George W. Bush před vojenským tribunálem: 3. den

George W. Bush

Pondělní jednání zahájil kontraadmirál Darse E. Crandall přečtením ručně psaného dopisu, který Dick Cheney předal Georgi W. Bushovi v červnu 2001. Odborníci na analýzu rukopisu, jak sdělil komisi, ověřili, že text a podpis patří Cheneymu.

George W. Bush

„Podle našeho úterního rozhovoru jsem se spojil s kontakty. Jsou pro, pokud bude cena odpovídající. Chtějí hodně peněz. Je to triviální ve srovnání s tím, co můžeme v dlouhodobém horizontu vydělat. Půlka předem, půlka až bude hotovo. Měli bychom se brzy sejít na obědě v New Yorku nebo ve Washingtonu,“ četl kontradmirál Crandall.

Načež Bushův advokát David Aufhauser zpochybnil pravost dopisu a požadoval vědět, jak se JAG zázračně dostal k více než 20 let starému útržku papíru, a tvrdil, že zpráva je tak mlhavá, že z ní žádný rozumný člověk nemůže vyvodit zločinný úmysl.

Aufhauser se potil, otíral si pot z čela a vypadal viditelně vyvedený z míry. Jeho den nezačal zrovna nejlépe. Před soudem přiznal kontradmirálovi Crandallovi, že jeho digitální forenzní expert ověřil pravost mikrokazety, která byla v pátek předložena jako důkaz, a připustil, že hlasy na pásce „pravděpodobně“ patří Rumsfeldovi, Bushovi a Cheneymu.

„Váš klient není zběhlý v ničení důkazů,“ řekl kontradmirál Crandall. „Tohle se našlo mezi dalšími důkazy zabavenými na jeho ranči v Crawfordu. Podívejte se, tato komise otevřeně přiznává, že veškeré plánování 11. září provedl Cheney. Bush na to určitě nemá mozek. Dokud Cheneyho nechytíme, a my ho chytíme, nebudeme vědět všechno. Ale Bush měl konečnou pravomoc a zneužil ji k vedení války proti této zemi a světu. O tom, které důkazy jsou platné, rozhodne komise, ne vy, pane Aufhausere. Měl jste možnost vyslechnout si celý záznam; komise si toto privilegium zaslouží.“

Znovu pustil nahrávku:

Cheney: „Čím méně toho teď víte, tím lépe. Věrohodné popření. Musíš prostě věřit, že vím, co dělám, Georgi.“

Rumsfeld: „Musí to být vícestranné. Nechci být tím, kdo bude vysvětlovat, proč chybí 2,3 t dolarů nebo kam se poděly.“

Cheney: „Nikdo z nás nebude muset nic vysvětlovat.“

Bush: „Co když to tví zámořští přátelé poserou, Dicku? V každém plánu se může pokazit milion věcí. Nechceme se nechat kousnout do zadku, když se to zvrtne.“

Cheney: „Věřte mi, že mám naplánované všechny možné varianty. Pokud dojde k nějakému neštěstí, můžeme použít malou přátelskou palbu, abychom dokončili práci, a tím to zakryjeme. Nebude se to lišit od toho, co udělal Clinton v roce 96.“

Ačkoli Cheney blíže nespecifikoval, co se stalo v roce 1996, redakce se domnívá, že měl na mysli sestřelení letu TWA 800 v červenci téhož roku.

Bush: „Udělej to správně, Dicku, udělej to správně.“

Kontradmirál Crandall přerušil nahrávku a vyhlásil tribunálu přestávku až do odpoledne.

Málomluvný a samotářský Donald Evans byl nenápadnou postavou zkorumpované administrativy George W. Bushe. Dlouholetý přítel „double-yew,“ jak o Bushovi mluvil, se stal jedním z mnoha členů kabinetu, které Bush obdařil přízní, což bylo gesto reciprocity vůči těm, kteří mu po celá léta jeho působení ve funkci přísahali věrnost.

