Elon Musk varuje před vážným nebezpečím globálního bankovního systému

Elon Musk

Technologický magnát Elon Musk se vyjádřil k probíhající bankovní krizi. Musk uvedl, že pokračující inflace, alespoň částečně způsobená pumpováním peněz do ekonomiky vládou během výluk COVID-19, se letos pravděpodobně ještě zhorší, pokud nebude omezena snížením úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Elon Musk

„Pro globální bankovní systém existuje vážné nebezpečí,“ řekl spoluzakladatel společností Tesla a SpaceX v rozsáhlém rozhovoru.

„Není to tak, že by kanárek v uhelném dole zemřel, ale horníci začínají umírat také,“ řekl Musk. „Banka v Silicon Valley, která se přes noc zhroutila, je zatraceně velký kanárek. Je to spíš jako krocan. Není to jako nějaká drobná věc.“

Musk uvedl, že stimulační účty během výluk COVID-19 nebyly „zaplaceny“, ale prostě „generovaly další měnu“ do ekonomiky. Na rozdíl od vlád států nebo jednotlivců má podle něj federální vláda pravomoc v podstatě tisknout více peněz, „a to také udělala.“ Upozornil, že „šeky federální vlády vždy projdou“, pokud a dokud vláda nenarazí na dluhový limit, což se podle jeho předpovědi pravděpodobně stane „ještě letos.“

„Jak říká staré přísloví, žádný oběd není zadarmo,“ poznamenal.

Musk také vyjádřil obavy o trh s nemovitostmi a poznamenal, že rostoucí trend práce z domova, který se zvýšil během výluk COVID-19, drasticky omezil využívání kancelářských budov v USA i ve světě.

„Komerční nemovitosti bývaly něčím, co představovalo aktivum třídy A. V minulosti se jednalo o velmi cenný majetek. Pokud banka vlastnila komerční nemovitosti, byly považovány za nejvyšší stupeň zabezpečení… za jedny z nejbezpečnějších aktiv, které jste mohli mít,“ vysvětlil. „Teď už to tak není. Jedna společnost za druhou ruší své nájemní smlouvy nebo je neprodlužuje. Nebo když zkrachují, nemá banka, která vlastní tyto nemovitosti, po čem jít, protože to byla dříve silná společnost a teď je mrtvá. Po čem v tu chvíli půjdete?“

„Takže jsme opravdu neviděli, že by komerční nemovitosti spadly. To je spíš kovadlina, ne bota,“ řekl a varoval, že „degradace realitního portfolia“ se podle mého názoru stane „velmi vážnou věcí ještě v tomto roce.“

Přitom to nejsou jen komerční nemovitosti, co bude podle Muska pro banky problémem, ale také bydlení.

Podle Muskových předpovědí se Američané pravděpodobně dočkají „poklesu cen nemovitostí, protože úrokové sazby jsou příliš vysoké.“

„Pokud je tedy federální úroková sazba vysoká a máte vysokou základní úrokovou sazbu, cena, kterou můžete za dům zaplatit, fakticky klesá, protože nyní musíte platit více úroků, což znamená, že pokud máte fixní měsíční splátku, můžete si nyní dovolit koupit dům za méně peněz. To fakticky snižuje ceny domů,“ konstatoval.

Podle miliardáře „je to věc, která má tendenci se zrychlovat, takže se pak můžete dostat do záporného kapitálu i na trhu s bydlením.“ To podle Muska povede k tomu, že banky utrpí ztráty nejen ve svých portfoliích komerčních nemovitostí, ale i v hypotečních portfoliích.

„Je to hrozivá situace,“ uvedl, i když nabídl „řešení, jak zde zmírnit škody“.

Podle Muska by se problém mohl vyřešit, pokud by Federální rezervní systém snížil úrokové sazby; Fed však na problém reagoval jejich opětovným zvýšením.

V loňském roce server Politico uvedl, že americká centrální banka od roku 1961 devětkrát zvýšila úrokové sazby ve snaze zastavit inflaci; v osmi z těchto případů „následovala recese.“ Nedávná výzkumná práce navíc sledovala 16 zvýšení sazeb centrálními bankami od roku 1950 ve Spojených státech, Kanadě, Německu a Velké Británii. V každém z těchto případů, jak zdůraznila stanice ABC News, „následovala recese.“

V rozhovoru Musk naznačil, že Fed se zdráhá snížit sazby, protože by tento krok urychlil míru inflace, což by „ve volebním roce“ nebylo populární.

„K inflaci dojde bez ohledu na to, co se stane,“ odvětil Musk. „Pokud zvýšíte nabídku peněz, dostanete inflaci. Takže neexistuje žádný, neexistuje žádný zázračný lék, jak se zbavit inflace, kromě zvýšení produktivity, produkce zboží a služeb.“

Poznamenal, že pokud je „poměr“ mezi penězi a zbožím a službami „konstantní“, je ekonomika zajištěna proti inflaci. K inflaci však zcela jistě dojde, pokud jsou peníze do systému dodávány rychleji než zboží a služby, jak se to dělo v posledních několika letech ve snaze zastavit finanční krvácení způsobené ekonomicky katastrofálními výlukami COVID-19.

„Pokud by stačilo emitovat obrovské množství peněz bez negativních důsledků, proč to prostě nedotáhneme do konce a neuděláme z každého miliardáře? Vždyť to zkusili ve Venezuele,“ řekl Musk. „Jak to dopadlo?“

„Museli jíst zvířata ze zoo,“ poznamenal Musk.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x