Jaký je Bidenův cíl na Ukrajině?

Joe Biden

Minulý týden podepsal prezident Biden návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů. Koho zajímá, že inflace ničí americkou ekonomiku a matky nemohou sehnat ani dětskou výživu. Zdá se, že pro Washington mají výdaje na válku a impérium vždy přednost před americkými zájmy.

Joe Biden

Abychom si tuto almužnu Ukrajině přiblížili: jen od konce února poskytly USA Ukrajině „pomoc“ ve výši téměř 60 miliard dolarů. To je téměř polovina celého HDP této země v roce 2020! Washington doslova adoptoval Ukrajinu naším jménem a za naše peníze.

Bidenova administrativa tvrdí, že Ukrajina ve válce s Ruskem vítězí a že takové výdaje na ochranu ukrajinských hranic jsou pro naše národní zájmy klíčové a stojí za to kvůli nim riskovat jadernou válku.

Ochrana ukrajinské demokracie však již není deklarovaným cílem administrativy. Ministr obrany Austin před nedávnem nastínil nový záměr administrativy, když řekl, že skutečným cílem je oslabit Rusko.

Bidenovi neokonzervativci vedou válku s Ruskem, ale Kongres opět nemá zájem hlasovat o vyhlášení války nebo dokonce diskutovat o tom, zda je válka s Ruskem 30 let po skončení studené války dobrý nápad.

Naše ústava uděluje válečné pravomoci zákonodárné moci z nějakého důvodu. Nutit poslance Sněmovny reprezentantů a Senátu, aby vyhlásili válečný stav, jim také umožňuje – prostřednictvím pravomoci rozpočtového orgánu – definovat cíle války a zejména to, jak vypadá vítězství. Tím se zabrání plíživému plnění úkolů a změně cílů, které charakterizují naše nekonečné války v 21. století – včetně současné zástupné války s Ruskem.

Dokonce i americká mainstreamová média si toho začínají všímat. Minulý týden redakční rada deníku New York Times zveřejnila úvodník s originálním názvem „Jaká je americká strategie na Ukrajině?“, v němž si stěžuje, že Bidenova administrativa dosud neodpověděla Američanům na žádné otázky týkající se jejího angažmá na Ukrajině.

Ačkoli, jak se dalo očekávat, noviny zaútočily na „izolacionisty“ v americkém Kongresu, kteří se postavili proti poskytnutí 40 miliard dolarů, redakční rada NY Times přesto zaznamenala něco, co lze považovat za první významný projev nesouhlasu obvyklých mediálních válečných roztleskávačů.

Napsali:

…stále není v nejlepším zájmu Ameriky vrhnout se do totální války s Ruskem, i když vyjednaný mír může vyžadovat, aby Ukrajina učinila některá těžká rozhodnutí. A cíle a strategie USA v této válce jsou stále hůře rozpoznatelné, protože se zdá, že se parametry mise změnily.

Dokument sice varoval, že zájem Američanů o Ukrajinu začne klesat, pokud Washington nebude mít jasnější představu o svých cílech, ale dále přímo popřel předpovědi Bidenovy administrativy o vítězství Ukrajiny:

Rozhodné vojenské vítězství Ukrajiny nad Ruskem, při němž by Ukrajina získala zpět všechna území, kterých se Rusko zmocnilo od roku 2014, není reálným cílem.

Kongres – až na malé výjimky – otevřel vládě v Kyjevě finanční kohoutek, aniž by položil jedinou otázku, jak a proč mají být peníze vynaloženy. Když senátor Paul jednoduše požádal, aby někdo sledoval 60 miliard dolarů, které jsme tam poslali, setkal se s téměř jednomyslným odporem.

Nekonečný přísun peněz amerických daňových poplatníků na Ukrajinu s nulovými stanovenými cíli a nulovým dohledem. Není na čase povstat a požadovat, aby obě strany v Kongresu začaly klást tvrdé otázky?

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x