Austrálie zavádí digitální identifikační systém, plánuje sledování emisí uhlíku a sociální kreditní skóre

digitální identifikační systém

Australská vláda činí významné kroky směrem k úplnému digitálnímu dohledu a kontrole díky návrhu zákona o digitálním průkazu totožnosti, který spojuje 128 osobních dokladů a „indikátorů “ do centralizovaného vládního systému.

Tento systém je navržen tak, aby zefektivnil identifikaci v různých odvětvích, jako je bankovnictví a úvěry, a v budoucnu by se mohl rozšířit na sledování spotřeby uhlíku a sociální kreditní skóre.

Začátkem tohoto týdne Australská vláda rovněž zavedla přísné předpisy týkající se přístupu k sociálním médiím. Dětem mladším 16 let bude nyní přístup k sociálním médiím zakázán, což mnozí považují za předzvěst rozsáhlejších zákazů pro uživatele všech věkových kategorií.

Kritici varují, že by to mohlo sloužit jako prostředek další kontroly online diskuse, protože by vláda mohla omezit přístup k platformám sociálních médií podle svého uvážení.

Sociální kreditní skóre
Rozšířený Australský vládní digitální identifikační systém (AGDIS) bude v příštím roce zaveden ve čtyřech fázích, které se mohou překrývat nebo jim mohou předcházet pilotní projekty.

Návrh zákona o digitální identifikaci schválil Australský Senát v dubnu letošního roku a kritici varují, že rostoucí snaha o sledování uhlíkových emisí a sociální kreditní skóre v Austrálii představují významné hrozby pro občanské svobody a soukromí.

Sociální kreditní skóre, která sledují chování jednotlivců v různých aspektech života – včetně finančních transakcí, sociálních interakcí a přítomnosti na internetu – představují zjevnou hrozbu pro svobodu projevu a soukromí.

Systém funguje tak, že hodnotí občany na základě jejich aktivit online i offline a potenciálně trestá ty, jejichž činy nebo názory neodpovídají státem schváleným standardům.

V Číně již byl systém sociálního kreditu zaveden a jeho potenciál zneužití je široce diskutován. Občanům tam hrozí různé důsledky, od zákazu cestování až po společenskou ostrakizaci, pokud jejich skóre klesne příliš nízko.

Riziko spočívá v tom, že podobná opatření by mohla být použita v Austrálii, kde by vláda mohla omezit přístup ke službám, cestování nebo dokonce zaměstnání na základě sledování sociálního kreditního skóre jednotlivce, které zasahuje do soukromí, protože každá akce a interakce se stává datovým bodem používaným k posouzení „důstojnosti“ jednotlivce v očích státu.

Sledování emisí uhlíku
Sledování spotřeby uhlíku představuje další úroveň potenciální vládní kontroly. I když se cíl snížit uhlíkovou stopu v rámci boje proti změně klimatu může zdát ušlechtilý, propojení spotřeby uhlíku s osobní svobodou může být problematické.

Pokud vláda může sledovat a omezovat emise uhlíku jednotlivce, může začít regulovat osobní chování způsobem, který ovlivňuje každodenní život. Například by mohla zavést sankce nebo omezení týkající se množství energie, kterou spotřebováváte ve své domácnosti, druhu dopravy nebo dokonce výběru stravy – to vše na základě toho, kolik uhlíku podle vašeho názoru vypouštíte.

To by mohlo vést k „sociálnímu kreditnímu skóre“, které by bylo spojeno nejen s chováním, ale i s dopadem na životní prostředí, a jednotlivci, kteří překročí určitou uhlíkovou hranici, by mohli být omezováni nebo sankcionováni.

Zavedení takových opatření by fakticky nutilo jednotlivce změnit svůj životní styl tak, aby splňoval vládou stanovené environmentální kvóty, což by podkopávalo osobní autonomii.

Pokud nebudou tato opatření zpochybněna, radikálně omezí osobní svobody, potlačí nesouhlas a nakonec povedou ke společnosti, kde bude autonomie jednotlivce podřízena autoritářské vládní kontrole.

Vzhledem k tomu, že se tyto systémy v Austrálii zavádějí, představují mrazivou připomínku toho, že rovnováha mezi společenským prospěchem a osobními svobodami musí být pečlivě udržována, jinak riskujeme, že budeme žít v budoucnosti, kdy bude každý náš čin sledován, hodnocen a regulován státem.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2
0
Would love your thoughts, please comment.x