Zelenskyj skončil ve Vilniusu s prázdnýma rukama

Jens Stoltenberg

Podle generálního tajemníka NATO nemělo smysl diskutovat o členství Ukrajiny, pokud země nevyhraje válku.

Jens Stoltenberg

Vedoucí představitelé NATO v úterý potlačili snahy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o jasný harmonogram vstupu do aliance a uvedli, že pozvání ke vstupu do aliance přijmou pouze v případě, že „budou splněny podmínky.“

Na konferenci NATO ve Vilniusu generální tajemník Jens Stoltenberg zdůraznil, že aliance nikdy nepoužila „silnější jazyk“ na podporu Ukrajiny v jejím tvrdém boji proti Rusku, ačkoli vedoucí představitelé přislíbili, že „budoucnost Ukrajiny je v NATO“, a v prohlášení slíbili, že pozvání Kyjevu předají, až budou splněny podmínky.

Odmítnutí pokročit dále než k příslibu budoucího členství z roku 2008 se však ukázalo jako krutá rána pro Zelenského, který byl ve Vilniusu, aby svou žádost dále prosazoval.

Zelenskyj na Twitteru uvedl, že „nebyla žádná ochota pozvat Ukrajinu do NATO, ani ji učinit členem aliance. To znamená, že se ponechává příležitost vyjednat členství Ukrajiny v NATO při jednáních s Ruskem. A pro Rusko to znamená motivaci pokračovat v teroru,“ dodal.

Zelenskyj dodal, že „NATO poskytne Ukrajině bezpečnost, Ukrajina posílí NATO“, a prohlásil, že nejistota je slabost.

Zatímco Zelenskyj hovořil na zasedání ve Vilniusu, Rusko oznámilo, že jeho síly postoupily na východní frontě o více než 1,5 kilometru.

Vzhledem k tomu, že Zelenského sny o časovém harmonogramu členství se rozplynuly, západní diplomaté zdůraznili, že bude existovat větší balík podpůrných myšlenek, které mají Ukrajině poskytnout vojenskou výhodu ve válce.

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že skupina G7 složená z největších průmyslových zemí zveřejní prohlášení o dlouhodobé podpoře, která by začala platit po „dosažení míru.“ Předpokládá se, že toto prohlášení bude potvrzeno ve středu po skončení zasedání NATO.

Prezident Emmanuel Macron rovněž uvedl, že Francie se připojí ke Spojenému království a vyšle na Ukrajinu řízené střely dlouhého doletu SCALP neboli Storm Shadow, které umožní zasáhnout ruské cíle daleko za frontovou linií.

Dánsko a Nizozemsko dále oznámily, že koalice 11 zemí zahájí příští měsíc výcvik ukrajinských pilotů na stíhací letouny F-16. Nová výcviková základna bude zřízena v Rumunsku.

Biden, který se má se Zelenským setkat ve středu, prohlásil, že neexistuje shoda na udělení členství Kyjevu, dokud probíhá konfrontace s Ruskem, protože by to přímo vtáhlo NATO do boje.

Vedoucí představitelé Severoatlantické aliance schválili nové regionální strategie proti případnému budoucímu ruskému útoku a dohodli se na zvýšení rozpočtových cílů v oblasti obrany.

Rozhodli, že jejich dříve stanovený cíl vynakládat na obranu 2 % národního HDP se stane minimem.

Podle komuniké ze summitu: „Činíme tak s vědomím, že je naléhavě zapotřebí více, abychom trvale plnili naše závazky jako spojenci v NATO.“ Dále se uvádí, že „potvrzujeme, že v mnoha případech budou k nápravě stávajících nedostatků a splnění požadavků zapotřebí výdaje přesahující 2 % HDP.“

V komuniké se dále uvádí, že NATO a spojenci budou „pokračovat ve zlepšování schopností IAMD [integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO], jako je sledování, zachycování, velení a řízení. I nadále budeme brát v úvahu stále rozmanitější a náročnější vzdušné a raketové hrozby, od jednoduchých bezpilotních letounů (UAV) až po sofistikované hypersonické střely.“

Okolnosti pro použití jaderných zbraní jsou „velmi vzdálené“
V komuniké se rovněž uvádí, že okolnosti, za nichž by aliance použila jaderné zbraně, jsou „extrémně vzdálené“, a tvrdí se, že cílem aliance je „bezpečnější svět pro všechny“ a že jakékoli použití jaderných zbraní proti NATO by „zásadně změnilo povahu konfliktu.“

Aliance rovněž přislíbila posílit výcvik a cvičení s cílem usnadnit „větší soudržnost mezi konvenčními a jadernými složkami odstrašení a obranného postoje NATO ve všech oblastech a v celém spektru konfliktů.“

Stoltenberg na tiskové konferenci prohlásil, že nejnaléhavějším úkolem je zajistit, aby Ukrajina ve válce zvítězila, protože pokud se tak nestane, je podle něj diskuse o jejím členství zbytečná.

Zelenskyj prohlásil, že odjede z jednání v naději, že se váhání NATO změní „v řešení, které si zasloužíme.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x