5 nejvyspělejších starověkých civilizací na Zemi, o kterých byste měli vědět

Mayská civilizace

Miliony lidí na celém světě se zajímají o starověké civilizace stejně jako my. Pravdou je, že v dávné minulosti existovala na Zemi řada starověkých civilizací s neuvěřitelnými technologiemi, které jsou dodnes nepochopeny.

Mayská civilizace

Od astronomie, přes biologii, chemii až po inženýrství – řada starověkých kultur měla před tisíci lety úžasné znalosti, které se nám i přes velké úsilí mainstreamových vědců nepodařilo pochopit.

V tomto článku se podíváme na pět nejvyspělejších starověkých civilizací na naší planetě.

Starověká egyptská civilizace

pyramidy

Staří Egypťané byli proslulí tím, že byli velmi vyspělí nejen v matematice a architektuře, ale také v medicíně a astronomii jako jen několik málo jiných civilizací na Zemi.

Před tisíci lety staří Egypťané vyvinuli medicínu, která jim umožnila léčit parazitární choroby a malárii, zatímco se jim dařilo na řece Nil.

Jejich znalosti anatomie jim umožnily léčit řadu nemocí netradičními metodami.

Jinými slovy, staroegyptská civilizace pomáhala utvářet svět, ve kterém dnes žijeme.

Zajímavé je, že staroegyptština je považována za jeden z nejstarších jazyků na planetě Zemi; přežila pět tisíc let a má delší životnost než téměř všechny ostatní jazyky na Zemi.

Podle vědců lze jejich jazyk rozdělit do pěti fází: Stará egyptština, střední egyptština, pozdní egyptština, démoština a koptština. Zajímavé je, že jejich starověký systém písma – který se skládal ze složitého systému hieroglyfů – lze vysledovat až do doby kolem roku 2690 př. n. l.

Z vědeckého hlediska staří Egypťané předběhli svou dobu a již v roce 1650 př. n. l. ovládali násobení, dělení, zlomky, prvočísla, lineární rovnice a geometrii.

A to nemluvím o tom, že NĚJAK postavili jedny z největších starověkých památek na světě: Pyramidy.

Pro mě osobně je však jednou z nejzajímavějších věcí na starých Egypťanech skutečnost, že byli první starověkou civilizací, která vynalezla způsob měření času. Staří Egypťané nevynalezli pouze kalendář; vytvořili také stroj, který sledoval čas a měl dva typy: Vodní hodiny a sluneční hodiny.

Starověká mayská civilizace

Mayská civilizace

Stejně jako staří Egypťané byli i staří Mayové vynikajícími astronomy a ještě lepšími matematiky. Připisuje se jim – ačkoli se o tom dodnes pochybuje – vynález NULY a měření délky slunečního roku s fascinující přesností.

Staří Mayové se rozvíjeli a vzkvétali v nejjižnějších částech dnešního Mexika, Guatemaly a Belize.

Staří Mayové byli jednou z nejvýznamnějších a nejrozvinutějších starověkých civilizací, které kdy na Zemi existovaly. Proslavilo je zejména mayské písmo, jediný známý rozvinutý systém písma předkolumbovské Ameriky. Nejstarší nápisy mayského písma a identifikovatelné mayské písmo pocházejí již ze 3. století př. n. l. a byly objeveny v San Bartolu v Guatemale.

Zajímavé je, že tato starobylá mezoamerická civilizace zdokonalila používání kaučuku při vytváření nejrůznějších výrobků z něj o 3 000 let dříve, než lidé ve Starém světě vůbec věděli, co je to kaučuk.

Pravdou je, že když španělští conquistadoři vstoupili na americký kontinent a setkali se s civilizací starých Mayů, nesetkali se s primitivní kulturou, ale s kulturou, která byla nesmírně rozvinutá a zanechala mnoho Španělů v úžasu.

Civilizace údolí Indu

Mohenjo-Daro

Starověká civilizace údolí Indu je na základě nové studie považována za jednu z nejstarších civilizací na planetě (8 000 let) a dokonce o tisíce let předcházela staroegyptské a mezopotámské civilizaci.

Starověká civilizace údolí Indu je známá některými věcmi, ale především svými mimořádně dobře naplánovanými městy. Než byla postavena města jako Harappa a Mohendžo-Daro, její stavitelé naplánovali každý detail týkající se měst s mimořádnou podrobností.

Podle vědců mohla mít civilizace v údolí Indu v době svého největšího rozkvětu více než PĚT MILIONŮ obyvatel.

Patřila k prvním starověkým kulturám, které stavěly domy z pálených cihel a měly mimořádně propracované odvodňovací a vodovodní systémy.

Za zmínku stojí, že civilizace údolí Indu dosáhla fascinující přesnosti v měření hmotnosti, času a délky. Civilizace údolí Indu byla ve skutečnosti jednou z prvních, která vyvinula systém jednotných měr a vah.

