Po ruské invazi na Ukrajinu, která začala v únoru, západní země uvalily na Rusko ochromující sankce a poskytly Zelenského ukrajinské vládě desítky miliard dolarů v podobě smrtící i nesmrtící pomoci.

krize s palivy

Rusko v odvetě omezilo vývoz plynu do západoevropských zemí, které jsou na něm závislé, pokud jde o zemní plyn a většinu svých potřeb pohonných hmot.

Již před ruskou invazí se evropské země potýkaly s prudkým nárůstem cen plynu a možným nedostatkem pohonných hmot v příštím roce.

Vzhledem k tomu, že válka se stále protahuje a Rusko nadále omezuje vývoz pohonných hmot, budou evropské země tuto zimu čelit nebývalému nedostatku.

Analýza agentury Reuters z minulého týdne zjistila, že mnoho Evropanů bude nuceno volit mezi sprchováním, jídlem a teplem, protože teploty budou kvůli rostoucím nákladům na energie stále klesat.

Prezident Zelenskyj dnes varoval, že Rusko letos připravuje další „rozhodující úder“ evropské energetice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzkázal Evropanům, aby očekávali těžkou zimu, protože ruský útok na jeho zemi vede k omezení vývozu ropy a plynu ze strany Moskvy.

Zelenskyj hovořil v sobotu poté, co Moskva uzavřela hlavní plynovod, který dodává ruský plyn na kontinent.

„Rusko připravuje na letošní zimu rozhodující energetický úder na všechny Evropany,“ uvedl ve svém každodenním videoposelství.

Moskva za přerušení dodávek energie označila západní sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu a technické problémy. Evropské země, které podpořily kyjevskou vládu diplomatickou a vojenskou podporou, obvinily Rusko z ohrožení dodávek energie.

Podle některých analytiků hrozí, že nedostatek a nárůst životních nákladů s blížící se zimou oslabí podporu Kyjeva ze strany Západu, který se snaží vypořádat s nespokojeným obyvatelstvem.

Zdroj