Putin dosáhl několika diplomatických vítězství, zatímco Západ se pokouší izolovat Kreml

Vladimir Putin

Ruský prezident se zúčastnil konference Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu a setkal se s několika světovými lídry.

Vladimir Putin

Po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu západní představitelé v čele s prezidentem Joe Bidenem slíbili, že Kreml bude čelit historické izolaci, která zastaví jeho válečnou mašinérii a ochromí moskevskou ekonomiku. Po téměř sedmi měsících války si však Rusko udrželo svou ekonomickou sílu, protože Moskva našla několik partnerů po celém světě.

Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastnil konference 14 světových lídrů v Uzbekistánu. Země na setkání Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v Samarkandu tvoří více než polovinu světové populace a čtvrtinu světové ekonomiky. ŠOS je po OSN druhým největším světovým orgánem.

Na úvod summitu Írán podepsal memorandum o závazcích, aby se stal plnoprávným členem ŠOS. Íránský prezident Ebrahim Raisi poznamenal, že rostoucí vztahy mezi zeměmi, na které byly uvaleny sankce, pomáhají překonávat problémy. „Vztahy mezi zeměmi, na které USA uvalily sankce, jako je Írán, Rusko nebo jiné země, mohou překonat mnoho problémů a otázek a posílit je,“ řekl v Uzbekistánu. „Američané si myslí, že na kteroukoli zemi uvalí sankce, bude zastavena. Jejich představa je mylná.“

Putin na okraj zasedání ŠOS uskutečnil dvě významná bilaterální jednání. Nejprve se Putin setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Si prohlásil, že Peking a Moskva budou spolupracovat, aby převzaly role velmocí. „Čína je ochotna společně s Ruskem vyvinout úsilí, aby převzala roli velmocí a sehrála vůdčí roli při vnášení stability a pozitivní energie do světa otřásaného sociálními nepokoji,“ řekl.

Druhé setkání se uskutečnilo s indickým premiérem Naréndrou Módím. Módí na setkání s Putinem hovořil o rostoucích vazbách mezi Dillí a Moskvou. „Vztahy mezi Ruskem a Indií se výrazně zlepšily. Jsme přesvědčeni, že jsou nesmírně důležité. Jsme přátelé a po desetiletí jsme vždy stáli bok po boku,“ řekl Módí. Módí pokračoval: „Celý svět si je vědom povahy rusko-indických vztahů a svět také zná hluboké přátelství, zejména osobní přátelské vazby, které nás pojí. Poprvé jsme se setkali v roce 2001, když jsem byl v indické státní správě, a od té doby naše přátelství jen sílí.“

Si i Módí nadnesli Putinovi otázky války na Ukrajině, ačkoli se oba zdrželi odsouzení ruských invazí. Putin ve svých prohlášeních válku na Ukrajině uznal, ale vinu přenesl na Kyjev a Západ. Západní tisk sice zdůraznil Módího zmínku o „éře míru“, ale nezaznamenal rostoucí hospodářské vazby mezi Ruskem a Indií. Jen v oblasti energetiky a hnojiv Nové Dillí za posledních šest měsíců výrazně zvýšilo dovoz zboží z Moskvy.

V březnu Biden prohlásil, že Putin bude „izolován od světa.“ Putinova schopnost cestovat do zahraničí a účastnit se významných summitů se světovými lídry ukazuje, že Bidenovy sliby o izolaci Ruska zatím selhaly.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vanesa
Host
Vanesa
2 let před

Co je lepší na ovládání světa Čínou – zemí se sociálním kreditem, zemí, kde život člověka nemá cenu? Proč si neřekneme, že jde pořád o to stejné – moc domu Sion – je jedno, jaké jsou kulisy a loutky. Jen změna barvy, obličejů, loutek. Nevidím v tom žádný pokrok, žádnou svobodu, žádný zájem o člověka – jen o zdroje a moc. Možná se to jeví jako lidštější systém než umírající západoevropský a americký, ale stále otrokářský a mocenský. Je jen otázkou času, kdy ukáže svou pravou tvář.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x