Rumunsko tvrdí, že Eurovize změnila jejich hlasování a dala první místo Ukrajině

Kalush Orchestra

Rumunská televizní stanice TVR obvinila Evropskou vysílací unii, že přidělila jiný soubor bodů, než jaký poskytla, a nesprávně udělila nejvyšší počet bodů Ukrajině, která soutěž vyhrála.

Kalush Orchestra

Soutěž snadno vyhrála ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která získala 631 bodů, na druhém místě skončila Velká Británie se 466 body.

Navzdory vítězství si však oficiální zástupci Rumunska v Eurovizi stěžovali, že EBU ignorovala jejich hlasování o udělení prvního místa Moldavsku a místo toho ho udělila Ukrajině.

„Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že výsledek hlasování rumunské poroty nebyl při výpočtu konečného pořadí zohledněn,“ uvedla TVR v prohlášení. „Organizátoři přidělili účastníkům finále jiný soubor bodů, a to jménem poroty naší země. Upřesňujeme, že rumunská porota se rozhodla udělit maximální počet bodů zástupcům Moldavska.“

V přímém přenosu obvykle vystupují také zástupci jednotlivých zemí, aby oznámili výsledky hlasování své země, ale rumunský zástupce Eda Marcus nebyl nikde k vidění.

Evropská vysílací unie (EBU) v reakci uvedla, že zaznamenala „nepravidelný průběh hlasování“, který ji „donutil nahradit výsledky ze šesti zemí: Ázerbájdžán, Gruzie, Černá Hora, Polsko, Rumunsko a San Marino.“

„V zájmu dodržení pokynů pro hlasování v soutěži spolupracovala EBU se svým hlasovacím partnerem na výpočtu náhradního souhrnného výsledku pro každou dotčenou zemi, a to jak pro druhé semifinále, tak pro velké finále (vypočteného na základě výsledků ostatních zemí s podobnou historií hlasování),“ uvedli v prohlášení.

Při konečném sčítání hlasů si Rumunsko ani Moldavsko navzájem nepřidělily žádné body, což by se ve skutečnosti nikdy nestalo.

TVR uvedla, že organizátoři Eurovize „nahradili bodování poroty v Rumunsku ‚náhradním‘ bodováním, které bylo vypočítáno netransparentním způsobem“, a ani je neinformovali o tom, co během soutěže dělají.

Ačkoli část hlasování záleží také na divácích, tvrzení naznačují, že v zákulisí mohlo dojít k určitému šikanóznímu jednání, které mělo zajistit vítězství Ukrajiny v soutěži, a tím naplnit předem nastavený narativ na podporu „toho současného.“

Pěvecká soutěž Eurovize je notoricky známá svou politickou povahou a v minulosti ji provázely podobné hlasovací skandály.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x