Kazetové bomby a ochuzený uran: Zoufalý a marný poslední nádech

Kazetové bomby

To, že USA dodávají kazetové bomby a ochuzený uran na Ukrajinu – a Ukrajina je používá – je přiznáním, že tato území jsou nyní trvale ztracena ve prospěch Ruska.

Kazetové bomby

Ukrajina má za sebou více než měsíc dlouho očekávané protiofenzívy, jejíž výsledky jsou bezútěšné. Rusko drží svou obrannou linii, podporovanou pouze částečně mobilizovanou armádou. Na druhé straně – Ukrajina do toho dává zřejmě vše – několik kol mobilizace podpořených logistikou, výzbrojí a výstrojí díky laskavosti zemí NATO.

V průběhu války Ukrajina – a Západ – zamlžovaly skutečné ztráty ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajina také přiznává, že si vymýšlela hrdinské příběhy – jako například „Kyjevský duch“ -, aby vzbudila podporu veřejnosti. V mlze války je důležité udržovat příběh. Umožňuje podporu veřejnosti, šíření zbraní a finanční podporu.

Mlha se nyní rozptyluje. Kyjev ztrácí území, zbraně, tanky a – což je nyní nejdůležitější – příběh. Protiofenzíva je naprostou katastrofou a objektivním neúspěchem – Kyjev dokonce přiznává, že přišel o 20 % svých zbraní a výzbroje.

Spojené státy byly ještě před začátkem ruské invaze hlavním podporovatelem Kyjeva. Miliardy dolarů daňových poplatníků, které byly Ukrajině poskytnuty na pomoc, šly především na zbraně a munici. Ruská invaze představovala pro Spojené státy jedinečnou situaci, kdy se mohly pokusit oslabit Rusko, aniž by obětovaly jediného amerického vojáka nebo vojáka NATO – měly k tomu Ukrajince.

Americký senátor Lindsey Graham dokonce bezelstně přiznal, že „umírání Rusů“ jsou „nejlepší peníze, jaké kdy USA utratily.“ Pokud je válka pro Spojené státy skutečně investicí do oslabení Ruska, pak se mezera k získání co největšího množství peněz uzavírá.

Spojené státy, aby si zajistily, že v rámci této uzavírající se mezery budou moci napáchat co největší škody, se nyní uchylují k vysílání strašlivých zbraní, které v lepším případě dočasně zadrží ruský postup a v horším případě znečistí a zničí region na dlouhá léta dopředu.

Na počátku neúspěšné protiofenzívy přimělo zničení zbraní NATO, jako jsou tanky Leopard a Bradley, USA ke schválení dodávek nábojů s ochuzeným uranem pro Ukrajinu. Střely s ochuzeným uranem jsou účinné při ničení pancíře, ale zanechávají ničivý vedlejší účinek – zcela zamořují ovzduší a zanechávají katastrofální následky po mnoho let. Spojené státy použily střely s ochuzeným uranem ve Fallúdži – nyní, o více než deset let později, je město téměř trvale změněno. Děti se rodí s děsivými vrozenými vadami, které mohou být smrtelné, výskyt rakoviny a potratů je nebývale vysoký a uran je dokonce detekován v lidských tkáních.

Několik týdnů po schválení a dodání ochuzeného uranu přišly kazetové bomby – což vyvolalo celosvětové pobouření. Kazetová munice obsahuje balíčky submunice, která může vybuchnout při dopadu nebo explodovat až po letech. Používání těchto bomb je zakázáno ve více než 100 zemích, protože je pravděpodobné, že tato zbraň bude zabíjet civilisty bez rozdílu.

Použití ochuzeného uranu i kazetových bomb připouští několik věcí a žádná z nich neznamená vítězství Ukrajiny.

Za prvé, Ukrajina nezíská zpět žádné strategické území, které je nyní v držení Rusů. To, že USA dodají tyto zbraně Ukrajině – a Ukrajina je použije – znamená přiznání, že toto území je nyní trvale ztraceno, protože ochuzený uran ho trvale změní a kazetová munice z něj udělá smrtící past pro civilisty. Tyto problémy budou nyní přeneseny na Rusko, které se bude muset léta zabývat úkolem monitorovat úroveň radiace a odstraňovat nevybuchlé bomby.

Začíná být také jasné, že Ukrajina nejenže ztrácí tisíce vojáků, ale její tanky dodané Západem se stávají nepoužitelnými. Odhaduje se, že jen protiofenzíva stála ukrajinské ozbrojené síly v jednu chvíli téměř tisíc vojáků denně po dobu jednoho týdne. Dodávky tanků a dělostřelectva NATO se měly uskutečnit, ale nestalo se tak – místo toho se po Telegramu jako požár šířily obrázky desítek hořících a ukořistěných těchto tanků. Ruský prezident Vladimir Putin to dokonce komentoval slovy, že tanky „pěkně hoří.“ Střely s ochuzeným uranem a kazetová munice budou muset splnit to, co dřívější zbraně nesplnily.

Přicházející zbraně také znamenají, že NATO ve skutečnosti nepřijde na pomoc. Summit NATO tento měsíc byl pro Kyjev obrovským zklamáním – neexistuje žádná cesta ani časový plán pro vstup válkou zničené země do NATO a NATO nechce riskovat přímou válku s Ruskem. Americký prezident Joe Biden řekl, že Ukrajina se může připojit, až „porazí Rusko“, ale tento komentář byl pronesen uprostřed neúspěšné protiofenzívy. S končícími letními dny se šance na jakýkoli významný průlom snižuje. Dodání těchto zbraní – k němuž mohlo dojít kdykoli v průběhu této války – je způsobem, jak udržet ukrajinské síly v angažovanosti pro americký cíl zabíjet Rusy.

K tomu je třeba dodat, že Spojené státy se dodáním těchto zbraní zcela vzdávají své morální převahy. Několik „pokrokových“ politiků v USA se vyslovilo proti dodávkám obou těchto typů zbraní a Joe Biden dokonce říká, že poslat kazetové bomby na Ukrajinu bylo „těžké rozhodnutí.“

„Těžká rozhodnutí“ přicházejí v zoufalých časech – a zoufalé časy si žádají zoufalá opatření. Tyto zbraně však Ukrajině vítězství – a hlavně mír – nepřinesou. Pro Spojené státy to vždy byla ideální příležitost, jak oslabit dlouholetého globálního rivala. K velkému zděšení Washingtonu se věci nevyvíjejí tak, jak bylo zamýšleno.

Za současného stavu ukrajinští vojenští představitelé mění strategii svého úsilí v protiofenzívě. Ruské linie jsou silné a „šedé zóny“, kde dochází ke střetům, se neposunuly ve prospěch žádné strany. Pokud by Ukrajinci dokázali úspěšně použít nově nabyté zbraně, museli by se stále prodírat kilometry dlouhými ruskými minami a zároveň manévrovat kolem ruského dělostřelectva a letecké podpory.

Vzhledem k tomu, že region bude použitím těchto zbraní trvale poškozen, musí se národy spojit, aby vypracovaly návrh trvalého míru a podpořily dialog – v opačném případě budou Spojené státy krveprolití nadále stupňovat.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Host
Helena
10 měsíců před

Nenechte se vysmát. USA už si nikdo dobrovolně jen tak do své země nepustí/ČR je výjimka/ a nenechá je drancovat své nerosty. Jediná poslední bašta hojnosti pro USA a Anglii je Rusko. Proto USA a Anglie nikdy nepřestanou dělat z ukradiny vojenské pole nasáklé krví ukradinců a možná i naší. Pochopte – Rusko je poslední, POSLEDNÍ území na naší planetě plné nerostných surovin. Takže NATO se do války zapojí, možná, že zapojí ty, co s nimi mají tu pěknou smlouvu o té branné spolupráci. A jako vždy to bude na již známý způsob napadení/viz. Irák, Libyje.. Dokud USA a Anglii Rusové pořádně nepraští přes pařáty, nikdy klid nebude. NIKDY.

Kim
Host
Kim
10 měsíců před
Reply to  Helena

Ozbrojení a neutralizace Ukrajiny se logicky mění v odzbrojení a neutralizaci Evropy, což znamená rozložení NATO a EU, návrat ke státním hranicím, naposledy dojednaným v r. 1945, a vyvlastnění všech podniků, bank a nerostného bohatství zašantročených po roce 1989.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x