První oficiální zasedání mezi Tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a Syrským prezidentem Bašárem Asadem se má uskutečnit v Moskvě, uvedl deník Daily Sabah s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním.
Schůzku, která by se měla uskutečnit již v srpnu, zprostředkuje Ruský prezident Vladimir Putin.
Pozván může být i Irácký premiér Mohammed Shia al-Sudani, ačkoli se předpokládá, že Írán se jednání nezúčastní.
Po vypuknutí války v Sýrii v roce 2011 se vztahy mezi oběma zeměmi zhoršily kvůli Turecké vojenské přítomnosti v Sýrii a probíhajícímu konfliktu s PKK.
Snahy o sblížení v loňském roce ztroskotaly na požadavku Sýrie na stažení Tureckých jednotek, kterému Ankara z bezpečnostních důvodů odolala.
Nedávný vývoj, včetně návratu Damašku na mezinárodní scénu a opětovného přijetí Sýrie do Ligy Arabských států, spolu s měnící se dynamikou, jako jsou nadcházející volby v USA a rostoucí domácí nespokojenost v Turecku v souvislosti se Syrskými uprchlíky, připravil půdu pro obnovení dialogu.
Zdroj informoval deník Daily Sabah, že otázka stažení Tureckých vojsk, která byla kdysi hlavní překážkou, bude řešena v budoucích rozhovorech a nebude podmínkou schůzky.
Kromě toho budou hlavním bodem úvodních rozhovorů obchodní vztahy, přičemž obchod přes přechod Abu Zindan již začal.
Asad je připraven setkat se s Erdoganem
Asad 15. července prohlásil, že je připraven setkat se se svým Tureckým protějškem Erdoganem, pokud takové setkání poslouží zájmům Syrského státu.
Při diskusi o obnovení vztahů s Tureckem al-Assad prohlásil: „Pokud setkání s prezidentem Erdoganem povede k výsledkům nebo pokud sblížení dosáhne zájmů země, udělám to.“
Zdůraznil, že nejde o samotnou schůzku, ale o její obsah, a poznamenal, že schůzka sice může být důležitá jako prostředek k dosažení cíle, ale „neslyšeli jsme, jaký je cíl nebo jaké je řešení problému.“
Assad se pozastavil nad tím, proč se vztahy před 13 lety odchýlily od svého přirozeného vývoje, a poznamenal, že žádný Turecký představitel se k tomuto bodu otevřeně nevyjádřil. Zdůraznil, že schůzka je pouze prostředkem k dosažení cíle, který vyžaduje jasná pravidla a odkazy, a varoval, že selhání tohoto prostředku v určité fázi může vést k horším výsledkům a vyšším nákladům.
„Pozitivně hodnotíme jakoukoli iniciativu ke zlepšení vztahů, což je přirozené. Nikdo nemyslí na vytváření problémů se svými sousedy, ale to neznamená, že postupujeme bez pravidel,“ dodal Assad.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.