Rusko obvinilo Ukrajinu z použití chemických zbraní Americké výroby

chemické látky

Rusko tvrdí, že Ukrajinské síly používají zakázané chemické zbraně a chemické látky, které obdržely od USA, což by znamenalo, že USA i Ukrajina porušují dohodu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Tvrdí to velitel Ruských sil jaderné, chemické a biologické ochrany generálporučík Igor Kirillov, který se odvolává na to, že Ukrajina koncem prosince použila drony ke shození granátů Americké výroby, které obsahovaly sloučeninu známou jako CS. CS je považován za prostředek pro potlačování nepokojů a je známý tím, že způsobuje podráždění horních cest dýchacích a očí. Ve vysokých koncentracích však může vést k popálení kůže, ochrnutí dýchacích cest a dokonce k zástavě srdce.

Podle Kirillova USA dodáním této munice na Ukrajinu přímo porušily pravidla OPCW. OPCW uvádí, že země nesmí „nikdy a za žádných okolností nikomu přímo ani nepřímo předávat chemické zbraně.“

Uvedl také další případ z června, kdy podle něj Ruské síly napadl dron, který nesl chloropicrin. Tato chemická látka je podle Úmluvy o zákazu chemických zbraní považována za sloučeninu zařazenou do seznamu 3 a její použití je zakázáno, a to i v situacích, kdy se jedná o vynucování práva. Kirillov tvrdí, že ji ve dvou případech použily také Ukrajinské síly v Rabotinu.

Chlorpicrin je široce používán v zemědělství pro své insekticidní, herbicidní, fungicidní a antimikrobiální vlastnosti, ale země jej kvůli jeho dráždivým účinkům používají jako chemickou zbraň přinejmenším od první světové války. Plyn může být obzvláště toxický, když se dostane do zákopů používaných vojáky. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí jej uvádí jako „látku poškozující plíce.“

Domnívá se, že Ukrajina použila proti Ruským vojákům různé toxické látky a otrávila Vladimira Salda, šéfa Chersonské oblasti, spolu s dalšími vysoce postavenými představiteli.

Zástupci Ruských zpravodajských služeb se domnívají, že Západní země podporují Ukrajinu v rozvoji taktiky „chemického pásu“, která spočívá v použití čpavku a kyseliny kyanovodíkové k odpálení kontejnerů s cílem zastavit postup Ruských sil. Toto přesvědčení podporuje žádost Ukrajiny adresovaná EU o statisíce plynových masek, osobních ochranných prostředků a protilátek v rámci letošního balíčku pomoci.

V loňském roce obdržela Ukrajina statisíce lahviček s léky, které detoxikují kyselinu kyanovodíkovou a yperit, a také protilátky proti organofosforovým sloučeninám. Kirillov se domnívá, že skutečnost, že Ukrajina žádá o tak velké množství těchto položek, je dalším důkazem, že hodlá použít chemické zbraně.

Rusko rovněž obvinilo Kyjev z použití chemických zbraní v bojích v okolí Doněckých osad, jako jsou Bachmut a Soledar.

Obě strany se vzájemně obviňují z použití chemických zbraní
Obě strany mezi sebou vznášejí obvinění z použití chemických zbraní. Ukrajinské ozbrojené síly tvrdí, že nikdy v žádném okamžiku konfliktu nepoužily žádný typ chemické zbraně, a místo toho obviňují Moskvu, že proti nim vede dezinformační kampaň a používá zakázané zbraně.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že Rusko stále častěji používá chemické zbraně a jen za poslední měsíc provedlo 229 útoků. Podle nich Rusko při svých útocích používá chloropicrin a také směs CS. Při jednom incidentu, který se údajně odehrál 6. srpna, vypálily Ruské jednotky v oblasti Novodanylivky dvojici dělostřeleckých granátů s municí, která obsahovala chemickou látku, o níž se předpokládá, že je to chloropicrin.

Ukrajina a její Západní spojenci uvedli, že se domnívají, že varování Ruska před použitím chemických zbraní Ukrajinou by mohlo být součástí taktiky, kdy by Rusko samo tyto chemické látky použilo a svalilo vinu na Ukrajinu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x