USA zvažují dodání Ukrajině rakety dlouhého doletu s kazetovými bombami

rakety dlouhého doletu

Podle různých Amerických zdrojů by rakety s kazetovými bombami mohly Kyjevu poskytnout schopnost napáchat značné škody na Ruském území a Bidenova administrativa je připravena jimi Kyjev vybavit.

rakety dlouhého doletu

Po úspěchu kazetové munice dodávané v dělostřeleckých nábojích ráže 155 mm v posledních měsících agentura Reuters uvedla, že podle tří Amerických představitelů USA zvažují dodávku buď armádních taktických raketových systémů (ATACMS), které mohou doletět až 190 mil (306 km), nebo raket GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem 45 mil naplněných kazetovými bombami.

Pokud by byla tato varianta schválena, byla by připravena k okamžité přepravě do Kyjeva, který nyní disponuje dělostřelectvem ráže 155 mm s maximálním dostřelem 18 mil a kapacitou 48 pum.

Dotyčné ATACMS by mohly vypustit 300 nebo více pum. Raketový systém GMLRS, jehož variantu má Ukrajina k dispozici již několik měsíců, je schopen rozptýlit až 404 kazetových bomb.

Vzhledem k tomu, že Ukrajinská protiofenzíva nevykazuje žádné známky pokroku, administrativa se zoufale snaží udržet Ukrajinský stroj na podporu života v chodu.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během neohlášené návštěvy Kyjeva oznámil nejnovější vojenský balíček ve výši více než 1 miliardy dolarů pro Ukrajinu a prohlásil, že USA zaznamenaly „dobrý pokrok“ v protiofenzívě, ale toto tvrzení bylo poměrně krátkodobé.

V rozhovoru se soudcem Andrewem Napolitanem v jeho podcastu Judging Freedom vyjádřil bývalý analytik CIA Larry Johnson přesvědčení, že USA o neúspěchu Ukrajinské protiofenzívy vyloženě lžou.

„Tony, podívej se na mapu“ a stačí se podívat na pokrok, kterého „Ukrajina nedosáhla“, řekl.

Vojenský představitel dále upozornil, že v důsledku neúspěšné protiofenzívy se Kyjevský režim uchyluje ke strategiím teroristických operací na civilní infrastrukturu v Rusku.

Podle těchto čtyř zdrojů není rozhodnutí o vyslání ATACMS, GMLRS nebo obou definitivní a může ještě selhat. Bidenova administrativa se již několik měsíců snaží učinit rozhodnutí o ATACMS v obavách, že by jeho vyslání mohlo být interpretováno jako zbytečně agresivní krok vůči Rusku.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x