Ve funkci 34. ministra obchodu se Evans držel ve stínu a jen zřídka opouštěl svou kancelář, pokud nebyl pozván na jednání. Zpočátku byl sotva viditelný, pak upadl do naprostého zapomnění, dokud se v pondělí odpoledne neobjevil jako svědek obžaloby u Bushova vojenského tribunálu.

Ke svědkovi promluvil kontraadmirál Darse E. Crandall. „Pane Evansi, tato komise vám děkuje, že jste přišel. Mohl byste prosím této komisi říci, co jste mi řekl, když jste byl poprvé vyslýchán?“

Jak se dalo očekávat, Bushův právník David Aufhauser vyslovil námitku s tím, že je „velmi nestandardní“ předvolávat svědka, kterého neměl možnost vyslechnout.

Bush poprvé zvýšil hlas. „Ze všech lidí, Donalde, jsem si nikdy nemyslel, že ty…“ zachroptěl.

Ale kontraadmirál Crandall jej přerušil s tím, že vyklidí sál a ukončí tribunál s Bushem v nepřítomnosti, pokud všichni přítomní nebudou souhlasit s udržováním pořádku. „Komise vyslechne Evansovo svědectví,“ řekl.

„V pondělí ráno jsem byl jako obvykle ve své kanceláři – bylo to 10. září 2001. Asi v 10 nebo 11 hodin toho dopoledne, přesný čas si nepamatuji, mi Bush zavolal na telefon do kanceláře. Řekl, že mi musí něco říct. Jeho hlas zněl roztřeseně – nevím, jak jinak to popsat. Možná nervózní. Víte, v té době jsem měl rodinu a přátele, kteří pracovali ve věžích. Z ničeho nic mi řekl, že jim mám říct, aby tam ten den nechodili. Vlastně mi řekl, že by se měli městu vyhnout,“ řekl Evans.

„To vám řekl obžalovaný George W. Bush? A jste si jistý, že to byl jeho hlas v telefonu?“ Zeptal se kontradmirál Crandall.

„Znám toho člověka padesát let. Jsem si jistý, že jeho hlas znám,“ odpověděl Evans.

„A řekl vám, proč by se vaši přátelé nebo rodina měli v úterý 11. září vyhnout věžím a Manhattanu?“ zeptal se kontraadmirál Crandall.

„Řekl mi jen, že se něco může stát, a pokud se to stane, nemám o tom ani o varování, které mi dal, nikdy mluvit. Řekl to neohrožujícím, ale zastrašujícím způsobem, a museli byste ho opravdu znát, abyste pochopili, co tím myslím,“ řekl Evans.

„Řídili jste se jeho radou? Varoval jste je?“ Zeptal se kontradmirál Crandall.

„Neudělal jsem to, protože jsem nechtěl věřit, že by to mohl myslet vážně. Kdybych to udělal, byli by dnes ještě naživu,“ řekl Evans.

„A vy jste se tak bál Bushova hněvu, že jste se o jeho varování za dvacet let ani jednou nikomu nezmínil?“ zeptal se kontraadmirál Crandall.

„To není pravda. Poslal jsem dopis předsedovi Komise pro 11. září, Thomasi Keanovi. Ten se rozhodl, že ho v závěrečné zprávě vynechá,“ řekl Evans.

Po odmlce se kontradmirál Crandall zeptal, zda si obhajoba přeje svědka vyslechnout.

„Mám na vás jen dvě otázky, pane Evansi. Zaprvé, dal vám kontraadmirál Crandall, JAG nebo OMC nějaké sliby výměnou za vaše dnešní svědectví?“ Zeptal se Aufhauser.

„Ne, pane.“

„Máte nějaký důkaz, že se ten údajný hovor mezi vámi a obžalovaným vůbec uskutečnil? Třeba nějaký zvukový záznam. Nějaké poznámky? Kopii dopisu, který jste poslal Komisi pro 11. září?“ naléhal na něj Aufhauser.

„Ne, pane.“

Zdánlivě spokojený s odpověďmi neměl Aufhauser žádné další otázky a kontraadmirál Crandall řekl, že další svědek předstoupí před tribunál v úterý ráno.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x