Armáda odsoudila George W. Bushe

George W. Bush

Vojenská komise pověřená rozhodováním o osudu George W. Bushe shledala bývalého prezidenta vinným z velezrady a vraždy a ve čtvrtek rozhodla, že bude pověšen.

George W. Bush

Tříčlenná komise, která měla za úkol posoudit vojenské důkazy proti Bushovi, dospěla k rozhodnutí po několika dnech vyslechnutí bouřlivých výpovědí.

Ve čtvrtek se Bush vrátil do jižní soudní síně Guantánama bez přítomnosti svého právníka, který byl ve středu z jednání vykázán, protože odmítl omezit své teatrální a emotivní výstupy. Aufhauser přislíbil, že v reakci na své vyhoštění podá odvolání, ale není jisté, ke komu se s takovou žalobou obrátí.

Další dva svědci – oba vystoupili v pořadu ZOOM – ve čtvrtek ráno vypověděli, že je George W. Bush 11. září varoval, aby se za každou cenu vyhnuli New Yorku, zejména dolnímu Manhattanu, a s Bushovým vzkazem přišlo i varování: Zachovejte mlčenlivost, jinak…

Rick Osborne, dlouholetý přítel Bushovy rodiny a bývalý vyšetřovatel texaské divize Rangers, řekl komisi, že on a jeho rodina plánovali dovolenou v New Yorku v týdnu od 10. září, ale 8. září ji zrušili poté, co obdrželi zlověstný telefonát od obžalovaného.

„Řekl mi, že jeho lidé z rozvědky mají důvěryhodné informace, že v New Yorku může ten týden dojít k teroristickému útoku, a vyzval mě, abych svou cestu odložil. Naléhal jsem na něj, aby mi sdělil více informací – to vyšetřovatelé dělají -, ale víc mi neřekl. Jen mi zatraceně jasně řekl, abych o jeho varování mlčel, protože jde o záležitost národní bezpečnosti,“ vyprávěl Osborne.

„A vy jste jako příslušník orgánů činných v trestním řízení nepovažoval za nutné to dál vyšetřovat nebo to někomu říct?“ Naléhal na něj kontradmirál Crandall.

„Komu jsem to měl, sakra, říct? Byl to George W. Bush, prezident. Zpětně si přeji, abych to udělal, ale nemohu se vrátit v čase,“ řekl Osborne.

Dalším, kdo vypovídal, nebyl nikdo jiný než James Baker, který za prezidenta Ronalda Reagana působil jako šéf kanceláře Bílého domu a ministr financí Spojených států a za prezidenta George Bushe mladšího jako ministr zahraničí USA a šéf kanceláře Bílého domu. Jednadevadesátiletý státník měl po svém boku lékaře a v nosních dírkách nosní kanylu. Snažil se mluvit a mezi lapáním po dechu říkal, že i jemu obžalovaný řekl, aby se v týdnu od 10. září vyhýbal New Yorku a Washingtonu.

„Na ten týden jsem měl naplánované veřejné vystoupení v New Yorku a Washingtonu,“ odvětil Baker. „Bylo to buď dva nebo tři dny před 11. zářím – už si nevzpomínám, který den – volal mi Bush, abych ten týden zůstal doma, protože se chystá něco velkého. Chtěl jsem víc informací, ale on chodil kolem horké kaše, bez slovní hříčky, a mlčel. Řekl mi však, že on i jeho otec potřebují, abych to udržel v tajnosti. Znal jsem je celý život a věděl jsem, že v západním Texasu je spousta prázdného místa, jestli mi rozumíš.“

„Proč se hlásíš až teď?“ Zeptal se kontradmirál Crandall.

„Už mi nezbývá moc času, a pokud je jen malá šance, že neskončím v pekle, využiju ji,“ odpověděl Baker.

Kontradmirál Crandall tvrdil, že výpovědi svědků v kombinaci s Rumsfeldovými nahrávkami přesvědčivě dokazují, že George W. Bush, Dick Cheney a Donald Rumsfeld byli architekty 11. září.

Přestože měl k dispozici více „důkazů,“ komise prohlásila, že slyšela dost na to, aby Bushe nejen uznala vinným, ale také doporučila jeho oběšení za zločiny proti Americe. Tři důstojníci ho shledali vinným ze zrady a pohnali ho k odpovědnosti za každý život, který byl 11. září zmařen.

Kontradmirál Crandall potvrdil rozsudek a stanovil datum popravy George W. Bushe na úterý 4. ledna.

Poznámka: Tribunál s Gavinem Newsomem byl odložen a má začít 27. prosince.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x