Kamenná maska objevena v Teotihuacánu

Archeologové objevili řadu usazenin v nitru Pyramidy Slunce v Teotihuacánu v Mexiku. Tým výzkumníků oznámil své nálezy po průzkumu od roku 2008 až do 2011 pyramidy vysoké 65 m. Projekt Pyramid of the Sun pod vedením Alejandra Sarabii použil 116m dlouhý tunel odkrytý v třicátých letech Eduardem Noguerem k vytvoření 59 zákopů a k vytvoření třech krátkých tunelů, aby se tým projektu dostal na úroveň přírodní skály a potvrdil tak přítomnost pohřebišť a rituálních předmětů.

Kamenná maska objevena v Teotihuacánu

„Věděli jsme, že kdyby stavitelé Teotihuacánu něco umístili uvnitř památníku, bylo by to na úrovni základny, takže jsme udělali vertikální šachtu na konci tunelu a krátkou horizontální chodbu dosahující středu pyramidy, protože původní tunel byl vyhlouben přibližně 6 metrů na západ od centra památníku“, komentoval člen týmu Perez Cortes.

Tunel do nitra pyramidy
V průběhu průzkumu byly objeveny tři architektonické struktury, postavené před současnou pyramidou. Sedm lidských hrobů, včetně dětí bylo také evidováno jako pohřebiště před výstavbou budovy. Kromě toho byly odkryty dva slibné depozity.

Jeden z nich byl objeven uvnitř původního materiálu vrstvy, takže je jisté, že byl uložen jako část obřadu Zasvěcení struktury, pravděpodobně na počátku její výstavby před více než 1900 lety.

Depozit, který obsahoval nádhernou masku ze zeleného kamene byl součástí několika vrstev artefaktů. Byl objeven značný počet obsidiánových artefaktů včetně hrotů kopí a malých nožů, antropomorfní výstřední artefakt a tři antropomorfní figurky s očima z ulit a pyritu.

Mezi třemi sochami byla nalezena maska vytesaná z jednoho kusu kamene a podle studie vedené Dr. Jose Luis Ruvalcabou, z Národní univerzity fyzikálního institutu (IF UNAM), „je to jediná maska ze zeleného kamene objevená v rituálním kontextu Teotihuacánu.“

Malá, 11 cm vysoká maska se liší od ostatních typů kvůli své velikosti; je možné, že je to portrét. Lastura byla nalezena poblíž. Mezi předměty bylo také jedenáct Tlalocových nádob, (zasvěcených Bohu deště), většina z nich poškozena a umístěna uprostřed celého depozitu. Mezi další objekty patří tři pyritové disky, s 45 cm v průměru a umístěné na břidlicové desce – největší kdy objevené v Teotihuacánu.

Možné souvislosti s deštěm
Bylo rovněž odkryto značné množství koster zvířat. Lebka kočkovité šelmy byla umístěna na severovýchodě; pes na jihu a orel pokrytý sopečným kamenem na jihovýchodě. Pták byl nakrmen před obřadem dvěma králíky, jak analýza odhalila. Tento druh ukládání fauny je podobný tomu v Pyramidě Měsíce.

Archeologové dlouho naznačovali, že funkce pyramidy má souvislost s podsvětím díky tunelu vykopaným obyvateli Teotihuacánu. Zdá se však, že objekty nalezené v tomto současném výzkumu naznačují, že Pyramida Slunce měla pravděpodobně souvislost s Bohem deště, rané verze Tlaloca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x