Laboratorně pěstované maso se ukázalo být velkolepým neúspěchem a výrobci jsou tak zoufalí, že mnozí z nich usilují o státní dotace, aby se udrželi nad vodou.
Předběžné údaje společnosti AgFunder, která se zabývá rizikovým kapitálem, ukazují, že financování v odvětví laboratorního masa kleslo v roce 2023 o 78 % a dosáhlo 177 milionů dolarů, což je méně než 807 milionů dolarů v roce 2022 a maximum 989 milionů dolarů v roce 2021.
V reakci na prudký pokles investic mnoho začínajících podniků v oblasti laboratorního masa snižuje počet zaměstnanců a konsoliduje své provozy, zatímco jiné zcela zavírají své brány. Nyní chtějí, aby daňoví poplatníci převzali břemeno pomoci jim napravit situaci poté, co riskovali něco, o čem mnozí z nás od počátku věděli, že je odsouzeno k neúspěchu.
Na summitu o budoucnosti potravinářských technologií a inovací, který se nedávno konal v Londýně, zástupci kultivovaného masného průmyslu trvali na tom, že vlády se musí zapojit.
Viceprezident společnosti Mosa Meat pro globální veřejné záležitosti Robert Jones varoval, že „je před námi údolí smrti, které jako odvětví nepřekonáme bez masivního přílivu veřejných investic.“
Například Polsko nedávno poskytlo grant ve výši 2 milionů eur společnosti vyrábějící kultivované maso. V roce 2022 Nizozemská vláda oznámila, že poskytne 65 milionů dolarů z veřejných zdrojů na podporu pěstování masa z buněk a výrobu mléčných výrobků šetrných ke zvířatům.
Zastánci alternativních bílkovin si stěžují, že USDA na jejich dotování dalo pouze 124 milionů dolarů, zatímco provozovatelům živočišné výroby poskytlo USDA dotace ve výši více než 59 miliard dolarů.
„Jeden z největších neúspěchů v dějinách potravinářství“
Kdysi se o něm mluvilo jako o řešení všeho, od globálního oteplování po hlad, a nyní je stále těžší ignorovat závažné nedostatky laboratorně pěstovaného masa. Nejenže není tak šetrné k životnímu prostředí, jak nám jeho výrobci chtějí namluvit, ale zdravotní rizika, která představuje, mohou být značná.
Potravinářský poradce Julian Mellentin řekl: „Zapíše se to jako jeden z největších neúspěchů v dějinách potravinářství. Na obchodních školách se budou přednášet lekce o laboratorně pěstovaném mase.“
Proces výroby laboratorně pěstovaného masa vyžaduje velmi drahé živiny a náročné laboratorní podmínky. A proces výroby, o kterém zastánci původně tvrdili, že snižuje emise CO2 ve srovnání s chovem hospodářských zvířat, prokazatelně zvyšuje emise 4 až 25krát oproti tradičnímu masu – nemluvě o tom, že krávy obohacují půdu, na které se pasou.
Kromě toho nejsou známy účinky konzumace této nepotraviny na lidské zdraví a bude trvat mnoho let, než se projeví dlouhodobá rizika, která představuje.
Ještě palčivějším problémem laboratorně vypěstovaného masa je však nedostatečná poptávka, protože mnoho spotřebitelů ohrnuje nos nad myšlenkou, že by měli jíst tuto uměle vypěstovanou potravu.
Mellentin poznamenal: „Dokonce i testovací marketing byl zastaven, protože nikdo tento produkt nechtěl – je to prostě příliš divné. Lidé se velmi zdráhají dávat si do těla nějakou technologii.“
Regulační orgány se k laboratorně pěstovanému masu staví cynicky
Florida a Alabama již zakázaly prodej pěstovaného masa a mořských plodů, zatímco školy v Iowě mají zakázáno takové maso nakupovat. Očekává se, že alespoň do určité míry bude omezeno také na federální úrovni. Na mezinárodní úrovni předložili Francouzští zákonodárci návrh zákona o zákazu tohoto masa, zatímco Itálie již zavedla zákaz jeho prodeje.
Stejně jako mnoho dalších takzvaných ekologických iniciativ, které nejsou tak skvělou alternativou, za jakou se vydávají, například elektromobily, ani laboratorně pěstované maso nesplňuje své sliby a ukazuje se, že je ve všech možných ohledech horší než tradiční maso, které má nahradit.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
[…] post Zoufalý průmysl s laboratorně pěstovaným masem se dožaduje vládních dotací, aby přežil first appeared on Akta […]
[…] post Zoufalý průmysl s laboratorně pěstovaným masem se dožaduje vládních dotací, aby přežil first appeared on Akta […]
Celý Green Deal je neufinancovatrelný. Budou se zvyšovat do ničivé spirály daně.