Bývalý plánovač politiky NATO vyzývá Ukrajinu, aby uzavřela dohodu

Ukrajina

V USA se v poslední době stále častěji ozývají hlasy, které doporučují vyjednat urovnání války na Ukrajině a staví se tak proti kyjevské vládě, která navzdory rostoucím ztrátám pokračuje v bojích.

Ukrajina

Americké zpravodajské služby si nedávno stěžovaly, že mají příliš málo informací o operacích na Ukrajině.

Nyní přišel bývalý vysoký úředník americké administrativy za vlády Ronalda Reagana Hugh De Santis s hodnocením, že Ukrajina nebude schopna proti Rusku zvítězit. USA musí přesvědčit Kyjev, aby jednal s Moskvou o ukončení konfliktu, uvedl De Santis, který byl za bývalého amerického prezidenta Reagana odpovědný za plánování politiky NATO a kontroly zbrojení.

Bývalý vysoký úředník řekl v sobotu časopisu The National Interest, že porazit ruské síly na bojišti a obnovit územní celistvost Ukrajiny, včetně znovudobytí Krymu, by podle jeho odhadu bylo možné pouze za cenu dalšího krveprolití, možnosti větší války, destabilizace EU a dalších ekonomických potíží.

„Ale stálo by to za cenu dalšího krveprolití na Ukrajině, možnosti širší války, v níž by mohly být použity chemické nebo taktické jaderné zbraně, dalšího rozvratu světové ekonomiky a obnovení evropské polarizace?“

Koneckonců, „ukrajinské vojenské vítězství není v kurzu a jediným realistickým cílem je vyjednaný výsledek,“ uvedl.

Rada pro mezinárodní vztahy uspořádala koncem minulého měsíce veřejnou diskusi o válce na Ukrajině, v níž bývalý zástupce velitele EUCOM Stephen M. Twitty rovněž upozornil, že Rusové postupují na úkor svého souseda.

„A tak není možné, aby Ukrajinci někdy zničili nebo porazili Rusy […] Není možné, aby Ukrajinci někdy měli dostatečnou bojovou sílu na to, aby Rusy z Ukrajiny také vykopli, a tak to vypadá v konečné hře.“

Twitty poté poznamenal, že o stavu ztrát v ukrajinských silách je známo jen velmi málo. „A také chci připomenout, že hodně slyšíme o ruských ztrátách. O ukrajinských ztrátách slyšíme velmi málo, a mějte na paměti, že i oni ztrácejí vojáky v průběhu celé této války. Začínali přibližně na dvou stech tisících. Kdo ví, jak jsou na tom dnes?“

Vyzval Ukrajince, aby uzavřeli dohodu dříve, než bude pozdě.

Ukrajinský komisař pro lidská práva lhal, aby získal vojenskou pomoc
Zatímco západní média se od začátku války na Ukrajině soustředila především na ruské ztráty a potíže, v poslední době se stále častěji objevují zprávy o příznacích rozpadu ukrajinské armády.

Bývalá zmocněnkyně ukrajinského parlamentu pro lidská práva Ljudmila Denisová byla po hlasování o nedůvěře většinou 234 hlasů proti 9 odvolána z funkce.

Důvodem bylo především šíření dezinformací, které „Ukrajině jen škodí“, konkrétně „četné podrobnosti o ‚nepřirozených sexuálních zločinech‘ a sexuálním zneužívání dětí na okupovaných územích, které nebyly podloženy důkazy.“

Denisová se přiznala ke svým lžím o hromadném znásilňování Rusy. Řekla, že chtěla přesvědčit západní země, aby na Ukrajinu poslaly více zbraní. V rozhovoru, který zveřejnil ukrajinský zpravodajský portál, přiznala, že její nepravdy dosáhly svého cíle.

„Například když jsem mluvila ve výboru pro mezinárodní záležitosti v italském parlamentu, slyšela jsem a viděla únavu ohledně Ukrajiny, rozumíte? Mluvila jsem o hrozných věcech, abych je nějak přiměla k rozhodnutí, které Ukrajina a ukrajinský lid potřebují,“ vysvětlila.

Denisová poznamenala, že italské Hnutí pěti hvězd bylo původně proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Po jejím projevu však jeden z lídrů strany prohlásil, že ji podpoří, a to i dodávkami zbraní.

Přestože její obvinění z hromadného znásilnění byla pouhým výmyslem, opakovaně je přebírala mainstreamová média.

Vojenská pomoc nepřichází
V souvislosti s válkou se rozšířila řada hoaxů. Patří mezi ně únik radiace v obléhaných jaderných elektrárnách, který se ukázal jako neexistující, dezinformace o událostech na Hadím ostrově, falešný Duch Kyjeva a „útok“ na památník holocaustu, který se nikdy nestal.

Kvůli nedostatku zásob a munice se stále častěji vzdávají celé jednotky, zatímco ruská strana pokračuje v postupu. Dokonce i ukrajinský prezident Zelenskyj musel minulý týden přiznat, že ruské ozbrojené síly ovládly asi 20 procent ukrajinského území.

Podle britského deníku The Guardian ukrajinská armáda téměř spotřebovala veškerou dělostřeleckou munici. Zástupce velitele GUR Ukrajiny Vadym Skibitsky poznamenal, že ukrajinské ozbrojené síly denně spotřebují 5 000 až 6 000 nábojů, ale v dělostřelecké válce jich hodně ztratí. Proto bylo nutné, aby Západ zvýšil dodávky, dodal Skibitskij.

„Nyní je to dělostřelecká válka a my z hlediska dělostřelectva prohráváme. Nyní vše závisí na tom, co nám Západ dodá. Ukrajina má jedno dělostřelectvo na každých 10-15 ruských dělostřeleckých děl. Naši západní partneři nám dali asi 10 procent toho, co mají oni.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x