Polský generál vyzývá k obsazení Kaliningradu

General Waldemar Skrzypczak

Generál Waldemar Skrzypczak, bývalý velitel polských pozemních sil, vzbudil pozornost, když vyzval Polsko k obsazení ruské enklávy Kaliningrad.

General Waldemar Skrzypczak

Kaliningrad (dříve nazývaný Königsberg) však nikdy nebyl polský, ale německý. Na konci druhé světové války se stal součástí Sovětského svazu jako poválečné osídlení a poté byl součástí Ruské federace. Němci jej nikdy nepožadovali zpět. Ve smlouvě o konečném vyrovnání z roku 1990 se Německo vzdalo všech nároků na něj.

Kaliningradská enkláva – která představuje třetinu bývalého Východního Pruska – je dnes slovanským městem. Němci byli z města vyhnáni a zbytek Východního Pruska připadl Polsku.

V pořadu Super Express bývalý velitel pozemních vojsk nicméně tvrdil, že Kaliningradská oblast byla „od roku 1945 pod ruskou okupací“, a dodal, že tato oblast nikdy nebyla ruská a historicky patřila Prusku „a Polsku“.

„Možná by stálo za to požádat o tuto Kaliningradskou oblast, která je podle mého názoru součástí území Polska. Máme právo mít zášť vůči oblasti, kterou Rusko okupuje,“ řekl generál Skrzypczak a dodal, že Kaliningrad „nemá žádný vojenský význam.“

Ruské úřady nad výroky polského generála pokrčily rameny. „Taková prohlášení nic neznamenají. Je v nich mnoho nesmyslů. Nestojí za to věnovat jejich slovům zvláštní pozornost,“ řekl Andrej Klišas, předseda výboru Rady federace pro ústavní legislativu a státní zřízení.

Konstantin Kosaczow, místopředseda Rady federace (horní komory ruského parlamentu), zase řekl, že „polští představitelé by měli lépe poznat historii druhé světové války a své země.“

Politik, jehož citovala agentura RIA Novosti, dodal: „Zdá se, že tento generál buď vůbec nechodil do školy, nebo zcela vynechal všechny hodiny dějepisu. Proces vymývání mozků probíhal celé ty roky – a tady je strašlivý výsledek.“

Kosaczow prohlásil, že západní politici zapomněli na svou historii a „nemají svědomí.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x