Anonymní Američtí představitelé se obávají, že Bidenova bezohledná zahraniční politika může vést k válce v Libanonu

Benjamin Netanyahu,Joe Biden

Nejmenovaní představitelé přišli varovat veřejnost, že zahraniční politika administrativy prezidenta Joea Bidena může vést k tomu, že se Spojené státy zapojí do další nákladné a ničivé války, tentokrát v Libanonu.

Podle několika představitelů, kteří pro HuffPost hovořili pod podmínkou anonymity, by podpora administrativy Izraeli a její potenciální důsledky mohly znamenat riziko plnohodnotné války v jižním Libanonu.

„Každý scénář ukazuje, že by to přerostlo v něco strašného, ať už z hlediska boje proti terorismu nebo války s Íránem,“ uvedl jeden z představitelů.

Představitelé prozradili, že se snaží zabránit nejhoršímu scénáři a zdržet administrativu od další eskalace napětí. Poukázali však na to, že Biden je zřejmě odhodlán zvýšit nepřátelství, možná ve snaze zvýšit svou klesající popularitu prostřednictvím efektu „shromáždění kolem vlajky.“

„Snažil jsem se zabránit pádu laviny na Libanon a stejně tak mnoho lidí. Problém je v tom, že Bidena nikdo nemůže krotit, a pokud má Biden nějakou politiku, je vrchním velitelem? Musíme ji provádět. K tomu to bohužel velmi, velmi, velmi spěje,“ vyslovil se jeden z představitelů.

Tento představitel vyjádřil obavy, že nekontrolovaná podpora Izraele ze strany USA by mohla Izrael povzbudit k rozšíření probíhajících operací proti Hizballáhu v jižním Libanonu.

Představitelé rovněž prozradili, že vrcholní představitelé USA, včetně ministra zahraničí Antonyho Blinkena, se snažili ovlivnit Izraelské vedení. Citovali několikaměsíční Americká prohlášení, která odsuzovala možnost většího regionálního konfliktu.

Nicméně vrcholní Izraelští představitelé, jako je ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer, ministr obrany Yoav Gallant a dokonce i premiér Benjamin Netanjahu, zůstávají neochvějní v plánech pokračovat v operacích v jižním Libanonu.

Bílý dům tvrdí, že se aktivně snaží zabránit válce s Libanonem
V reakci na sílící kritiku mluvčí Rady národní bezpečnosti prohlásil, že USA aktivně pracují na tom, aby se konflikt nerozšířil do Libanonu.

„Spojené státy se jasně vyjádřily, že si nepřejeme, aby se tento konflikt rozšířil do Libanonu. Pro Spojené státy je nanejvýš důležité, aby se Izraelští a Libanonští občané vrátili do svých domovů a žili v míru a bezpečí,“ uvedl mluvčí v prohlášení. „Nadále zkoumáme a vyčerpáváme všechny diplomatické možnosti s našimi Izraelskými a Libanonskými partnery a nadále naléháme na Izraelce, aby udělali vše, co je v jejich silách, a vyhnuli se civilistům, civilní infrastruktuře, civilní zemědělské půdě, [OSN] a Libanonským ozbrojeným silám.“

Klíčový poradce Bílého domu pro Blízkovýchodní záležitosti Amos Hochstein a Blinken se údajně již několik měsíců snaží přimět Hizballáh a Izrael, aby se dohodly na nějakém druhu příměří. Toto několikaměsíční úsilí zatím nepřineslo žádné pozitivní výsledky, neboť se zdá, že ani jedna strana není ochotna přistoupit na určité ústupky. Nedávné Izraelské údery v Bejrútu a poblíž mírové základny OSN v jižním Libanonu proces vyjednávání dále komplikují.

Představitel navíc poukázal na další incidenty, jako jsou útoky na obchodní lodní dopravu ze strany milice Hútíů v Jemenu, která je ve spojení s Hizballáhem, a opakované zásahy proti Americkým silám v Iráku. Poslední z nich vyvolal Americký letecký útok na militanta napojeného na Írán v Bagdádu, což vyvolalo pobouření.

„Válka by byla nejen katastrofální pro Libanon a Libanonský lid, ale také by ještě více rozbouřila celý region a to, co je v podstatě poměrně omezeným zápolením mezi USA a Íránem podporovanými milicemi v Iráku a poměrně omezenou situací ještě v Rudém moři. Širší válka v Libanonu by celou věc zcela rozmetala,“ uvedl představitel.

Jiní představitelé však poznamenali, že Bidenova administrativa zřejmě není ochotna prozkoumat jiné alternativní možnosti, jako je například stanovení podmínek pro dodávky Amerických zbraní Izraeli. Tvrdili také, že Americká varování před eskalací nebyla tak naléhavá jako Americké výzvy, aby Izrael učinil více pro ochranu civilistů v Gaze.

„Nemáte takovou úroveň veřejného tlaku a veřejné rétoriky, abyste se vyhnuli válce v Libanonu a s Libanonem. To potřebujeme,“ uvedli.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x