EU parlament podporuje zpřístupnění citlivých zdravotních údajů bez souhlasu pacientů

EU parlament

Poslední snahy Evropského parlamentu (EP), který se potýká s tím, jak umožnit přístup k citlivým lékařským záznamům bez souhlasu pacientů a zároveň zachovat zdání péče o soukromí, se dočkaly aktualizace.

Hlasování na plenárním zasedání této EU instituce minulý týden ukázalo, že většina členů EP (europoslanců) sice chce tento přístup umožnit – a to tímto způsobem -, ale zároveň se staví proti plošnému a povinnému vytváření elektronických záznamů pro každého člověka v EU.

Tento systém je známý jako Evropský prostor pro údaje o zdraví a získal podporu většiny poslanců Evropského parlamentu.

Jak na svém blogu uvádí obhájce soukromí a digitální bezpečnosti, právník a poslanec Evropského parlamentu Patrick Breyer, tato databáze by byla přístupná na dálku a skládala by se ze zdravotních záznamů o každém lékařském ošetření.

Teprve díky pozměňovacímu návrhu přijatému na poslední chvíli (navrhl jej Breyer z Německé Pirátské strany a několika dalších skupin v EP, které netvoří většinu EP) budou moci národní státy umožnit svým občanům vznést námitku proti tomu, aby byly jejich citlivé zdravotní údaje shromažďovány v tomto propojeném systému zdravotních záznamů.

Breyer také poznamenává, že v jeho zemi, Německu, stejně jako v Rakousku, již v této věci platí „opt-out.“

Nyní vystupují do popředí (ne)známé složitosti rozhodování v EU a text legislativy, který EP schválil, bude předmětem jednání mezi 25 národními vládami bloku, kde „opt-out“ v tuto chvíli nepřipadá v úvahu.

To vše je problém, protože, jak uvedl Breyer, „pro mnoho pacientů, kteří mají málo času nebo omezené jazykové znalosti nebo jsou starší, je příliš komplikované, aby museli vznášet písemné námitky u konkrétního orgánu nebo k tomu využívat digitální nástroje.“

Jeho druhý pozměňovací návrh, který by vyžadoval souhlas pacientů před sdílením jejich zdravotních údajů s výzkumnými pracovníky a lékaři, byl zamítnut.

„Povinná elektronická složka pacienta s celoevropským přístupem s sebou nese nezodpovědné riziko krádeže, hackerského útoku nebo ztráty těch nejosobnějších údajů o léčbě a hrozí, že pacienti budou zbaveni jakékoli kontroly nad shromažďováním údajů o svých nemocech a poruchách,“ komentoval tento nápad poslanec a označil jej za konec lékařského tajemství pod jiným názvem.

Breyer se obává, že lidé, kteří trpí některými velmi citlivými nemocemi a poruchami nebo potřebují podobné zákroky, by se mohli nechat odradit od vyhledání pomoci, což by jejich problémy a problémy jejich rodin ještě zhoršilo.

„Při jednáních v rámci trialogu budu bojovat za to, aby byly v legislativě jasně umožněny národní systémy opt-out,“ napsal Europoslanec.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Host
Drak
5 měsíců před

Parlament EU podporuje každou zvrácenost, což svědčí o tom, jak jsou tihle, většinou zfetovaní magoři, škodliví, celému světu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x