Tchaj-wan obviňuje Peking z letecké a námořní blokády

Pelosiová na Tchaj-wanu

Tchajwanští představitelé obrany obvinili Peking ze snahy „napadnout“ teritoriální vody a vzdušný prostor ostrova poté, co Čína oznámila sérii „cílených vojenských operací“ v reakci na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v Tchaj-peji.

Pelosiová na Tchaj-wanu

Vojenští představitelé ve středu prohlásili, že několik vyloučených zón kolem ostrova, kde Čína hodlá koncem tohoto týdne provádět cvičení s ostrou střelbou a další vojenská cvičení, se překrývá s „územním prostorem Tchaj-wanu“. Podle deníku Guardian obvinil vojenský mluvčí Peking z porušování „pravidel OSN“, které by se rovnalo faktické „blokádě vzdušného a námořního prostoru Tchaj-wanu.“

Tchaj-pej obvinil Peking z vedení „psychologické války proti Tchaj-wanu a jeho občanům“ a slíbil, že bude „pevně bránit svou národní bezpečnost“ a zvýší svou vojenskou připravenost na nejvyšší úroveň, přičemž se bude držet „zásady nežádat o válku.“

Pelosiová přijela do Tchaj-peje v úterý pozdě večer navzdory opakovaným varováním Pekingu před pokusy o návštěvu území, které považuje za nedílnou součást Číny.

„Čínská lidová osvobozenecká armáda je v nejvyšší pohotovosti a zahájí řadu cílených vojenských operací, aby tomu čelila, rozhodně bránila národní suverenitu a územní celistvost a rozhodně zmařila vnější vměšování a pokusy o separatistickou ‚nezávislost Tchaj-wanu‘,“ uvedl v úterý večer mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien, aniž by poskytl další podrobnosti.

V samostatném prohlášení čínské velitelství Východního dějiště oznámilo společná vojenská cvičení u Tchaj-wanu, ostré střelby v Tchajwanském průlivu a zkušební odpaly raket v moři východně od Tchaj-wanu. Podle mapy sdílené státními sdělovacími prostředky se vojenská cvičení, která mají začít ve čtvrtek po Pelosiové odjezdu, uskuteční v šesti velkých námořních oblastech a jejich vzdušném prostoru v celém okolí Tchaj-wanu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jiří
Host
jiří
1 rok před

Prezident Trump odvrátil třetí světovou válku
https://realrawnews.com/2022/08/president-trump-averts-world-war-iii/

1
0
Would love your thoughts, please comment.x