Sergej Lavrov: Rusko přijímá výzvu Západu proti totální hybridní válce

Sergej Lavrov

Moskva tvrdí, že kampaň Západu proti Rusku zahrnuje sankce vyvolané speciální vojenskou operací na Ukrajině, rozšiřování NATO na východ a zásobování Kyjeva moderními zbraněmi.

Sergej Lavrov

Západ zahájil proti Rusku „totální hybridní válku“ a Moskva je připravena odpovědět, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve svém vystoupení před nezávislým think tankem Rada pro zahraniční a obrannou politiku.

Dodal, že kroky Západu do značné míry určily, jakou cestou se Rusko v blízké budoucnosti vydá.

„Volba, kterou činíme a kterou jsme již prakticky učinili, byla vyvolána tím, že Západ zahájil proti naší zemi totální hybridní válku. […] Udělali jsme vše pro to, abychom se konfrontaci vyhnuli, ale Rusko tuto výzvu přijímá. Není to tak, že by pro nás sankce byly něčím novým – v jistém smyslu existují prakticky po celou dobu,“ řekl.

Podle ministra zahraničí je těžké předvídat, jak dlouho bude tato konfrontace trvat. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že její důsledky pocítí „všichni.“

Lavrov dále zdůraznil, že Rusko se v současné době nachází na historické křižovatce podobné roku 1991, kdy přestal existovat SSSR, a roku 1917, kdy Říjnová revoluce vynesla k moci bolševickou stranu. Poznamenal, že cesta, kterou si dnes Rusko zvolí, určí jeho místo v novém světovém řádu.

Západní země uvalily na Rusko několik nových sankcí v návaznosti na jeho rozhodnutí zahájit 24. února speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin označil za její cíle demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, jakož i ukončení „genocidy“ obyvatel Donbasu ze strany Kyjeva. Kreml rovněž opakovaně obvinil Západ, že se snaží z Ukrajiny udělat „protiruský projekt“, počínaje podporou převratu v roce 2014, který vynesl k moci nacionalistické síly.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x