Ukrajina požaduje 750 miliard dolarů na obnovu, chce využít zabavený ruský majetek

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinští představitelé stanovili novou cenu poválečného „plánu obnovy“ země ve výši 750 miliard dolarů. Tato obrovská částka byla představena na dvoudenní konferenci o obnově Ukrajiny, která začala v pondělí ve Švýcarsku.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve virtuálním projevu uvedl, že obnova jeho země je „společným úkolem celého demokratického světa – všech zemí, které mohou říci, že jsou civilizované.“ Dodal: „Sjednocujeme demokratický svět… Pohled svobodných lidí má vždy navrch.“

„Rekonstrukce Ukrajiny je největším příspěvkem k podpoře světového míru,“ řekl Zelenskyj na summitu, kde premiér Denys Šmyhal označil částku 750 miliard dolarů za součást třístupňového plánu.

Zajímavé je, že součástí tohoto plánu je využití zabaveného ruského majetku, jak o Šmygalových slovech píše RFE/RL: „Ukrajinský premiér Denys Šmygal 4. července na začátku dvoudenní konference o obnově Ukrajiny ve švýcarském Luganu řekl, že podle Kyjeva by podstatným zdrojem financování obnovy měl být majetek zabavený ruským oligarchům, který odhadl na 300 až 500 miliard dolarů.“

„Domníváme se, že klíčovým zdrojem obnovy by měl být zkonfiskovaný majetek Ruska a ruských oligarchů,“ řekl ukrajinský premiér na konferenci. „Tuto krvavou válku rozpoutaly ruské úřady. Způsobily tuto obrovskou destrukci a měly by za ni nést odpovědnost.“

Kromě toho bude nutné, aby finanční prostředky poskytly spojenecké země, které souhlasí s granty a půjčkami, a také korporace a nezávislé mezinárodní instituce.

Konference stanovila následující trojí plán:

První etapa bude zaměřena na opravy věcí, které ovlivňují každodenní život, jako jsou například obecní vodovody.

Druhá etapa bude „rychlá obnova“, která bude zahájena ihned po skončení bojů a bude zahrnovat věci jako dočasné bydlení, nemocnice a školy.

Třetí etapa by byla zaměřena na dlouhodobou transformaci země.

Západní země, včetně USA, a významné instituce, jako je Evropská investiční banka, již přislíbily miliardy dolarů, které podle svých slov shromáždily na obnovu více než 100 miliard dolarů. Minulý měsíc EIB odhadla, že obnova Ukrajiny by mohla stát 1,1 bilionu dolarů.

Nadále však platí, že mezi americkými představiteli, včetně generálů Pentagonu, panuje shoda v tom, že válka na Ukrajině bude pravděpodobně pokračovat ještě mnoho měsíců, případně i let.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x