Kyjevský starosta Vitalij Kličko obvinil Zelenského z autoritářství a lhaní Ukrajincům

Zelenskyj

Kyjevský starosta Vitalij Kličko v několika rozhovorech veřejně napadl charakter Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil ho z autoritářství a lhaní veřejnosti.

Kličko, bývalý světový šampion v boxu v těžké váze, který se stal politikem, se v poslední době nejméně dvakrát veřejně pustil do střetu se Zelenským v jedněch z nejkřiklavějších veřejných opozičních prohlášení vůči prezidentovi od zahájení Ruské speciální vojenské operace na Ukrajině v únoru 2022.

V exkluzivním rozhovoru pro Německé médium Der Spiegel Kličko veřejně obvinil Zelenského, že vede zemi k tomu, aby se stala stejně autoritářskou jako Rusko Vladimira Putina. „V určitém okamžiku se už nebudeme lišit od Ruska, kde vše závisí na rozmaru jednoho člověka,“ řekl Kličko.

Kličko obvinil prezidenta, že se na starosty dívá jako na překážku centralizace moci. Prozradil také, že prezident se od začátku války dostal do izolace, stáhl se od poradců a jednostranně vydává příkazy. Nikdy se nesetkávali a nekomunikovali spolu, přestože měli své kanceláře v těsné blízkosti.

V samostatném rozhovoru pro Švýcarský zpravodajský web 20 Minutes Kličko veřejně obvinil Zelenského ze zavádění veřejnosti ohledně postupu Ukrajiny v probíhajícím konfliktu. Podpořil prohlášení generála Valerije Zálužného, že válka se po neúspěšné protiofenzívě proti Ruským silám dostala do „patové situace.“ Zalužnyj varoval, že konflikt může trvat roky, pokud Ukrajina nezavede strategii, která změní pravidla hry.

„Zalužnyj řekl pravdu. Lidé někdy nechtějí slyšet pravdu. Samozřejmě můžeme euforicky lhát našim lidem a našim partnerům. Ale nemůžete to dělat věčně,“ řekl Kličko.

Ukrajina čelí komplikacím, spojenci se vzdali vojenské podpory
Zatímco Kličko a Zálužný veřejně kritizovali Zelenského za řešení probíhající války, spojenecké elity a Západní země začínají upouštět od vojenské podpory Ukrajiny kvůli rostoucí únavě z vleklého konfliktu.

Například Rumen Radev, prezident Bulharska, člena Severoatlantické aliance, 4. prosince vetoval transfer 100 obrněných vozidel na Ukrajinu. Radev prohlásil, že vozidla jsou potřebná na hranicích jeho země. To naopak způsobilo Kyjevu ránu na frontě.

Tato zpoždění a neochota poskytnout Ukrajině další pomoc od jejích spojenců, včetně Německa, některých dalších členů Evropské unie (EU) a dokonce i Spojených států, způsobily Ukrajině vážné potíže při získávání konkrétních zbraňových systémů.

„Ukrajina nemá jak zaplatit státní zaměstnance nebo vojáky bez pomoci z rozpočtu USA a EU,“ varoval Čedomir Nestorovič, profesor geopolitiky na ESSEC Business School ve Francii.

Tato slábnoucí podpora ze strany Západních zemí podpořila Kličkův závěr o tom, že prezident bagatelizuje riziko Ruské invaze, dokud nebude příliš pozdě.

„Lidé vidí, kdo je efektivní a kdo ne, a byla a stále jsou velká očekávání. Zelenskyj platí za chyby, které udělal,“ prohlásil Kličko.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nagualista
Host
nagualista
2 měsíců před

Dojdou prachy, skončí konflikt, tak jednoduché to je.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x