Americký prezident Joe Biden spojil ruskou ofenzívu na Ukrajině s rekordním počtem uprchlíků na celém světě, o němž dříve informovala OSN.
V prohlášení u příležitosti Světového dne uprchlíků, které v pondělí zveřejnil Bílý dům, Biden uvedl, že „v důsledku ruské války proti Ukrajině jsme nedávno dosáhli chmurného milníku.“ Dodal, že „podle Úřadu OSN pro uprchlíky je nyní nuceně vysídleno více než 100 milionů lidí, což je více než kdykoli v historii.“
Agentura pro uprchlíky (UNHCR), která byla založena v roce 1950, poskytuje pomoc a podporu v oblasti lidských práv uprchlíkům a také vede statistiky o vysídlených osobách. Již v květnu oznámila, že „počet lidí, kteří byli nuceni uprchnout před konflikty, násilím, porušováním lidských práv a pronásledováním, poprvé v historii překročil ohromující hranici 100 milionů.“
Biden také využil příležitosti a pochválil USA za to, že v uplynulém roce přijaly více než 80 000 Afghánců a poskytly „dočasné útočiště desítkám tisíc Ukrajinců.“
Podle údajů UNHCR bylo k 16. červnu v celé Evropě evidováno 5 137 933 ukrajinských uprchlíků. Z nich 1 230 800 překročilo hranice Ruska, 1 169 497 vstoupilo do Polska, 780 000 uprchlo do Německa a zbytek byl rozptýlen mezi další evropské země.
Údaje OSN pro Afghánistán uvádějí, že „v současné době je vysídleno přibližně 3,4 milionu lidí“, přičemž do konce května 2022 bylo v pěti sousedních zemích registrováno 2 069 703 afghánských uprchlíků. Síly pod vedením USA se ze země stáhly koncem loňského srpna, přičemž Tálibán brzy ovládl celou zemi.
Mezitím ve stejný den, kdy Bílý dům zveřejnil Bidenovo prohlášení, zveřejnil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien tweet s titulkem „Pronásledovatel naší doby. #HumanRights.“ Obsahuje směsici fotografií, které zřejmě staví do protikladu příslušníky amerických služeb a zraněné civilisty v některé blízkovýchodní zemi či zemích. V poznámce pod čarou je upřesněno, že „od roku 2001 bylo ve válce, kterou USA vyprovokovaly na Blízkém východě, [sic] zabito 900 000 lidí, včetně asi 335 000 civilistů, a desítky milionů lidí byly vysídleny.“
The Persecutor of our times. #HumanRights pic.twitter.com/fmODsCKsLe
— Lijian Zhao 赵立坚 (@zlj517) June 20, 2022
Zpráva UNHCR odhaduje, že v roce 2010 – rok před stažením amerických vojsk ze země – bylo v Iráku přibližně 1,6 milionu iráckých uprchlíků a 1,5 milionu vnitřně vysídlených osob. Washington zahájil svou operaci již v roce 2003 s tvrzením, že má důkazy, že tehdejší irácký vůdce Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. USA nakonec musely uznat, že jejich zpravodajské informace byly chybné, protože se jim nepodařilo v zemi žádné takové zbraně najít.