Joe Biden a NATO v pátek důrazně odmítli návrhy komunistické Číny na ukončení konfliktu na Ukrajině.

Joe Biden

Biden v rozhovoru pro televizi ABC odmítl čínský mírový návrh slovy: „Ruský prezident Vladimir Putin mu tleská, tak jak by mohl být dobrý? Neříkám to s humorem, myslím to smrtelně vážně.“

„Neviděl jsem v plánu nic, co by naznačovalo, že by bylo něco, co by bylo výhodné pro někoho jiného než pro Rusko, pokud by se čínský plán dodržoval.“

„Představa, že Čína bude vyjednávat o výsledku války, která je pro Ukrajinu naprosto nespravedlivá, prostě není racionální,“ dodal.

Šéf NATO Jens Stoltenberg rovněž napadl čínský mírový návrh a prohlásil, že Peking „není příliš důvěryhodný, protože nebyl schopen odsoudit nezákonnou invazi na Ukrajinu.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová návrh rovněž odmítla.

„Je třeba vidět čínské prohlášení o zásadách na určitém pozadí, a to je pozadí, na jehož stranu se Čína postavila například tím, že podepsala neomezené přátelství těsně před zahájením ruské invaze na Ukrajinu,“ uvedla von der Leyenová.

Vzhledem k absenci iniciativy USA předložila Čína dvanáctibodový dokument vyzývající k „politickému urovnání“ mezi Ukrajinou a Ruskem, který obsahoval výzvu k „respektování národní suverenity“ a zrušení sankcí.

Plán je následující:

1. Respektování suverenity všech zemí.
2. Opuštění mentality studené války.
3. Ukončení nepřátelství.
4. Obnovení mírových rozhovorů.
5. Řešení humanitární krize.
6. Ochrana civilistů a válečných zajatců.
7. Zachování bezpečnosti jaderných elektráren.
8. Snižování strategických rizik.
9. Usnadnění vývozu obilí.
10. Zastavení jednostranných sankcí.
11. Udržení stability průmyslových a dodavatelských řetězců.
12. Podpora obnovy po skončení konfliktu.

Ačkoli čínský návrh zjevně není nastaven tak, aby byl výhodný pro Západ, většina návrhů je prima facie, rozumná pro všechny strany.

A komunistický národ alespoň nabídl plán na mír vůbec.

Biden a Ukrajina nejenže odmítli četné výzvy k mírovým jednáním, ale dokonce vystupňovali své výpady vůči Rusku a trvají na tom, že dokud ruská vojska neopustí Ukrajinu, žádná jednání se konat nebudou.

Biden také oznámil, že na Ukrajinu bude posláno dalších 10 miliard dolarů z prostředků daňových poplatníků, což naznačuje, že USA a NATO nemají v plánu usilovat o mírové řešení rok trvajícího konfliktu, který měl právě v pátek své výročí.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj