Sergej Lavrov: Západ je nyní skutečnou říší lží

Sergej Lavrov

Ruský představitel kritizuje USA za „rozdmýchávání konfliktů, které uměle rozdělují lidstvo na nepřátelské bloky a brání mu v dosažení společných cílů.“

Sergej Lavrov

Svět má šanci dosáhnout „autentické demokratizace“ mezinárodních vztahů vytvořením multipolárního uspořádání, což je první taková příležitost od konce druhé světové války, řekl v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN.

Dodal, že USA a jejich Západní spojenci se snaží takovému vývoji zabránit rozdmýcháváním nových konfliktů, aby rozdělili lidstvo a udrželi svou „hegemonii globální menšiny.“

1. Západ je „říše lží“
USA a jejich spojenci stále odmítají princip rovnosti v mezinárodních vztazích, uvedl Lavrov. Američané a Evropané se na zbytek světa stále dívají svrchu, což vede k jejich „naprosté nesmiřitelnosti“ při jakýchkoli jednáních. Washington a jeho spojenci „stále slibují nalevo i napravo“, což nakonec nedodržují, dodal ruský ministr.

„Jak řekl Ruský prezident Vladimir Putin, Západ je nyní skutečnou ‚říší lži‘,“ uvedl.

2. „Bezohlední“ Západní politici zapomněli na pud sebezáchovy
Aktivity NATO dosáhly „bezprecedentní“ úrovně od konce studené války, domnívá se nejvyšší Ruský diplomat. Síly bloku vedeného USA prováděly cvičení, která zahrnovala simulaci jaderných úderů proti Rusku, tvrdí a dodává, že Washington se rovněž aktivně snaží promítnout svou vojenskou sílu do asijsko-pacifického regionu prostřednictvím vytváření vojensko-politických „aliancí“ se zeměmi, jako je Austrálie, Jižní Korea nebo Japonsko, a tlačí je k užší spolupráci s NATO.

Takové akce „riskují vytvoření nového výbušného geopolitického ohniska vedle … evropského,“ varoval Lavrov a dodal, že západní politici jsou natolik zaslepeni pocitem beztrestnosti, že ztratili „smysl pro sebezáchovu.“

3. Skutečná demokracie v mezinárodních vztazích je na dosah
Poprvé od roku 1945, kdy byla založena Organizace spojených národů, má svět šanci vytvořit skutečně demokratický světový řád, řekl Ruský ministr zahraničí. „Globální většina“ – tj. národy Asie, Afriky a Latinské Ameriky – stále více usiluje o nezávislost a rovnost, jakož i o respektování své suverenity v mezinárodních vztazích.

„Pro Rusko je zřejmé, že jiná cesta neexistuje,“ řekl Lavrov na Valném shromáždění OSN a dodal, že tato skutečnost „povzbuzuje optimismus těch, kteří věří ve vládu mezinárodního práva a přejí si, aby se OSN vrátila do své role ústředního koordinačního orgánu světové politiky.“

4. Západ stojí v cestě spravedlivému světovému řádu
USA a jejich spojenci se snaží zdržovat nástup multipolárního světového řádu, zejména „rozdmýcháváním konfliktů, které uměle rozdělují lidstvo na nepřátelské bloky a brání mu v dosažení společných cílů“, upozornil Ruský ministr. Západ chce, aby svět „hrál podle jeho nechvalně známých a samoúčelných pravidel“, uvedl a dodal, že mezinárodní společenství by místo toho mělo usilovat o svět, v němž se všichni „dohodnou na tom, jak společně řešit problémy na základě spravedlivé rovnováhy zájmů.“

5. Západní sankce škodí světu
Rusko vyzývá k „okamžitému a úplnému“ zrušení sankcí uvalených na země, jako je Kuba, Venezuela a Sýrie, uvedl Lavrov a dodal, že tato jednostranná trestní opatření „hrubě porušují zásadu svrchované rovnosti národů“ a zasahují do práv těchto zemí na rozvoj.

„Je třeba skoncovat s jakýmikoliv donucovacími opatřeními uvalenými obcházením Rady bezpečnosti OSN, jakož i s … praxí Západu manipulovat svou sankční politikou s cílem vyvíjet nátlak na ty, kteří jsou považováni za nežádoucí,“ dodal.

Vrcholný Ruský diplomat se také ohradil proti USA kvůli tomu, co označil za hrozby vůči zemím, které jsou ochotny spolupracovat s Moskvou.

„Je ostudné, když velmoc takto pobíhá a všem vyhrožuje a jen demonstruje svou posedlost dominancí,“ řekl novinářům po zasedání Valného shromáždění OSN.

6. Postoj Ruska ke konfliktu na Ukrajině
Moskva je připravena kdykoli jednat o probíhajícím konfliktu s Kyjevem, uvedl Lavrov na tiskové konferenci na okraj shromáždění OSN. Rusko však nebude uvažovat o žádných dohodách zahrnujících příměří, uvedl a dodal, že Moskva a Kyjev údajně v prvních měsících konfliktu po sérii rozhovorů v Bělorusku a Turecku téměř dosáhly dohody, jen aby byl tento proces narušen, údajně ze strany Západních podporovatelů Ukrajiny.

„Putin to řekl velmi jasně: ano, jsme připraveni k rozhovorům, ale nebudeme brát v úvahu žádné návrhy na příměří, protože jsme to už jednou udělali a byli jsme podvedeni.“

Rusko rovněž respektuje suverenitu Ukrajiny v souladu s Ukrajinskou deklarací nezávislosti a její ústavou, uvedl Lavrov a dodal, že oba dokumenty rovněž deklarují nezávislost Ukrajiny a respektování ruského jazyka a ruskojazyčných menšin.

Suverenita Ukrajiny „byla zničena těmi, kdo zinscenovali a podporovali státní převrat, jehož vůdci pak vyhlásili válku vlastnímu lidu,“ uvedl Lavrov s odkazem na převrat na Majdanu v roce 2014.

7. Západ de facto vede válku proti Rusku
USA a jejich spojenci jsou de facto zapojeni do konfliktu s Ruskem, řekl Lavrov na tiskové konferenci. „Nazýváme to hybridní válkou, ale to na věci nic nemění,“ řekl. Západní země posílají Kyjevu zbraně a cvičí jeho vojáky, vysvětlil, takže „proti nám de facto bojují rukama a těly Ukrajinců.“

Západní země také otevřeně říkají, že „Rusko by mělo být poraženo na bitevním poli“, řekl Moskevský nejvyšší diplomat a dodal, že Moskva je na takový vývoj připravena. „Za takových okolností, [pokud to chtějí] na bitevním poli, ať je to na bitevním poli,“ dodal.

Celý projev Sergeje Lavrova ve všeobecné rozpravě 78. zasedání Valného shromáždění OSN si můžete prohlédnout ZDE.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
8 měsíců před

…. aby se OSN vrátila do své role ústředního koordinačního orgánu světové politiky.“ tím dal jasně a zřetelně najevo, že OSN neplní to, k čemu byla stvořena.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x