Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), nejvyšší orgán OSN pro projednávání sporů mezi státy, rozhodl v poměru 14:1, že přítomnost Izraele na okupovaných Palestinských územích je nezákonná a měla by být ukončena „co nejrychleji“, když vydal bezprecedentní a rozsáhlé odsouzení vlády Jeruzaléma nad územím, kterého se zmocnil před 57 lety.
Předseda Mezinárodního soudního dvora Nawaf Salam přečetl „nezávazné poradní stanovisko“ vydané patnáctičlenným senátem. Poukázali na široký seznam politik, včetně výstavby a rozšiřování Izraelských osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, využívání přírodních zdrojů v oblasti, anexe a zavedení trvalé kontroly nad pozemky a diskriminační politiky vůči Palestincům.
Podle nich všechna tato opatření porušují mezinárodní právo zakazující získávat území silou a brání Palestincům v právu na sebeurčení.
Podle shrnutí více než osmdesátistránkového stanoviska nebyly ostatní země povinny „poskytovat pomoc nebo podporu při udržování“ Izraelské okupace na uvedeném území. Izrael „zneužívá svého postavení okupační mocnosti“, což činí jeho „přítomnost na okupovaném Palestinském území nezákonnou“, uvedl soud.
„Izraelské osady na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě a režim s nimi spojený byly založeny a jsou udržovány v rozporu s mezinárodním právem,“ uvádí se dále v rozhodnutí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizoval stanovisko Mezinárodního soudního dvora a uvedl, že území jsou součástí historické vlasti Židovského národa. Rozsáhlost rozhodnutí by však mohla ovlivnit mezinárodní mínění a podnítit snahy o jednostranné uznání Palestinského státu. Stanovisko soudu si vyžádalo Valné shromáždění OSN po Palestinské žádosti týkající se masivních genocidních útoků Izraele na Gazu.
Podle Haagského soudu by Valné shromáždění a Rada bezpečnosti měly zvážit „přesné podmínky“ ukončení přítomnosti Netanjahuových mužů na územích. Generální tajemník OSN Antonio Guterres zašle poradní stanovisko 193člennému světovému orgánu.
„Je na Valném shromáždění, aby rozhodlo, jak v této věci postupovat,“ uvedl zástupce mluvčího OSN Farhan Haq.
Guterres dal znovu najevo svou výzvu Izraeli a Palestincům, aby se zapojili „do dlouho odkládané politické cesty k ukončení okupace a vyřešení konfliktu v souladu s mezinárodním právem, příslušnými rezolucemi a dvoustrannými dohodami“, uvedl mluvčí.
Guterres rovněž zdůraznil, že dvoustátní řešení je „jedinou schůdnou cestou“ k tomu, aby vedle sebe v míru a bezpečí žily Izrael a „plně nezávislý, demokratický, celistvý, životaschopný a suverénní Palestinský stát“, uvedl Haq.
Světoví lídři reagují na přelomové rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora
Na historické rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora reagovali vedoucí představitelé z celého světa. Palestinští představitelé ocenili rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora a uvedli, že rozhodnutí justice je „přelomovým okamžikem“ v jejich desetiletí trvajícím boji za spravedlnost. Očekává se, že reakce Izraele nebude příznivá, neboť hlavní spojenec, Spojené státy po počátečním mlčení rozhodnutí v sobotu 20. července kritizovaly.
Nově vytvořená Labouristická vláda Spojeného království uvedla, že „respektuje nezávislost Mezinárodního soudního dvora“ a rozhodnutí zvažuje, než vydá oficiální reakci. Ministerstvo zahraničí dodalo, že Spojené království je „rozhodně proti rozšiřování nelegálních osad a rostoucímu osadnickému násilí.“
Pro Norského ministra zahraničí Espena Bartha Eideho je rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora naprosto jasné. „Izraelskou politiku a postupy je třeba považovat za anexi velké části okupovaného Palestinského území a jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ napsal na X. Malajsie vyzvala všechny státy, aby přiměly Izrael k dodržování rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora a okamžitě ukončily svou podporu Izraeli v pokračování nezákonné okupace Palestiny.
Jordánský ministr zahraničních věcí Ayman Sadadi řekl: „Izraelská beztrestnost musí skončit. Jeho válečné zločiny musí být zastaveny. Izrael musí být pohnán k odpovědnosti.“ Kuvajtský ministr zahraničí navíc vyzval mezinárodní společenství, aby plnilo své „právní, politické a morální povinnosti k dosažení aspirací bratrského Palestinského lidu na vytvoření jeho nezávislého státu a k zastavení agrese proti Gaze.“ Saúdská Arábie rozhodnutí uvítala a zároveň zdůraznila „potřebu podniknout praktické a důvěryhodné kroky k dosažení spravedlivého a komplexního řešení Palestinského případu.“
Administrativa Amerického prezidenta Joea Bidena mezitím odsoudila názor Mezinárodního soudního dvora, že Izraelské osady jsou „v rozporu“ s mezinárodním právem.
„Obáváme se, že rozsah stanoviska soudu zkomplikuje snahy o vyřešení konfliktu a nastolení naléhavě potřebného spravedlivého a trvalého míru, kdy by vedle sebe žily dva státy v míru a bezpečí,“ uvedlo ministerstvo zahraničí pro agenturu Reuters.
Na druhé straně zaujalo opatrnější postoj Španělsko. „Vláda naléhavě vyzývá OSN a mezinárodní společenství, aby vzaly v úvahu závěry zprávy a přijaly v tomto ohledu vhodná opatření,“ uvedlo.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
[…] post Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli ukončit nezákonnou okupaci Palestinských území first appeared on Akta […]