Prokuratura EU zahájila vyšetřování nákupu vakcín proti COVID-19

Prokuratura EU

Úřad evropského veřejného žalobce zahájil vyšetřování nákupu vakcín proti koronavirům v EU, což je oznámení, které znovu zaměří pozornost na roli předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v této záležitosti.

Prokuratura EU

EPPO je nezávislý orgán EU odpovědný za vyšetřování a stíhání finančních trestných činů, včetně podvodů, praní špinavých peněz a korupce. Ve svém oznámení EPPO neupřesnila, kdo je vyšetřován, ani které zakázky EU na vakcíny jsou předmětem kontroly.

Dvě další dozorové agentury však již dříve upozornily na jednu konkrétní zakázku, která se týkala kontaktů na vysoké úrovni mezi vedením společnosti Pfizer a von der Leyenovou.

„Toto výjimečné potvrzení přichází po mimořádně velkém zájmu veřejnosti. V této fázi nebudou zveřejněny žádné další podrobnosti,“ uvedla EPPO ve svém krátkém prohlášení.

V dubnu 2021 deník New York Times poprvé informoval o textových zprávách, které si von der Leyenová vyměnila s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou v souvislosti s přípravou největší zakázky EU na vakcíny – až 1,8 miliardy dávek vakcíny BioNTech/Pfizer. Podle uniklých informací o cenách vakcín by hodnota této dohody v případě její plné realizace dosáhla až 35 miliard eur.

V lednu letošního roku obvinil ombudsman EU Komisi z nesprávného úředního postupu, protože v reakci na žádost o svobodný přístup k informacím tyto textové zprávy nevyhledala. Aniž by Komise existenci textů potvrdila, argumentovala ve své odpovědi tím, že „krátkodobé, pomíjivé dokumenty se neuchovávají.“ Uvedl, že pátrání po textových zprávách nepřineslo žádné výsledky.

Minulý měsíc pak Evropský účetní dvůr zveřejnil zprávu, v níž uvedl, že Komise odmítla sdělit jakékoli podrobnosti o osobní roli von der Leyenové v jednáních týkajících se smlouvy se společností Pfizer.

Úřad pro kontrolu rozpočtu zjistil, že šéfka EU se odchýlila od postupu zavedeného při předchozích jednáních o vakcínách a osobně se dohodla na předběžné dohodě s americkou nadnárodní společností, místo aby se spoléhala na společné vyjednávací týmy. Na rozdíl od ostatních smluv Komise odmítla soudu poskytnout jakékoli dokumenty týkající se předběžných jednání o této konkrétní dohodě.

Belgická socialistická poslankyně Kathleen van Bremptová v reakci na toto oznámení uvedla, že je třeba prozkoumat „několik aspektů“ smlouvy se společností Pfizer, včetně „textových zpráv mezi předsedou Komise a skutečnosti, že neexistuje žádná papírová stopa předběžných jednání v první instanci.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x