Jeden z nejvyšších poradců Vladimira Putina předpověděl „globální hladomor“, který nastane do konce roku v důsledku celosvětového nedostatku obilí způsobeného válkou na Ukrajině.
Maksim Oreškin tvrdí, že snaha Spojených států převzít ukrajinské zásoby obilí povede k humanitární katastrofě.
„Je důležité, aby v podmínkách například globálního hladomoru, který nastane blíže k podzimu, do konce letošního roku po celém světě, Rusko netrpělo, ale bylo plně zásobeno potravinami,“ řekl Oreškin.
Oreškin jako jednu z příčin obvinil inflaci způsobenou nadměrným tiskem dolaru Federálním rezervním systémem od roku 2020, ale také se zaměřil na nedávné kroky Bidenovy administrativy na Ukrajině.
„Ve skutečnosti se Amerika nyní snaží Ukrajině odebrat zásoby obilí, které má Ukrajina v současné době v držení, což je jen další akce, která odsuzuje Ukrajinu k vážným humanitárním problémům, ale také odsuzuje světové společenství k velkým problémům s hladem,“ varoval.
Na Rusko a Ukrajinu připadá téměř třetina světového vývozu pšenice, přičemž sankce uvalené na Rusko a válka na Ukrajině vedly v letošním roce k nárůstu cen o 60 %.
Jak jsme již dříve zdůraznili, předseda italské strany Liga Matteo Salvini varoval, že pokud nebude válka na Ukrajině ukončena do konce tohoto měsíce, chronický nedostatek potravin způsobí imigrační vlnu, v jejímž důsledku se do Evropy pokusí dostat 20 milionů afrických migrantů.
„Na africkém kontinentu se očekává značný hlad, což bude humanitární, pak sociální a nakonec italský problém,“ uvedl Salvini.
„Bez míru nastane na podzim hladomor a 20 milionů Afričanů bude připraveno opustit zemi,“ dodal.
Britský televizní moderátor Jeremy Clarkson, který vlastní farmu, podle níž vznikl jeho populární pořad Clarksonova farma na Amazon Prime, v článku pro Sunday Times varoval, že farmáři ve Spojeném království nechávají svá pole ležet ladem.
„Problém je v tom, že příští rok se mnoho farmářů rozhodne, že kvůli nákladům s tím spojeným budou používat méně hnojiv,“ napsal. „Někteří se nepochybně pokusí nepoužívat vůbec žádná. Jiní se místo toho pokusí použít lepenku, posekaný trávník nebo výkaly. V každém případě budou produkovat méně potravin. Někteří farmáři – jen v mém okolí vím o třech – se již rozhodli, že příští rok svá pole neobdělají a nebudou pěstovat vůbec nic.“
„A to se neděje jen ve Velké Británii. Je to celosvětový fenomén, který může vést k tomu, že v obchodech bude možná o 20 % méně potravin, než je nutné. To je špatné. A pak je to ještě horší, protože Rusko a Ukrajina pěstují více než čtvrtinu světového vývozu pšenice.“
Clarkson se obává, že se svět „řítí po dobře zavlažované skluzavce do propasti hladu, bídy a smrti.“