Bývalý velvyslanec: Ukrajina se musí připravit na ztrátu podpory USA

Volodymyr Zelenskyj

Bývalý vyslanec Kyjeva ve Washingtonu Valerij Čalyj prohlásil, že Ukrajina by se měla připravit na možnou politickou krizi v USA, která by mohla ohrozit další vojenskou pomoc této zemi.

V rozhovoru pro televizní kanál Espresso tento týden Čalyj, který v letech 2015-2019 působil jako Ukrajinský velvyslanec v USA, zhodnotil nedávnou návštěvu Ukrajinské delegace ve Washingtonu, která se snažila lobbovat v Americkém Kongresu za větší finanční podporu Kyjevu. Podle diplomata se Ukrajina ocitla v prekérní situaci.

„Ze tří scénářů, o kterých jsme dlouho mluvili, naše vláda z nějakého důvodu zvažovala ten nejoptimističtější, a to, co se děje nyní, je vlastně ten nejhorší scénář,“ řekl Ukrajinské televizi.

Čalyj poukázal na obavy, že republikáni v čele s novým předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem budou s poskytnutím pomoci Kyjevu otálet. „Nevíme, co se bude dít dál. Už teď je jasné, že dojde ke snížení,“ dodal.

Přesto vyslanec uvedl, že si je jistý, že Západ v blízké budoucnosti pomoc Ukrajině nezastaví. „Očekávám, že do léta se tato úroveň podpory drasticky nesníží,“ řekl Čalyj a připomněl, že Mezinárodní měnový fond (MMF) má pro Kyjev finanční plán minimálně do července příštího roku.

„Nyní však musíme myslet na podzim příštího roku, kdy se USA pravděpodobně dostanou do politické krize, kdy pro nás bude obtížné uzavřít rozpočet na tento rok,“ uvedl diplomat.

Minulý měsíc Americký prezident Joe Biden požádal Kongres o schválení balíčku pomoci ve výši 106 miliard dolarů, který se zaměřuje především na Ukrajinu a Izrael. Mnozí republikáni se však postavili proti politice „bianko šeku“ pro Ukrajinu a uvedli, že chtějí tyto dvě záležitosti řešit odděleně.

V pátek Biden podepsal dočasný zákon o výdajích, aby zabránil shutdownu vlády, který nezahrnoval žádné další finanční prostředky pro Izrael a Ukrajinu.

Od začátku konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 poskytly USA vojenskou pomoc v hodnotě více než 44 miliard dolarů, přičemž Bílý dům nedávno varoval, že dostupné prostředky se v důsledku zablokování Kongresu vyčerpávají.

Rusko opakovaně varovalo Západ před dodávkami zbraní Ukrajině s tím, že by to pouze prodloužilo nepřátelství a učinilo z něj přímého účastníka konfliktu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x