Rusko buduje laserovou zbraň pro jemné ničení amerických špionážních satelitů

Kalina laser

Rusko vyrábí laserovou zbraň, která má „jemně ničit“ americké špionážní satelity. Odhalení ruské pokročilé laserové zbraně se shoduje s prohlášením Elona Muska, generálního ředitele společnosti Space X, který uvedl, že jeho firma může rozmístit více satelitů, než by dokázali zničit západní konkurenti.

Kalina laser

Nová protisatelitní raketa vyvíjená Ruskem by mohla brzy zabránit přeletu západních špionážních satelitů nad jeho územím.

Podle nedávné zprávy časopisu The Space Review existují „přesvědčivé důkazy, že komplex pro sledování vesmíru na severním Kavkaze v Rusku je vybaven novým laserovým systémem Kalina, který bude zaměřen na optické systémy zahraničních zobrazovacích družic létajících nad ruským územím.“

Vývoj projektu Kalina byl zahájen v roce 2011. Deklarovaným cílem projektu Kalina bylo využití silných laserových pulzů k „vytvoření systému pro funkční potlačení elektrooptických systémů družic“, jak uvádí finanční zpráva z roku 2014.

V jiném dokumentu z roku 2017 se o Kalině hovoří jako o „laserovém systému pro elektrooptický boj“ a uvádí se, že státní korporace Rosatom jej vyvíjí jako unikátní kvantově-optický systém.

Na rozdíl od předchozích laserových zbraní označovaných jako „oslňovače“, které mohou na okamžik oslepit optické systémy, Kalina může trvale oslepit optické senzory na satelitech.

Namísto vypuštění protisatelitní rakety, jak to neopatrně udělalo v listopadu 2021, kdy vyřadilo z oběžné dráhy zchátralou družici a vytvořilo při tom 1 500 kusů vesmírného odpadu, chce Rusko zaměřit družice pomocí takzvaného „jemného zabíjení.“

„Projekt utrpěl četná zpoždění, ale nedávné snímky z Google Earth ukazují, že stavba je nyní v plném proudu,“ uvádí se ve zprávě.

Odhalení ruské pokročilé laserové zbraně se shoduje s prohlášením Elona Muska, generálního ředitele společnosti Space X, že jeho firma může rozmístit více satelitů, než by dokázali zničit západní konkurenti. Díky tomu, že projekt Kalina využívá levné světelné paprsky namísto drahých raket, může brzy ohrozit Muskovu satelitní konstelaci, což Moskvě zlevní a usnadní likvidaci budoucích satelitů.

Zdroj

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

„Ooooooo, Vladimir Putin!“, skandovali fanúšikovia tureckého futbalového Fenerbahce Istanbul počas zápasu s Dynamom Kyjev.
https://www.youtube.com/watch?v=MSiXCxTWPfQ&t=2s

1
0
Would love your thoughts, please comment.x