Válečné napětí roste, protože Velká Británie oznámila, že na Ukrajinu pošle rakety dlouhého doletu

Rakety dlouhého doletu

Válečné napětí neustále roste poté, co Velká Británie oznámila, že v rámci války s Ruskem vyšle na Ukrajinu rakety dlouhého doletu. Vládci Spojených států si „tiše vydechli“ nad nejnovějšími zprávami o tom, že Spojené království překročí červenou linii.

Rakety dlouhého doletu

Londýn se chystá vyslat rakety s doletem 300 km, tedy téměř 200 mil, píše Karen DeYoungová z deníku Washington Post. To je stejný dosah jako armádní taktický raketový systém, známý jako ATACMS, který Washington dosud odmítal Kyjevu předat. Britský ministr zahraničí James Cleverly se na úterní tiskové konferenci po boku ministra zahraničí Antonyho Blinkena odmítl vyjádřit k načasování a rozsahu budoucích závazků.

Navrhovaná dodávka raket dlouhého doletu ze strany Velké Británie pozvedla břemeno poskytnutí takové výzbroje ze strany USA. Válečné napětí se zvyšuje a červené linie se nadále překračují. Bidenově administrativě se prý ulevilo, že válku pomáhají rozdmýchávat i další země.

Deník Politico’s NatSec Daily se dozvěděl, že postoj Washingtonu se nezměnil a že Pentagon nehodlá poslat na Ukrajinu armádní taktický raketový systém ATACMS, a to ani v případě, že by Velká Británie tuto hranici překročila jako první.

Podle původní zprávy britské ministerstvo obrany požádalo o „vyjádření zájmu“ poskytnout Ukrajině úderné kapacity s dosahem až 300 kilometrů. Tato formulace byla uvedena v oznámení o zakázce, které minulý týden zveřejnil Mezinárodní fond pro Ukrajinu pod britským vedením, jenž slouží jako nástroj pro poskytování vojenské pomoci Kyjevu.

Vypadá to, že USA se vyhnou kontrole tohoto konkrétního transferu zbraní na Ukrajinu. Podle novin půjde pravděpodobně o řízené střely Storm Shadow. Na rozdíl od pozemních balistických střel ATACMS musí být odpalovány ze vzdušné platformy, ale mají srovnatelný dolet.

Kyjev žádá západní dárce zbraní, aby mu poskytli možnost zasahovat cíle z větší vzdálenosti, a slibuje, že nebude útočit na území, které USA a jejich spojenci uznávají jako ruské.

Vládci Británie se domnívají, že jim tato masivní provokace projde, protože Rusko nemá Londýn rádo. „Je to pozice, kterou může Spojené království jedinečně zaujmout, protože Rusko nás stejně nemá příliš v lásce,“ řekl jeden britský představitel, když vysvětloval ochotu (a téměř dychtivost) Londýna k eskalaci války na Ukrajině.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x