OSN obvinila USA ze špehování Guterrese a porušení Charty OSN

António Guterres

Organizace spojených národů vyjádřila své znepokojení nad nedávnými informacemi, které odhalil jeden z uniklých amerických tajných dokumentů, že Washington špehuje šéfa OSN Antonia Guterrese.

António Guterres

„OSN oficiálně vyjádřila své znepokojení nad nedávnými zprávami, že komunikace generálního tajemníka a dalších vysokých představitelů OSN byla předmětem sledování a zasahování ze strany vlády USA,“ uvedl mluvčí Stephane Dujarric.

Takové praktiky „jsou v rozporu se závazky (USA)… vyjmenovanými v Chartě OSN a Úmluvě o výsadách a imunitách OSN,“ pokračoval mluvčí.

Deník Washington Post minulý týden zveřejnil jeden z uniklých dokumentů Pentagonu, podle kterého Spojené státy špehovaly nejméně čtyři jednání šéfa OSN s dalšími představiteli organizace.

Guterres k úniku informací uvedl, že není překvapen tím, že byl špehován, jak minulý čtvrtek odhalil Dujarric.

„Generální tajemník… je v politice a veřejně činnou osobou již delší dobu,“ řekl Dujarric novinářům. „Takže ho, myslím, nepřekvapuje, že ho lidé špehují a poslouchají jeho soukromé rozhovory.“

Již 2. března 2023 bylo na Discordu, mezi hráči oblíbené sociální síti, zveřejněno více než 100 zpravodajských dokumentů, které podle všeho obsahovaly přísně utajované informace – pocházející převážně z Pentagonu – o Ukrajině, ruských vojenských aktivitách, Číně a Blízkém východě.

Spojené státy tvrdily, že zdrojem uniklých amerických dokumentů je Jack Teixeira, příslušník americké Národní letecké gardy, který pracoval na vojenském postu a je znám svými kritickými názory na vládu USA.

V návaznosti na únik amerických „přísně tajných“ dokumentů stanice CBS News ve středu informovala, že Pentagon výrazně snížil počet vládou zaměstnaných úředníků, kteří dostávají utajované informace.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x