OSN usiluje o globální kontrolu prostřednictvím nového paktu: Základem jsou digitální průkazy totožnosti, cenzura a dohled

OSN

Na letošním summitu OSN o budoucnosti 2024, který se konal před Valným shromážděním OSN, se ukázalo, že světová organizace směřuje k rozšíření svého stávajícího i nadcházejícího „portfolia“ o další iniciativy.

Tentokrát jde o Pakt pro budoucnost (jehož přílohou je Globální digitální kompakt), který byl právě přijat.

Hlavní složkou tohoto schématu je „akční výsledný dokument“, druhou je mezinárodní dohoda, přičemž se očekává, že po skončení summitu bude zahájena realizace obou, řízená OSN.

Kopii tohoto dokumentu si můžete pročíst ZDE.

Shrnutím účelu dvou dohod je pozitivně naladit a prosadit okamžité a co nejširší přijetí takových kontroverzních politik, jako je cenzura (potlačování „dezinformací“), dohled a tzv. digitální veřejná infrastruktura (DPI) s digitálními průkazy totožnosti jako její součástí.

Existují také Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) OSN – samy o sobě agenda schválená významnými zeměmi, která mimo jiné vypadá, že zavede digitální ID, stejně jako nové nástroje a ospravedlnění pro cenzuru.

Globální digitální pakt a Deklarace o budoucích generacích jsou součástí Paktu pro budoucnost, jehož přijetí završuje několikaletá jednání mezi zeměmi a různými zúčastněnými stranami.

Ti, kdo se zasazovali o přijetí dokumentu, a to jak z řad politiků, tak médií, tvrdí, že jde o nejvýznamnější dokument svého druhu za poslední desetiletí a o nezbytné přizpůsobení starých pravidel tomu, co je označováno za nový světový řád – aktuální citát předsedy Valného shromáždění OSN zní, že „pokládá základy udržitelného, spravedlivého a mírového globálního řádu.“

Sahá od míru a bezpečnosti, klimatu, financování rozvoje a udržitelného rozvoje až po „digitální spolupráci“ a také „lidská práva a gender“ a údajně „smysluplnější příležitosti pro mladé lidi“ – pokud jde o rozhodování.

Pakt je rozdělen do pěti segmentů a dvou příloh (Globální digitální pakt a Deklarace o budoucích generacích) a celkem 56 bodů je označováno jako „opatření.“

Jedním z klíčových bodů je Akce 1, která hovoří o urychlení kroků směrem k univerzální a dalekosáhlé Agendě 2030 a zároveň o dosažení cílů udržitelného rozvoje (SDG) a o tom, že „nikdo nesmí zůstat pozadu.“

Akce 4 se věnuje financování cílů udržitelného rozvoje a způsobům, jak překlenout „mezeru“ v rozvojových zemích.

V rámci Akce č. 8 se signatářské země zavazují k rovnosti žen a mužů a k posílení postavení „všech“ žen a dívek, opět jako klíčové součásti cílů udržitelného rozvoje.

Akce 12 je další, která se věnuje hledání co nejefektivnějších způsobů, jak cíle SDGs prosadit a zvládnout do roku 2023, přičemž konsekvence budou přirozeně pokračovat i v letech následujících.

Čtrnáct „akcí“ spadá do segmentu mezinárodního míru a bezpečnosti, kde OSN potvrzuje svou skutečnou roli a důvod existence.

Zahrnuje například otázky budování míru, ochrany civilistů a směřování ke světu bez jaderných zbraní.

V posledním návrhu, opatření 28 (které je v kategorii věda, technologie, inovace a digitální spolupráce), se uvádí, že signatáři budou řešit potenciální rizika a využívat příležitosti spojené s novými a vznikajícími technologiemi.

V přijatém dokumentu se v této „akci“ uvádí: „Využijeme příležitostí, které věda, technologie a inovace nabízejí, ku prospěchu lidí a planety.“

Dále pak dodává, že ti, kdo pakt provádějí, budou podporovat „etické a odpovědné“ využívání vědy, technologií a inovací.

Globální digitální kompakt se zabývá podrobnostmi boje proti „dezinformacím.“ V části „Digitální důvěra a bezpečnost“ se v této příloze paktu hovoří o potřebě signatářů „naléhavě bojovat“ proti věcem, které jsou považovány za dezinformace, misinformace, nenávistné projevy a kyberšikanu, a v téže větě je zmíněno sexuální zneužívání dětí.

Příloha dále hovoří o „informační integritě“, kdy toto a „tolerance a respekt“ budou podporovány v digitálním prostoru, který bude (nevyhnutelně a/nebo deklarativně) inkluzivní, otevřený, bezpečný a chráněný.

Ačkoli se velká část dokumentu může číst jako velká kompilace obvyklých frází spojených většinou s liberálními politikami, poskytuje formální platformu pro národní státy různých „přesvědčení“, včetně autoritářských, aby si pakt upravily podle svých potřeb, zavedly nové politiky a prosadily nová nebo další pravidla.

Jedno z „naléhavých“ opatření, k nimž Globální digitální kompakt vyzývá a k nimž se zavazuje, se nachází v části „Integrita informací“ a požaduje, aby platformy sociálních médií „poskytly výzkumným pracovníkům přístup k údajům“ s povinnou zmínkou o mlhavých „zárukách ochrany soukromí uživatelů.“

Účelem poskytování těchto údajů by bylo „zajistit transparentnost a odpovědnost za účelem vytvoření důkazní základny o tom, jak řešit dezinformace a nenávistné projevy, která by mohla sloužit jako podklad pro vládní a průmyslové politiky, normy a osvědčené postupy.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post OSN usiluje o globální kontrolu prostřednictvím nového paktu: Základem jsou digitální průka… first appeared on Akta […]

trackback

[…] post OSN usiluje o globální kontrolu prostřednictvím nového paktu: Základem jsou digitální průka… first appeared on Akta […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x