Kreml pohrozil použitím jaderných zbraní, pokud Ukrajina v protiofenzivě znovu obsadí „ruskou půdu“

Dmitrij Medveděv

Moskva nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud budou Ukrajinské protiofenzivní snahy úspěšné a dojde ke znovuzískání „ruské země“, varoval v neděli bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Dmitrij Medveděv

Válka slov se v neděli v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou opět vyostřila: Zelenskyj prohlásil, že je „naprosto spravedlivé“, aby byly napadeny cíle na území Ruska, a prominentní Putinův spojenec Dmitrij Medveděv otevřeně pohrozil, že se v případě vítězství ve válce uchýlí k jadernému úderu.

Na svém osobním Telegram kanálu u příležitosti Ruského vojenského svátku Dne námořnictva bývalý prezident napsal:

„Naše ozbrojené síly, odrážející protiofenzívu kolektivního nepřítele, chrání občany Ruska a naši zemi. To je zřejmé všem slušným lidem.

Ale kromě toho zabraňují světovému konfliktu. Koneckonců, kdybychom si představili, že ofenzíva [Ukrajinských nacistů] s podporou NATO byla úspěšná a zmocnili se části naší země, pak bychom museli na základě pravidel výnosu prezidenta Ruska ze dne 6. 2. 2020 přistoupit k použití jaderných zbraní.“

„Jiné východisko prostě není. Proto se naši nepřátelé musí modlit k našim bojovníkům. Nedovolí, aby se rozhořel globální jaderný požár,“ uzavřel Medveděv.

Medveděv se stal jedním z nejbojovnějších hlasů v Moskvě a dokonce zašel tak daleko, že vyhrožoval Spojenému království, že ho pošle do „propasti“ s jadernými zbraněmi, a to kvůli tomu, že Londýn důrazně podporuje boj Ukrajiny proti Rusku.

Ve svém nedělním příspěvku konkrétně odkázal na nařízení podepsané Vladimirem Putinem v červnu 2020, které stanovilo postoj Kremlu k „jadernému odstrašování.“

„Ruská federace si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně v reakci na použití jaderných a jiných typů zbraní hromadného ničení proti ní a/nebo jejím spojencům, jakož i v případě agrese proti Ruské federaci s použitím konvenčních zbraní, kdy je ohrožena samotná existence státu,“ uvádí se v dokumentu.

V současné době Kyjev usiluje o znovuzískání území nezákonně anektovaného Ruskem v Doněcké oblasti a na Krymském poloostrově. Ačkoli je pokrok omezený, prezident Zelenskyj minulý týden prohlásil, že jeho síly znovu získaly část území v Záporožské provincii, která sousedí s Doněckou oblastí.

Rusko považuje Krym i Doněck, kde žije početná populace etnických Rusů, v současné době za své vlastní území, které je nedílnou součástí jeho národní bezpečnosti. Navzdory Medveděvově hrozbě nasazení jaderných zbraní na ochranu „Ruské země“ se zdá být možné, že by se tato hrozba uplatnila, pokud by Ukrajina získala zpět své vlastní mezinárodně uznané území z Ruské okupace.

V loňském roce prezident Joe Biden varoval před možným scénářem „armagedonu“ v případě použití jaderných zbraní Ruskem a jeho poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že Bílý dům „přímo, soukromě a na velmi vysoké úrovni sdělil Kremlu, že jakékoli použití jaderných zbraní bude mít pro Rusko katastrofální následky.“

Tento víkend po summitu s Africkými lídry v Petrohradě prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko doufá, že se vyhne přímému konfliktu se Západní aliancí NATO, ale dodal: „Pokud to někdo bude chtít – a my to nejsme – pak jsme připraveni.“

Území Krymu a Doněcku nemusí být jedinými Ruskými zeměmi, kde se jedná o možnost jaderného útoku, Ukrajina zřejmě sama zesílí útoky na Ruskou pevninu, když o víkendu zasáhl dron budovu v Moskvě. Po tomto útoku prezident Zelenskyj prohlásil, že „válka se vrací na území Ruska“ a že je „nevyhnutelné, přirozené a naprosto spravedlivé“, aby Ukrajina zasáhla cíle na území Ruska.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x