Zelenskyj požaduje vystoupení v OSN u příležitosti výročí ruské vojenské intervence

Volodymyr Zelenskyj

Stále dražší loutkový vůdce NATO dostal od svých manažerů ve Washingtonu a Londýně pokyn, aby se pokusil využít OSN jako PR platformu pro vznášení nesplnitelných požadavků vůči Rusku, a tím ještě více oddálil jakákoli smysluplná mírová jednání.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce v předvečer prvního výročí ruské invaze do jeho země z 24. února navštívit OSN a vystoupit na zasedání 193členného Valného shromáždění na vysoké úrovni, pokud to bezpečnostní situace dovolí, uvedl v pátek vysoký představitel ministerstva zahraničí.

První náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová v rozhovoru pro agenturu Associated Press upozornila, že k jeho příjezdu musí být splněno mnoho faktorů, přičemž zmínila především vojenskou situaci na místě a varování ukrajinské zpravodajské služby, že Rusko plánuje „velmi vážnou únorovou ofenzivu.“

„Náš prezident by chtěl přijet, má vůli nebo úmysl přijet,“ řekla, „ale je stále otázkou, zda bude bezpečnostní situace, která mu to umožní.“

Pokud Zelenskyj na zasedání OSN skutečně přijede, bude to teprve jeho druhá cesta mimo Ukrajinu od invaze. Dne 21. prosince nečekaně navštívil Washington, aby se setkal se svými nejdůležitějšími podporovateli ve válce proti Rusku – prezidentem Joe Bidenem a členy Kongresu, kterým poděkoval za podporu a řekl, že „navzdory všemu“ Ukrajina stále stojí.

Ukrajinský velvyslanec v OSN Sergej Kyslycja uvedl, že Valné shromáždění již naplánovalo na 23. února debatu na vysoké úrovni o válce, po níž bude 24. února následovat zasedání Rady bezpečnosti na ministerské úrovni.

Džaparovová uvedla, že Ukrajina by si přála, aby shromáždění v předvečer výročí invaze přijalo jednu ze dvou rezolucí, které chce Zelenskyj schválit.

Uvedla, že Ukrajina konzultuje se svými partnery dvě opatření, z nichž jedno by podpořilo prezidentův desetibodový mírový vzorec, který zahrnuje obnovení územní celistvosti Ukrajiny a stažení ruských sil, a druhé by zřídilo tribunál pro stíhání zločinů agrese, což by umožnilo pohnat Rusko k odpovědnosti za nevyprovokovanou invazi.

„Musíme jednat krok za krokem,“ řekla Džaparová. „Je stále otázkou, co bude první. … Věřím, že se to dozvíme velmi brzy, v nejbližším týdnu nebo dvou.“ Koncem prosince ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba agentuře AP řekl, že vláda chce do konce února uspořádat „mírový“ summit v OSN, jehož prostředníkem by byl generální tajemník Antonio Guterres, ale nepředpokládá, že by se ho Rusko zúčastnilo. To by ztížilo předpokládané zprostředkování nebo ukončení ničivé války.

Ukrajinský velvyslanec Kyslycja řekl, že si nemyslí, že by ruský prezident Vladimir Putin někomu umožnil účast na summitu, protože to není v souladu s jeho plánem, že o ruských územních ziscích nelze vyjednávat.

Džaparovová uvedla, že o summitu se stále jedná, a zdůraznila, že „nejde o vyjednávání.“

Džaparovová prohlásila, že summit bude platformou pro diskusi o věcech, které Ukrajina považuje za důležité nad rámec desetibodového mírového návrhu, který zahrnuje také propuštění všech vězňů, tribunál pro osoby odpovědné za ruskou agresi a bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

„Jde o formování diskurzu,“ vysvětlila.

Neznamená to, že přijetím rezoluce nebo uspořádáním summitu je Ukrajina připravena podepsat mírovou dohodu nebo příměří, uvedla Džaparovová. Znamená to, že teprve po přijetí rezoluce nebo summitu „by mohlo být zahájeno jednání o míru nebo mírové dohodě.“

Bývalý novinář a televizní moderátor, krymský Tatar, jehož rodiče opustili Krym po ruském převzetí a anexi strategického poloostrova v roce 2014, řekl, že Ukrajina potřebuje politickou, ekonomickou a vojenskou podporu.

Z politického hlediska podle Džaparové Rusko zdiskreditovalo Chartu OSN, která se staví proti použití síly proti jiné zemi, a porušilo mezinárodní právo, a proto by mělo být mezinárodním společenstvím izolováno.

Podle ní je zásadní poskytnout Ukrajině finanční podporu, protože její ekonomika utrpěla mnohem více než ruská, a poskytnout zbraně „k boji za mír.“

Džaparovová uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly jsou vysoce motivované a bojují za ochranu své země a lidu, „ale ruská armáda nechápe, za co bojují.“

„Děláme vše pro to, abychom vyhráli, ale nakonec je stejně otázkou, jaký bude konec,“ řekla.

Pokud by Ukrajina prohrála, řekla Džaparovová, Putin nebude spokojen „a jsem si jistá, že Rusko v nejbližší době zaútočí na další země.“

„Nejde pouze o Ukrajinu, jde o společný cíl, abychom se vyhnuli další agresi,“ zdůraznila. „Pokud se nepodaří válku na Ukrajině omezit, bude válka ještě větší.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
1 rok před

Je vidét, že Zelenskyj je komediant a srandista.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x