Viktor Orbán: Protiruské sankce zničí ekonomiku EU

ekonomika EU

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek 15. července v rozhlasovém rozhovoru prohlásil, že sankce Evropské unie (EU) proti Rusku byly „špatně vypočítané“ a mohly by zničit evropskou ekonomiku.

ekonomika EU

„V Bruselu musí nastat okamžik pravdy, kdy vedoucí představitelé přiznají, že se přepočítali, že politika sankcí vycházela ze špatných předpokladů a musí se změnit,“ řekl Orbán, který je hlasitým kritikem politiky EU vůči Rusku.

Orbán prohlásil, že Ukrajina sice potřebuje podporu, ale vedoucí představitelé EU by měli změnit svůj akční plán týkající se Ruska.

Dodal, že sankce byly marné při destabilizaci ruské ekonomiky a nedokázaly Moskvu přimět k ukončení vojenských operací na Ukrajině.

Orbán dále uvedl, že EU místo toho způsobila rozsáhlé škody vlastní ekonomické síle.

„Sankce nepomáhají Ukrajině a jsou špatné pro evropskou ekonomiku. A pokud to takhle půjde dál, zlikvidují evropskou ekonomiku. To, co vidíme nyní, je neúnosné,“ dodal maďarský lídr.

Orbán varoval před blížící se recesí v EU v důsledku její protiruské politiky již v květnu, kdy uvedl, že současná energetická krize a zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech „společně přinesly éru vysoké inflace“, která „přinese éru recese.“

Orbán: Evropská ekonomika si sama prostřelila plíce
„Původně jsem si myslel, že jsme se jen střelili do nohy (protiruskými sankcemi), ale nyní je jasné, že se evropská ekonomika střelila do plic a lapá po dechu,“ řekl Orbán.

Od únorové invaze Ruska na Ukrajinu a následných sankcí se dodávky plynu do Evropy ztenčily a náklady na pohonné hmoty prudce vzrostly, takže se státy snaží doplnit zásoby a rozdělit dodavatelské kanály.

Nárůst cen plynu a elektřiny přiměl Orbána 13. července omezit několikaletý strop na ceny komunálních služeb pro domácnosti s vyšší spotřebou, čímž zrušil jednu z charakteristických hospodářských politik 59letého premiéra.

Orbán prohlásil, že bez omezení z 13. července, které vyvolá skokové zdražení energií pro domácnosti s vyšší spotřebou, než je celostátní průměr, by musel být celý režim omezení cen komunálních služeb zrušen.

Ekonomové banky Morgan Stanley uvedli, že omezení by mohlo zvýšit inflaci, která je již nyní nejvyšší za posledních dvacet let, o 1,5 procentního bodu, což ještě zhoršuje slabý forint. Před dubnovým hlasováním ekonomové odhadovali náklady na omezení cen veřejných služeb až na 1,5 bilionu forintů (3,71 miliardy USD), což spolu s řadou opatření, která pomohla Orbánově volební kampani, způsobilo prudký nárůst rozpočtového deficitu.

Tisíce demonstrantů se 16. července shromáždily podél Dunaje protékajícího Budapeští, aby ještě jeden den protestovali proti škrtům vyhlášeným Orbánem.

Maďarsko je z velké části závislé na ruské spotřebě ropy a zemního plynu, což z něj činí jednu z evropských zemí, která je nejvíce ohrožena případným omezením dodávek ruských uhlovodíků. Pokud jde o jeho měnu, forint od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února ztratil vůči euru téměř 10 % své hodnoty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

Pjotr Ničič Fijalenko.
comment image

1
0
Would love your thoughts, please comment.x