Kyjevští spojenci oznámili zahájení výcviku ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16

Stíhačka F-16

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell oznámil, že několik zemí včetně Polska zahájilo výcvik ukrajinských pilotů v ovládání stíhaček F-16.

Stíhačka F-16

Různé země zahájily výcvik ukrajinských pilotů na bojové letouny F-16, protože Kyjev se snaží získat letouny americké výroby, aby doplnil své síly pro protiofenzívu proti Rusku.

Řada zemí, včetně Polska, zahájila výcvik ukrajinských pilotů v létání na stíhačkách F-16, uvedl v úterý šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell oznámil: „Jsem rád, že konečně v několika zemích začal výcvik pilotů stíhaček F16, bude to trvat nějakou dobu, ale čím dříve, tím lépe.“

Borrell, který hovořil s novináři před zasedáním Rady pro zahraniční věci, uvedl, že se na tomto procesu podílí Polsko.

Ukrajina se rozhodla vycvičit své piloty v používání stíhaček F-16, aniž by si je dosud zajistila.

Jurij Sak, poradce ukrajinského ministerstva obrany, uvedl, že Nizozemsko by mělo být první zemí, která do Kyjeva pošle letouny F-16.

„Nizozemsko je v pozici, že bude zemí, která dodá stíhačky jako první,“ uvedl server Politico.

Již dříve v pondělí nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra uvedl, že západní podporovatelé Ukrajiny by měli v souvislosti s dodávkami stíhaček Ukrajině přijmout kolektivní rozhodnutí namísto individuálních příspěvků, a dodal, že o této otázce je třeba jednat v rámci širší koalice.

Sak již dříve odhalil, že Kyjev chce získat 50 stíhaček formou příspěvků od svých spojenců.

Tento představitel v sobotu pro deník The Washington Post uvedl, že první várka stíhaček by měla na Ukrajinu dorazit koncem září nebo začátkem října.

Minulý týden americký prezident Joe Biden sdělil vedoucím představitelům skupiny G7, že Washington podpoří dodávky moderních bojových letounů včetně F-16 na Ukrajinu a podpoří úsilí o výcvik kyjevských pilotů.

Poté, co USA schválily dodávku několika letounů F-16 Fighting Falcon na Ukrajinu, Zelenskyj ji okamžitě ocenil jako „historické rozhodnutí“ a prohlásil, že „výrazně posílí naši armádu na obloze.“

Stojí za zmínku, že ukrajinský prezident zoufale toužil po stíhačkách a opakovaně prosazoval nákup moderních západních letounů, ale mezinárodní podporovatelé Kyjeva se tomu až donedávna bránili.

„Máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji ochránili,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslancům britského parlamentu, když v únoru objížděl evropské země v naději, že si zajistí stíhačky.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x