Vysoký Ukrajinský vojenský důstojník „koordinoval“ sabotáž plynovodů Nord Stream

Nord Stream

Jeden z nejvýznamnějších ekonomických útoků v historii Evropské unie, bombový útok na plynovod Nord Stream, zorganizoval vysoký Ukrajinský vojenský důstojník s vazbami na Kyjevské zpravodajské služby, uvedl deník The Washington Post.

Ve zprávě zveřejněné společně s Německým zpravodajským časopisem Der Speigel deník The Washington Post s odvoláním na nejmenované Evropské a Ukrajinské představitele tvrdí, že 48letý plukovník Roman Červinskyj, který dříve působil v Ukrajinských jednotkách speciálních operací, sloužil jako „koordinátor“ bombardování plynovodů Nord Stream 1 a 2, které přepravují zemní plyn z Ruska do Německa.

Podle zprávy bývalý vysoký Ukrajinský vojenský důstojník řídil „logistiku a podporu“ šestičlenného týmu, který si pod falešnou identitou pronajal plachetnici a pomocí hlubinného potápěčského vybavení připevnil bomby ke dvěma podmořským potrubí a loni v září je odpálil. List dále uvádí, že Červinskyj „přijímal rozkazy od vyšších Ukrajinských představitelů, kteří se nakonec zodpovídali generálu Valeriji Zalužnému, nejvyššímu Ukrajinskému vojenskému důstojníkovi.“

Červinskyj měl údajně také úzké vazby na nejvyšší vojenské a bezpečnostní představitele poté, co působil ve vysokých funkcích v Ukrajinské bezpečnostní službě SBU.

„Důstojníkova role poskytuje dosud nejpřímější důkaz spojující Ukrajinské vojenské a bezpečnostní vedení s kontroverzním sabotážním činem, který podnítil několik trestních vyšetřování a který Američtí a Západní představitelé označili za nebezpečný útok na Evropskou energetickou infrastrukturu,“ napsal Americký list.

Zpráva je v rozporu s pokusy Bidenovy administrativy, například ministryně energetiky Jennifer Granholmové, obvinit z útoku Moskvu, přestože Ruský státní Gazprom je většinovým akcionářem Nord Stream 1 a jediným vlastníkem Nord Stream 2.

Přestože oba plynovody nebyly v době sabotáže aktivní – Ruský prezident Vladimir Putin je odstavil v důsledku Západních sankcí po invazi na Ukrajinu -, jejich zničení vážně ovlivnilo schopnost Ruska prodávat energii do Evropy, což dosud představovalo ústřední součást Ruské ekonomiky.

Bombardování plynovodů také přinutilo země, jako je Německo, aby se pro uspokojení svých potřeb obrátily na dražší zemní plyn dodávaný přes Atlantik ze Spojených států, což nejen negativně ekonomicky ovlivnilo výrobní centrum Evropy, ale také snížilo vliv Moskvy na Berlín, a tím odradilo Německo od snahy o mírové urovnání. Před válkou na Ukrajině získávalo Německo polovinu zemního plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

Podle listu The Post někteří z představitelů, kteří hovořili o Červinského roli v útocích na plynovody, obhajovali jeho jednání jako službu Ukrajinským národním zájmům s tím, že snížilo schopnost Ruska financovat válku a zabránilo Putinovi využívat plyn jako politickou páku na Evropu.

Uvidíme, jak bude Berlín reagovat na zprávu o údajném útoku svého spojence na jeho kritickou energetickou infrastrukturu a zda bude nadále posílat Kyjevu miliardovou pomoc a zbraně.

Vlády Německa, Spojených států a Ukrajiny se k obviněním uvedeným ve zprávě deníku Washington Post zatím veřejně nevyjádřily.

Červinskyj prostřednictvím svého advokáta popřel, že by se podílel na sabotáži plynovodu Nord Stream: „Veškeré spekulace o mém zapojení do útoku na Nord Stream šíří Ruská propaganda bez jakéhokoli podkladu.“

Červinskyj je v současné době vězněn v Kyjevě a čelí obvinění, že v červenci loňského roku využil svého postavení k tomu, aby bez povolení uskutečnil spiknutí, jehož cílem bylo vylákat Ruského pilota, aby zběhl na Ukrajinu. Tvrdí se, že tato neschválená operace odhalila souřadnice letiště na Ukrajině, což vedlo k Ruskému raketovému útoku, při němž zahynul jeden voják a 17 dalších bylo zraněno.

Červinskyj však tvrdí, že jeho jednání bylo schváleno, a jeho příznivci tvrdí, že soudní proces je pokusem odstavit potenciálního konkurenta prezidenta Volodymyra Zelenského.

Deník The Post tvrdí, že podle zdrojů Zelenskyj o útocích na plynovody Nord Stream pravděpodobně nevěděl, přičemž tato mise byla záměrně navržena tak, aby Ukrajinský prezident „nebyl v obraze.“

To je v rozporu s předchozími komentáři Zelenského, který po zprávách uvedl, že Spojené státy si byly vědomy Ukrajinských plánů na sabotáž plynovodů.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mike
Host
Mike
6 měsíců před

Bláboly tohoto typu mně urážejí.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x