Armáda zatkla bývalého prezidenta George W. Bushe

George W. Bush

Americké speciální jednotky zatkly v sobotu ráno bývalého prezidenta George W. Bushe na jeho ranči v texaském Crawfordu po prudké přestřelce s agenty tajné služby a soukromými bezpečnostními pracovníky, kteří ho měli chránit.

George W. Bush

V pátek večer obdržela jednotka speciálních sil „Alpha Detachment“ umístěná ve Fort Campbellu v Kentucky od velitelství speciálních operací americké armády rozkaz proniknout na ranč a zatknout 43. prezidenta. Příslušníkům SF bylo sděleno, že mají očekávat odpor, protože nedávné zpravodajské informace o ranči ukázaly, že se Bush kromě trojice agentů tajné služby, kteří běžně hlídkují na pozemku, obklopil ozbrojenými soukromými bezpečnostními kontraktory.

Dopravu na ranč zajišťoval 160. letecký pluk speciálních operací, přezdívaný Night Stalkers, skupina vysoce kvalifikovaných pilotů vrtulníků, kteří provádějí transportní, útočné, přepadové a průzkumné mise v noci, v malé výšce a v krátkém čase. Vrtulníky musely třikrát zastavit na doplnění paliva, aby dosáhly svého cíle.

Pod rouškou tmy se v sobotu brzy ráno vrtulníky snesly na mýtinu poblíž jihovýchodního rohu Bushova ranče o rozloze 1 600 akrů, daleko od přívěsů zaměstnanců a hlavního domu, kde doufaly, že najdou spícího Bushe. Po vyložení SF vrtulníky vystoupaly do noci a čekaly na výzvu k exfiltraci.

Vojenský zdroj obeznámený s misí sdělil redakci, že Velitelství speciálních operací získalo podrobné satelitní snímky pozemku i umístění kamer, které živě vysílaly do komunikačního bunkru vzdáleného 100 metrů od hlavní budovy.

„Rozvědka odhadla, že Bush měl na pozemku 20 členů ochranky a 3 členy tajné služby. Plánem bylo využít slepých míst v bezpečnostních kamerách, proniknout do hlavní budovy, zkrotit Bushovy osobní strážce a odvléci ho na místo exfiltrace, aniž by upozornili větší bezpečnostní síly. Něco se však strašlivě zvrtlo,“ uvedl náš zdroj.

Speciální jednotky se přiblížily na 200 metrů od hlavního domu, když se rozpoutalo peklo.

Dvě terénní auta s otevřenou střechou, každé s řidičem a třemi členy ochranky, vyjela ze tmy směrem k blížící se jednotce SF a jejich světlomety na okamžik osvítily vojáky, kteří se rozdělili do skupin a ukryli se. Bushova ochranka spustila palbu, přičemž jednoho vojáka zranila a druhého zabila. Zatímco jedna skupina SF bojovala s nepřítelem, druhá se vrhla k hlavnímu domu v naději, že Bushe zajme dříve, než bude evakuován svým soukromým vrtulníkem, který stál zaparkovaný poblíž hlavní budovy.

„Bitva se rychle obrátila v náš prospěch. SF se kryli za skalní stěnou a s pomocí NVG prostřelili pneumatiky na obou vozidlech a poté zabili nebo těžce zranili Bushovu ochranku. Věděli však, že na pozemku stále hlídkuje nejméně tucet lidí, kteří by byli upozorněni a vydali by se na cestu. Čas byl důležitý,“ uvedl náš zdroj.

Druhá jednotka SF dorazila k hlavnímu domu právě ve chvíli, kdy se objevili dva agenti tajné služby a začali Bushe, stále ještě v pyžamu, navigovat k obrněné limuzíně zaparkované podél hustého křoví. SF jim dala pokyn, aby se zastavili a zvedli ruce, ale agenti se otočili a vytáhli zbraně, aby byli o vteřinu později zabiti.

Kdesi na pozemku se ozval ohlušující klakson jako siréna při leteckém poplachu.

„Bushovi nasadili roubík a pytel, pak se přeskupili. Nemohli se dostat na místo exfiltrace, ne s jedním mrtvým a spolubojovníkem se zraněním na hrudi. Vysílačkou požádali o vyzvednutí na místě, kde stáli. Pilot jim řekl, že poblíž štábních přívěsů se mobilizují nepřátelské síly a oni mají jen pár minut na to, aby se odtud dostali. Letci nebyli bojově vyzbrojeni, jinak by ty přívěsy mohli zničit,“ uvedl náš zdroj.

Vrtulníky přistály jen na tak dlouho, aby vyzvedly SF a jejich balíček a vyhnuly se tak dalšímu konfliktu.

Náš zdroj uvedl, že JAG a Úřad vojenských komisí již dlouho usilovaly o Bushovo zatčení. Neřekl, proč čekali tak dlouho nebo proč cítili takový impuls k tomu, aby Bushe v sobotu ráno chytil. Bush byl podle něj obviněn z vlastizrady a kromě dalších zločinů se má zodpovídat za smrt tisíců vojáků v Iráku a Afghánistánu a za svou roli při přípravě 11. září.

„Bude postaven před vojenský soud,“ uvedl náš zdroj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x