8 neuvěřitelných objevů zachovalé mumie

čínská mumie

1. 700 let stará čínská mumie

čínská mumie

Tyto fotografie ukazují 700 let starou mumii ve výborném stavu, kterou silničáři ​​náhodou objevili při stavbě silnice ve východní Číně. Mumie vysoce postavené ženy je pravděpodobně z dynastie Ming, která vládla v Číně mezi roky 1368 a 1644.

Mumie, která byla nalezena ve městě Taizhou v provincii Ťiang-su spolu s dalšími dvěmi dřevěnými hrobkami, nabízí fascinující pohled do života před sedmi sty lety. Od hlavy až ke špičkám prstů je mumie skvěle zachována včetně pokožky, vlasů, řas a také oblečení a bot.

2. Obětované dítě Inků

Obětované dítě Inků

Tři děti jihoamerických Inků byly pohřbeny na ponuré a mrazivé hoře před 500 lety jako náboženská oběť. Mumie byly objeveny v roce 1999 na vrcholu necelých 7000 metrů vysokém Mount Llullaillaco, sopky u chilských hranic. Jejich zmrzlá těla byla jedněmi z nejlépe zachovaných mumií které kdy byly nalezeny, s neporušenými vnitřními orgány, srdcem stále naplněném krví a zcela neporušenou kůží. Studený, suchý a řídký vzduch dokázal jejich těla dokonale zakonzervovat. Děti umrzly ve spánku a o 500 let později stále vypadají jako spící děti a ne jako mumie.

Děti byly usmrceny v rámci náboženské rituálu známého jako Capacocha. Šly stovky kilometrů na obětní obřad do Cuzca a pak byly převezeny na vrchol hory Llullaillaco, bylo jim podáno kukuřičné pivo, a poté ve skalních výklencích ve spánku umrzly. Pouze krásné, zdravé, a fyzicky dokonalé děti byly obětovány, a pro Inky byla čest být jako oběť vybrán. Inkové věřili že děti nezemřou, ale spojí se se svými předky a dívají se na své rodné vesnice z hor, jako andělé.

3. Rosalia Lombardo

Rosalia Lombardo

Rosalia Lombardo (1918 – 1920) bylo dítě, které zemřelo na chřipku. Rosaliin otec, generál Lombardo byl velice zarmoucen z její smrti, a tak najal Alfreda Salafia, známého balzamovače, aby zachoval její tělo. Její tělo bylo jedním z posledních, které bylo přijato kapucínských katakomb v Palermu na Sicílii.

Díky Salafiovým balzamovacím technikám je tělo dobře zachovalé. Pomocí rentgenu bylo zjištěno, že všechny orgány jsou pozoruhodně dobře zachovalé. Tělo Rosalie Lombardo je uloženo v malé kapli na konci katakomb a je uzavřen ve skleněné rakvi.

4. 2 400 let stará Egyptská mumie s nástrojem na vyjímání mozku

Egyptská mumie s nástrojem na vyjímání mozku

V roce 2012 byl nalezen v lebce 2 400 let staré ženské mumie nástroj pro vyjímání mozku používaný staroegyptskými balzamovači.

Vyjmutí mozku byla egyptská mumifikační procedura, která se rozšířila asi před 3500 roky a byla používána i v pozdějších dobách. Identifikace tak starého nástroje je velmi obtížné a je to teprve podruhé, kdy byl takový nástroj nalezen v lebce mumie.

Nástroj byl nalezen pomocí CT skenu mezi levou temenní kostí a zadní částí lebky, která byla naplněna pryskyřicí. Následně byla blíže prozkoumána pomocí endoskopu a nakonec vyjmuta z pryskyřice.

5. Podivná mumie nalezená desetiletým chlapcem

Egyptská mumie

Desetiletý německý chlapec objevil v truhle v podkroví domu své babičky v Diepholzu něco, co se zdálo být egyptskou mumií.

Odborníci zkoumali zda je “mumie” skutečná, starověká Egyptská mumie, replika, nebo něco úplně jiného. Uvnitř sarkofágu byla objevena kompletní mumie včetně posmrtné masky a nádoby kterou staří Egypťané používali pro uložení vyjmutých orgánů a dalších artefaktů.

Alexandrův otec Lutz Wolfgang Kettler si vzpomněl, že jeho otec získal truhlu při cestách do severní Afriky v roce 1950 a měl ji poslat zpět do Německa. Podle pana Kettlera byly údajně v padesátých letech ve vyšší společnosti populární společenské akce, při kterých se rozbalovaly mumie.

6. Egyptská mumie oblečená v římském stylu

mumie oblečená v římském stylu

Mumie “oblečená” v římských šatech, 2000 let starý sarkofág byl nalezen v Bahariya Oasis, asi 362 km jihozápadně od Káhiry. 12. dubna 2010, egyptští úředníci oznámili, že nalezli neotevřený sarkofág. Předpokládá se, že obsahuje mumii, a je jedním z mnoha starověkých pokladů odkrytých na nově objeveném pohřebišti.

7. 2 000 let starý čínský evropan

čínský evropan

K úžasnému objevu 2 000 let staré mumie došlo v Tarimské pánvi v západní Číně na počátku 90. let. Nicméně, více ohromující než objev sám byla udivující skutečnost, že mumie měly blond vlasy a dlouhý nos. V roce 1993 profesor Victor Mayer odebral z mumií vzorky DNA a testy bylo ověřeno, že tito lidé byli evropského původu.

Starověké čínské texty se již od prvního tisíciletí před naším letopočtem zmiňují o skupinách lidí s evropskými rysy, nazývaných jako Bai, Yeuzhi a Tocharianové. Dosud je však záhadou jak se tito evropané na dálný východ dostali.

8. Mumie “Plomo”

Mumie Plomo

Takzvaná Mumie Plomo, je dobře dochovanými pozůstatky Inckého dítěte nalezeného na Cerro El Plomo v roce 1954. Byl to první objev zmrazené mumie incké lidské oběti. Mumie je umístěna v Národním muzeu přírodní historie v Santiagu de Chile, zatímco replika mumie je vystavena veřejně.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x