Google tvrdí, že se svým novým superpočítačem získal přístup k „paralelním vesmírům“

paralelní vesmír

Pondělní průlom společnosti Google v oblasti kvantových počítačů přiměl fyzika, který projekt vede, věřit v „myšlenku, že žijeme v multivesmíru.“

Willow, nový kvantový čip technologického giganta, vyřešil složitý výpočetní problém, jehož vyřešení by dnešním nejlepším superpočítačům trvalo odhadem 10 septillionů let – což je mnohem více, než je stáří celého našeho vesmíru.

Google však uvedl, že jeho nový kvantový počítač vyřešil hádanku „za méně než pět minut.“

Vedoucí a zakladatel týmu kvantové umělé inteligence společnosti Google, fyzik Hartmut Neven, označil výkon Willow za „ohromující“ a uvedl, že jeho vysokorychlostní výsledek „podporuje představu, že kvantové výpočty probíhají v mnoha paralelních vesmírech.“

Neven připsal zásluhy fyzikovi z Oxfordské univerzity Davidu Deutschovi, který navrhl teorii, podle níž by úspěšný vývoj kvantových výpočtů v podstatě potvrdil „interpretaci mnoha světů“ kvantové mechaniky a existenci multivesmíru.

Od sedmdesátých let minulého století šel Deutsch ve skutečnosti pozpátku, aby se stal průkopníkem v oblasti kvantových počítačů, a to ani ne tak ze zájmu o samotnou technologii, jako spíše z touhy ověřit teorii multivesmíru.

Astrofyzik a spisovatel Ethan Siegel obvinil společnost Google z toho, že „spojuje nesouvisející pojmy, což by měl vědět i Neven.“

„Neven spojil pojem kvantově mechanického Hilbertova prostoru, což je nekonečně rozměrný matematický prostor, kde ‚žijí‘ kvantově mechanické vlnové funkce, s pojmem paralelních vesmírů a multivesmíru,“ uvedl v pátek Siegel.

Podle Siegela by úspěšný kvantový počítač nepodpořil ani vedoucí interpretaci paralelních vesmírů, ani multivesmír.

Podle jedné verze existuje mnoho paralelních vesmírů v hlubokém vesmíru, v obrovských vzdálenostech od toho našeho a možná jsou produktem vlastních velkých třesků.

Jinak řečeno, každá akce v našem vesmíru vytváří rozvětvení časoprostoru, což vede k nekonečnému množství časových linií, z nichž každá obsahuje jeden z nekonečného množství paralelních světů.

„Kvantová mechanika může fungovat dobře, jak fyzikálně, tak matematicky, aniž by existoval byť jen jeden paralelní vesmír,“ napsal Siegel ve své eseji pro Big Think, „natož jejich nekonečný počet.“

Siegel nicméně poznamenal, že na něj udělaly dojem ohromující technologické úspěchy výsledků společnosti Google se systémem Willow, které označil za „skutečně vynikající krok vpřed ve světě kvantových výpočtů.“

Přinejmenším by průlomový kvantový počítač vyhledávacího gigantu mohl pravděpodobně pomoci lidstvu vytvořit jeho vlastní nový svět a pomoci vědcům, aby se čísly dostali k řešení některých z nejtíživějších problémů Země.

„To nám pomáhá objevovat nové léky, navrhovat účinnější baterie pro elektromobily a urychlovat pokrok v oblasti jaderné fúze a nových alternativních zdrojů energie,“ vysvětlil Neven v příspěvku na blogu společnosti Google.

„Mnoho z těchto budoucích aplikací, které změní pravidla hry, nebude možné realizovat na klasických počítačích; čekají na to, až je odhalíme pomocí kvantových počítačů,“ poznamenal.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x