Evropa se připravuje na bezprecedentní krizi s palivy, protože Rusko omezuje vývoz kvůli válce na Ukrajině

krize s palivy

Po ruské invazi na Ukrajinu, která začala v únoru, západní země uvalily na Rusko ochromující sankce a poskytly Zelenského ukrajinské vládě desítky miliard dolarů v podobě smrtící i nesmrtící pomoci.

krize s palivy

Rusko v odvetě omezilo vývoz plynu do západoevropských zemí, které jsou na něm závislé, pokud jde o zemní plyn a většinu svých potřeb pohonných hmot.

Již před ruskou invazí se evropské země potýkaly s prudkým nárůstem cen plynu a možným nedostatkem pohonných hmot v příštím roce.

Vzhledem k tomu, že válka se stále protahuje a Rusko nadále omezuje vývoz pohonných hmot, budou evropské země tuto zimu čelit nebývalému nedostatku.

Analýza agentury Reuters z minulého týdne zjistila, že mnoho Evropanů bude nuceno volit mezi sprchováním, jídlem a teplem, protože teploty budou kvůli rostoucím nákladům na energie stále klesat.

Prezident Zelenskyj dnes varoval, že Rusko letos připravuje další „rozhodující úder“ evropské energetice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzkázal Evropanům, aby očekávali těžkou zimu, protože ruský útok na jeho zemi vede k omezení vývozu ropy a plynu ze strany Moskvy.

Zelenskyj hovořil v sobotu poté, co Moskva uzavřela hlavní plynovod, který dodává ruský plyn na kontinent.

„Rusko připravuje na letošní zimu rozhodující energetický úder na všechny Evropany,“ uvedl ve svém každodenním videoposelství.

Moskva za přerušení dodávek energie označila západní sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu a technické problémy. Evropské země, které podpořily kyjevskou vládu diplomatickou a vojenskou podporou, obvinily Rusko z ohrožení dodávek energie.

Podle některých analytiků hrozí, že nedostatek a nárůst životních nákladů s blížící se zimou oslabí podporu Kyjeva ze strany Západu, který se snaží vypořádat s nespokojeným obyvatelstvem.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Januschka
Host
Jiří Januschka
1 rok před

Zelenskyj si doslova rochní v tom, že Rusko uzavřelo pro Evropu kohouty s plynem a ropou. Jak by také ne, vždyť Ukrajina samotná zastavila transport těchto, tak životně důležitých komodit, přes své území. A to přesto, že jí z toho plyne nemalý finanční profit. Jen za samotné přečerpávání plynu dále do Evropy. Co asi má za lubem? Že by se rozhodl, že má-li padnout Ukrajina, ať s ní padne i celá Evropa, která s ní drží basu? Maďaři, Srbové i Bulhaři už dostali rozum a dojednali si dodávky plynu přímo s Gazpromem, za nejnižší možné ceny, o nichž se nám ani nemůže zdát. No, aspoň někdo přežije další zimu a ostatním to taky už brzy dojde. Fantasmagorie ministra Síkely o tom, jak se s námi Německo podělí o svůj plyn, i když ho nebude mít dostatek pro své občany a svůj průmysl, si mohou zasvěcení přidávat k dobru pro pobavení v bohnické léčebně duševně nemocných. Realita bude někde zcela jinde. Jak už to pochopili Maďaři, Bulhaři, Číňané, Indové, Srbové, a mnozí další zájemci o levný ruský plyn. EU uvalenými sankcemi nepoškodila Rusko, ale především sama sebe. A některé země EU se dostanou díky této sebedestruktivní strategii až na pokraj svého ekonomického bankrotu. Svrhávání a pád vlád se neomezí jen na Bulharsko a Itálii, potažmo Velkou Británii, ale stane se vodítkem pro řešení celoevropské finanční a energetické krize, jakou Evropa od 2. světové války ještě nezažila.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x