby bylo možné rychle dodat Ukrajině kritické zbraně. Naléhavé obavy pramení z hrozícího vyčerpání klíčové munice, jako jsou 155mm dělostřelecké náboje a munice pro protivzdušnou obranu.

Navzdory pozastavené žádosti Kongresu o nové financování úředníci zkoumali možnosti, jak splnit okamžité požadavky Ukrajiny. Naléhavost situace vyvstává, protože Ukrajina čelí potenciálnímu vyčerpání klíčové výzbroje během několika příštích týdnů. Ačkoli nebylo učiněno žádné konečné rozhodnutí, administrativa se pohybuje ve složitém prostředí řešení okamžité krize, aniž by byly ohroženy širší diplomatické a strategické cíle.

Bidenova administrativa prosazuje novou pomoc Ukrajině ve výši přibližně 60 miliard dolarů, ale očekává se, že Sněmovna reprezentantů se touto otázkou bude zabývat až koncem března. Odpor republikánů ve Sněmovně přispívá k problémům při zajišťování rychlého schválení balíčku pomoci.

Ministerstvo obrany, které stále disponuje finančními prostředky ve výši přibližně 4 miliard dolarů z prezidentského úřadu pro čerpání, uvažuje o poskytnutí zbraní a vybavení Ukrajině z Amerických zásob. Absence schválených finančních prostředků na doplnění zásob však představuje významnou překážku. Představitelé zvažují možná rizika vyčerpání Amerických zásob bez záruky jejich rychlého doplnění.

Byly vyjádřeny obavy ohledně dopadu na probíhající jednání s Kongresem, zejména ohledně možného zhoršení vztahů s vedoucími představiteli Sněmovny reprezentantů. Křehká rovnováha spočívá v tom, že je třeba se orientovat podle okamžitých potřeb Ukrajiny, složitostí kongresových procesů a udržení připravenosti Amerických vojenských sil.

Přestože je dodávka děl a munice z Amerických zásob bez okamžitého souhlasu Kongresu považována za poslední možnost, administrativa pracuje na zajištění financování Ukrajiny do třetího březnového týdne. Cílem časového harmonogramu je podpořit Ukrajinu v jejím konfliktu s Ruskem, přičemž hlasování se očekává do konce března. Bidenova administrativa stojí před náročným úkolem zvládnout vyvíjející se situaci, sladit diplomatické úsilí a řešit naléhavé potřeby země ve válce.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
4 měsíců před

To je produkce UI, Austin je už dávno mrtvý.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x