Rusko začalo s ničením moderních amerických zbraňových systémů zaslaných na Ukrajinu

americké zbraňové systémy

Spojené státy pokračují ve vyprazdňování svých zásob zbraní, z nichž mnohé jsou moderními raketovými a dělostřeleckými systémy dlouhého doletu, tím, že je dodávají Ukrajině, ale téměř stejně rychle, jako mnohé z nich dorazí, jsou ruskými silami zničeny.

americké zbraňové systémy

Minulý týden ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že se jeho silám podařilo lokalizovat a zničit dva vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS), které byly na Ukrajinu dodány teprve nedávno a jejichž ztrátu nelze unést.

Tyto systémy mají výrazně rozšířit palebné možnosti Ukrajiny na dlouhé vzdálenosti, aby se vyrovnaly ruským. V souladu s dřívějším slibem však Moskva oznámila, že její síly se zaměří na všechny zbraňové systémy dodané cizími státy a nakonec je požene k „odpovědnosti.“

Neexistuje žádné nezávislé potvrzení, že ruské jednotky zlikvidovaly dva systémy, ale upřímně řečeno, není to tak, že by Ukrajinci potvrdili, že systémy byly zničeny, i kdyby to byla pravda. Je to proto, že Kyjev nechce přijít o svou zbraňovou omáčku, kterou mu dodávají především američtí daňoví poplatníci; přiznání, že HIMARS byly vyřazeny, je tichým přiznáním, že a) dodávky takových systémů jsou zbytečné, protože b) Ukrajinci nemají možnost je chránit.

Nicméně „pokud by to bylo přesné, znamenalo by to zničující zvrat v úsilí poskytnout Kyjevu rakety delšího doletu, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli Ukrajinci pravděpodobně vlastní pouze méně než půl tuctu HIMARSů. Také zaškolení Ukrajinců na složité mobilní systémy, které jsou převáděny, vyžaduje čas.“

To by mohlo znamenat zničení poloviny amerických HIMARS, které Ukrajinci rozmístili. Agentura Reuters uvádí: „Ukrajina obdržela na začátku července pouze čtyři systémy HIMARS, uvedla ve své zprávě Evropská rada pro zahraniční vztahy. USA se zavázaly dodat osm systémů do poloviny července,“ dodává web.

Agentura Reuters dále poznamenala s odvoláním na ruské vojenské zdroje:

Rovněž uvedla, že ruské síly zničily dva muniční sklady skladující rakety pro HIMARS poblíž frontové linie ve vesnici jižně od Kramatorsku v ukrajinské Doněcké oblasti – hlavním ohnisku zájmu ruských vojsk po dobytí Luhansku o víkendu.

Ministerstvo zveřejnilo videozáznam, který podle něj úder zachycuje. Agentura Reuters nemohla úder nezávisle ověřit.

Jeden z vojenských analytiků, Samuel Ramani, poznamenal, že tvrzení Kremlu „podtrhuje snahu Ruska zaměřit se konkrétně na dodávky HIMARS z USA na Ukrajinu“ – pravděpodobně proto, že si ruská armáda velmi dobře uvědomuje, že tyto systémy jsou vysoce účinné a Ukrajinci je nedokážou ochránit.

Pokud je to pravda, pak zničení HIMARS také posouvá USA a Rusko mnohem blíže k přímému konfliktu, protože ruské jednotky zřejmě cíleně hledají zbraně, které dodaly cizí země (převážně NATO). To se ze zřejmých důvodů týká zejména raketových a dělostřeleckých systémů dlouhého doletu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kapitan
Host
kapitan
1 rok před

Putin je spravodlivý chapec, neda si kokať Americanom, za golier. Len tak pokracuj a zober Ukrajinu pod RUSKO. Tesime sa, ze budeme blž k vam susedia.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x