Starověká civilizace Caral

civilizace Caral

Jednou z nejzáhadnějších a nejvyspělejších starověkých civilizací, které kdy existovaly v Jižní Americe, je civilizace zvaná Caral, která žila v pobřežní oblasti dnešního Peru.

Podle historiků byla jedna z nejstarších forem komunikace na Zemi, která se svým stářím vyrovná klínopisnému písmu starověké mezopotámské civilizace, vyvinuta ve starověké civilizaci Karal.

Archeologové se domnívají, že Caral je jednou z nejsofistikovanějších starověkých civilizací, které se kdy na Zemi vyvinuly.

Tato starověká civilizace vytvořila před tisíci lety pyramidy, kruhová náměstí a složitá schodiště.

Jejich pyramidový komplex se rozkládá na neuvěřitelných 165 akrech a patří k největším na Zemi.

Pyramidy postavené starověkou civilizací Karal je současníkem staroegyptských pyramid.

Hlavní pyramida v Caralu se rozkládá na ohromující ploše o velikosti čtyř fotbalových hřišť a je vysoká osmnáct metrů.

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíme v souvislosti s Caralem zmínit, je fakt, že se na nalezišti nenacházejí žádné zbraně, zohavená těla ani známky válečných akcí, což poukazuje na skutečnost, že Caral byl diplomatickou a vysoce rozvinutou kulturou a nejstarším městem na západní polokouli.

Ukázalo se, že nepříliš známá starověká peruánská civilizace vyvinula před více než 5000 lety pokročilé metody v agronomii, lékařství, inženýrství a architektuře. Jejich znalosti v několika vědních oborech zanechávají dnešní badatele v rozpacích a nedokážou odpovědět na mnohé záhady největší jihoamerické civilizace, která se vyvinula nezávisle.

Co se týče využívání energie a mechaniky tekutin, Caralové využívali vítr, dnes známý jako Venturiho efekt, tím, že ho vedli podzemními kanály, aby pomocí ohnišť dosáhli vysokých teplot.

Zajímavé je, že vědci zjistili, že dávní obyvatelé Caralu používali vrbu, která obsahuje „aktivní chemickou složku aspirinu“, ke zmírnění bolesti, například bolesti hlavy.

Starověcí karalští inženýři byli vynikajícími inženýry, kteří ovládali stavební inženýrství a na více než 5000 let staré stavby aplikovali technologii seismické odolnosti.

Starověká civilizace Tiahuanaco

civilizace Tiahuanaco

Před tisíci lety vznikla u břehů jezera Titicaca v Andách vyspělá civilizace, která se rychle stala jednou z nejvyspělejších civilizací na Zemi. Stejně jako mnoho jiných vyspělých civilizací i tato kupodivu zanikla asi 500 let po svém vzniku.

Vyspělí lidé z Tiahuanaca vytvořili báječná města jako Tiahuanaco a Puma Punku a byli PŘEDCHŮDCI další velké civilizace: Starověcí Inkové.

Podle vědců se Tiahuanaco objevilo „náhle“ někdy kolem roku 300 n. l. a svého vrcholu dosáhlo mezi lety 500 a 900 n. l..

Dávní obyvatelé Tiahuanaca vytvořili důmyslné zemědělské techniky a vodní kanály, které fungují dodnes. Tímto způsobem zajišťovali tolik potřebnou vodu pro své plodiny prostřednictvím pokročilých zavlažovacích kanálů.

Vědci odhadují, že v roce 700 n. l. byla starověká civilizace Tiahuanaco ústřední mocností, která ovládala rozsáhlou oblast rozkládající se od Peru, Bolívie, Argentiny a Chile.

Vědci odhadují, že populace starověkých Tiahaunců dosahovala počtu 300 000 až 1,5 milionu.

Starověcí stavitelé Tiahuanaca také vytvořili jedny z nejpůsobivějších starověkých památek na planetě a postavili gigantické stavby složené z megalitických kamenů.

Mezi nejpozoruhodnější stavby, které tato starověká civilizace postavila, patří Akapana, Puma Punku a Akapana East, Putuni, Kheri Kala a Kalasasaya. Sluneční brána je jednou z nejznámějších staveb.

Podle archeologa Arthura Posnankyho byly chrámy, které starověká civilizace Tiahuanaco vytvořila, navrženy z leštěných kamenných bloků, které mají několik řad malých kulatých otvorů.Podle Posnankyho mohly být v dávné minulosti používány k držení něčeho. Tyto kulaté otvory jsou tak přesné, že je těžké uvěřit, že je starověké civilizace vytvořily bez nějaké vyspělé technologie.

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PřemekJ
Host
PřemekJ
7 měsíců před

Podle oficiální historie ano, podle skutečných dějin nikoli.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x