Lidstvo je blízko k získání prvních dat o paralelních vesmírech

Renomovaný americký fyzik a kosmolog Lawrence Krauss, se připojil ke svým kolegům z celého světa, aby diskutovali o pozoruhodném vývoji kosmologie týkající se počátku a konce vesmíru, během festivalu Kaspersky Geek Picnic, který se konal v Moskvě.

Lidstvo je blízko k získání prvních dat o paralelních vesmírech

V rozhovoru pro rádio Sputnik o objevu gravitačních vln a jejich vlivu na vnímání lidí, jak vesmír vznikl, Dr. Krauss uvedl, že i když je ještě příliš brzy na to, aby učinili nějaké seriózní závěry, vědci již nyní vědí, že Einsteinova teorie relativity funguje a je velmi nápomocná při lidském studiu vesmíru.

Velký třesk a paralelní vesmíry
Krauss poukázal na to, že zatímco vědci mají stále málo informací o super-masivních černých dírách, všechno to se může změnit ještě před koncem tohoto století: „Myslím, že asi za 50 let ode dneška, naše gravitační detektory budou schopny vidět nejen to, jak se černé díry spojují, ale také gravitační vlny, které se vyvinuly z velkého třesku.“

Na otázku, zda se lidstvo někdy dozví, co se skutečně stalo během velkého třesku a kdy se dá očekávat další průlom v kosmologii, Lawrence řekl, že svět je nyní na prahu potenciálně monumentálního objevu.

„Mikrovlnné detektory, které máme na jižním pólu, a naslouchají ozvěnu velkého třesku, jsou nyní dostatečně citlivé na to, abychom „chytili“ gravitační vlny, které vznikly na samém počátku života našeho vesmíru. Pokud to zvládneme, dozvíme se mnoho věcí o tom, jak vypadal v první mikro-sekundě jeho existence,“ řekl Lawrence.

„Získáme také první správné údaje o existenci nebo neexistenci paralelních vesmírů, proto jsem přesvědčen, že žijeme v nejvíce fascinující době, kdy je před námi stále ještě to nejlepší, co se týká vědy,“ říká nadšeně Lawrence Krauss.

Lawrence Krauss také uvedl, že dříve, než lidstvo začne kolonizovat Mars, mělo by se zabývat mnoha problémy, kterým čelí zde na Zemi.

„Měli bychom se naučit řešit globální problémy společně, než začneme dobývat vesmír,“ zdůraznil.

V posledních letech se myšlenka kolonizace Marsu vyvinula z vědecko-fantastického spiknutí na skutečný projekt pro obchodního magnáta a vynálezce Elona Muska, který přišel s programem na vytvoření civilizace na Marsu do roku 2020.

Tento program podle jeho odhadů bude vyžadovat 10 000 letů, přičemž každá kosmická loď SpaceX pojme mezi 100 až 200 cestujícími a náklady na dodávku materiálu mají činit přibližně 140 000 dolarů za tunu.

Půl minuty do Armagedonu
Lawrence Krauss je také šéfredaktorem časopisu Bulletin of Atomic Scientists, který je držitelem takzvaného Doomsday Clock, který se nedávno přesunul o 30 sekund blíže k nukleárnímu Armagedonu poté, co byl zvolen prezidentem Donald Trump.

„Udělali jsme to poté, co prezident jedné ze světových jaderných velmocí učinil řadu agresivních prohlášení o jaderných zbraních, čímž se situace stala nebezpečnější než před rokem,“ poznamenal Krauss.

Já věřím, že prezident Trump nemá ponětí o tom, jaké jsou jaderné zbraně a proč je pro nás tak důležité, abychom kontrolovali jejich šíření. Máme obavy, že má touhu posílit americký jaderný arzenál a odmítnout držet se stávající dohody o nešíření jaderných zbraní, dodal.

Krauss se také zmínil o dalším alarmujícím vývoji, jako jsou jaderné testy a odpalování balistických raket Severní Koreou, globální oteplování, které ohrožuje samotnou budoucnost lidské civilizace a kybernetické války.

Lawrence Krauss je mezinárodně uznávaný americko-kanadský teoretický fyzik a kosmolog, který je profesorem Školy pro průzkum Země a vesmíru na Arizonské státní univerzitě.

Krauss je také autorem desítek populárních vědeckých knih o kosmologii a dalších vědních oborech, z nichž se mnohé staly bestsellery. Objevil se také v několika dokumentárních filmech a v populárním televizním seriálu Jak funguje vesmír.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x